Drugi dzień kongresu bibliotek mobilnych w Cuxhaven

Drugi dzień kongresu bibliotek mobilnych w Cuxhaven

Drugi dzień kongresu bibliotek mobilnych w Cuxhaven [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

Drugi dzień kongresu bibliotek mobilnych w Cuxhaven to nie tylko prelekcje i wystąpienia, ale przede wszystkim możliwość obejrzenia ponad 20 bibliobusów, które dotarły na wydarzenie z różnych części Europy.

Kolorowa parada mobilnych bibliotek dojechała do miasta już rano, a uczestniczki i uczestnicy kongresu mieli możliwość podziwiać pojazdy aż do godzin wieczornych. Wszyscy mogli podziwiać m.in. Columbusa, czyli niderlandzkiego bibliobusa pełniącego funkcje edukacyjne, szwedzkie, elektryczne i nowoczesne bibliotek mobilnych, ale i bibliobusa z Polski, który do Cuxhaven dotarł z wielkopolskiego Gostynia. Dla Magdaleny Lau z biblioteki w Wołominie najistotniejszym przeżyciem była możliwość zobaczenia bibliobusów w ruchu: doświadczenia entuzjazmu, radości i pasji bibliotekarzy. – Mogliśmy poczuć się niczym mieszkańcy, do których dociera mobilna biblioteka – zaznaczyła uczestniczka kongresu.

– Cennym doświadczeniem była możliwość podpatrzenia konkretnych rozwiązań technicznych, które mam nadzieję wykorzystać w przyszłości – podsumowała inna uczestniczka polskiej grupy, dyrektor Sylwia Błasiak z biblioteki w Andrychowie.

W trakcie wystąpień uczestnicy mogli poznać m.in. aplikację mobilną wspierającą obsługę użytkowników w Szwecji oraz sposób funkcjonowania jedynego w Estonii bibliobusa, który poza czytelnikami odwiedzają także ich czworonożni towarzysze. Zaprezentowano również działanie bibliotek mobilnych na pograniczu duńsko-niemieckim (trwa zacieśnianie współpracy między tymi dwoma państwami na rzecz działań wspierających tamtejsze mniejszości). Bibliobusy docierają tam pod konkretne adresy, odwiedzając szczególnie osoby starsze i osamotnione. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja poświęcona bibliobusowi z Nikaragui. Bibliobus w tym kraju w pełni finansowany jest przez niemiecką fundację i działa w bardzo wymagającym otoczeniu: cena książki sięga nawet 10% średniego miesięcznego wynagrodzenia, a możliwości bibliotek mobilnych są ograniczane nie tylko przez budżet, ale także przez biurokrację.

W pamięci polskich uczestników utkwiło także wystąpienie przedstawiciela biblioteki z Luksemburga, zwłaszcza imponujące podejście do ciągłego aktualizowania przepisów prawa, by nadążało ono za wciąż zmieniającą się rzeczywistością i oczekiwaniami oraz potrzebami bibliotek i ich beneficjentów.

Niezwykle cennymi doświadczeniami podzieliły się Niderlandy. Biblioteki mobilne w tym kraju wspierają różnorodne usługi na rzecz mieszkańców, posiadają bankomat, wypożyczają nasiona (nasiona zwraca się po roku, z wyhodowanych przez siebie roślin) oraz planują kolejne aktywności, jak możliwość dostarczania odbiorcom zakupów czy leków.

Natalia Dyjas-Szatkowska z WiMBP w Zielonej Górze i Joanna Gil z MBP z Wrocławia podkreśliły, że niezależenie od nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają mobilne biblioteki, dla obsługujących je bibliotekarek i bibliotekarzy najważniejszy jest kontakt z czytelnikiem. Łukasz Załęski, dyrektor biblioteki w Piasecznie dodał, że najistotniejszymi czynnikami przy tworzeniu mobilnej biblioteki są zaangażowanie i pasja bibliotekarzy obsługujących bibliobusy.

Drugi dzień wydarzenia zakończył uroczysty odjazd bibliobusów z Cuxhaven. Uczestnicy kongresu mieli możliwość pożegnania bibliotek mobilnych opuszczających miasto.

***

Instytut Książki zorganizował i współfinansował wyjazd na wydarzenie, w którym wzięli udział przedstawiciele polskich instytucji kultury i innych organizacji prowadzących biblioteki mobilne lub planują ich uruchomienie. 

Galeria:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się