18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania! 15-19 listopada

18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania! 15-19 listopada

18. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania! 15-19 listopada

Udostępnij

W dniach 15-19 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie gościć będziemy artystki i artystów z całego świata w dziedzinie sztuki opowiadania, którzy poza praktyką sceniczną są także wieloletnimi nauczycielami tej profesji. Wraz ze Stowarzyszeniem "Grupa Studnia O." zapraszamy do udziału w osiemnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania. Mottem tegorocznej edycji jest „Przekazać dalej”.

Chcemy skupić się na transmisji, przekazywaniu historii, dziedzictwa i etosu opowiadacza / opowiadaczki, zadać pytanie o obecność sztuki opowiadania w kontekście kultury współczesnej w Polsce i na świecie. Czym różni się sztuka opowiadania od popularnie rozumianego storytellingu, a co łączy obie te profesje? Gdzie współcześni opowiadacze szukają źródeł opowieści? W jaki sposób budują swój warsztat? W jakich kontekstach – społecznych, edukacyjnych, artystycznych może funkcjonować dzisiaj profesja opowiadacza? 
Do współtworzenia tegorocznego programu zaprosiliśmy artystki i artystów z całego świata, którzy poza praktyką sceniczną zajmują się refleksją nad sztuką opowiadania, są wieloletnimi nauczycielami tej profesji.

Zapraszamy na spotkania z opowiadaczem z Toronto Danem Yashinskym, który dziesięć lat temu podbił, a raczej przygarnął do serca słuchaczy warszawskiego festiwalu. W tym roku będzie mu towarzyszyła słynna tancerka i choreografka kanadyjska Annemarie Cabri, która wytańczy na scenie opowiadane historie.

Gigi Bigot z Francji, która samą siebie nazywa handlarką opowieści i gwiazd, zaprosi słuchaczy na jedyny w swoim rodzaju wykład performatywny, podczas którego opowie o symbolicznym języku baśni, o swojej drodze opowiadaczki i kontekstach, w jakich dzisiaj można opowiadać baśnie.
Halima Hamdane z Maroka wprowadzi słuchaczy w zakamarki arabskiej tradycji sztuki opowiadania z perspektywy kobiet oraz otworzy wieko zaklętej szkatułki pełnej zapachów i tajemnic.

Polina Tšerkassova, zarówno opowiadaczka-muzyczka, jak i badaczka-antropolożka z Estonii, zaczaruje nas dźwiękami wielu instrumentów etnicznych i przybliży nieobecną dotychczas na festiwalu w Warszawie tradycję opowiadania z północnych regionów Morza Bałtyckiego.
Będziemy też gościć przedstawiciela tradycji tureckich aszyków Ozana Aşıka Erola Şahinera i współczesne spadkobierczynie tej sztuki.
Wśród polskich wykonawców, po raz pierwszy na festiwalu powitamy Głuchego artystę Adama Stoyanova – wybitnego przedstawiciela kultury Głuchych, znanego z udziału w spektaklach teatralnych, m.in. w Rytuale miłosnym w reżyserii Daniela Kotowskiego (tym razem opowieści będą tłumaczone na polski język foniczny).

Po raz pierwszy na festiwalu będzie również obecna przedstawicielka ludowej tradycji gawędziarstwa Irena Stopa z Jordanowa, która przekazuje swoją sztukę i repertuar kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy do wspólnego świętowania festiwalowej osiemnastki!
 

Sprzedaż biletów odbywa się w Mazowieckim Instytucie Kultury
bezpośrednio lub online www.mik.waw.pl/repertuar/ →
Spektakle poranne (dla dzieci/szkół) – 20 zł
Spektakle wieczorne – 30 zł
Noc opowieści – 50 zł
KARNET, na wszystkie wydarzenia Festiwalu, poza Nocą opowieści, do kupienia w cenie 200 zł: bezpośrednio w Kasie MIK (ul. Elektoralna 12); zdalnie, wysyłając mail na adres kasa@mik.waw.pl (w odpowiedzi prześlemy numer konta i dalsze informacje).
Wydarzenia towarzyszące - wstęp wolny
Spotkania, wernisaż, wykład z pokazem – wejściówki
Warsztaty – obowiązują zapisy
 
Pełna informacja dostępna jest pod poniższym linkiem:
https://biuro-prasowe.mik.waw.pl/261930-18-miedzynarodowy-festiwal-sztuki-opowiadania-przekazac-dalej-15-19-listopada-2023-r
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się