Ernest Bryll z medalem Papieskiej Rady ds. Kultury

Ernest Bryll z medalem Papieskiej Rady ds. Kultury

Ernest Bryll z medalem Papieskiej Rady ds. Kultury

Udostępnij

Poeta Ernest Bryll został w poniedziałek wyróżniony medalem Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem Ad Deum”. Uroczystość miała miejsce podczas międzynarodowej wystawy „Sacroexpo” w Targach Kielce.

Ernest Bryll otrzymał medal za „poezję, która zbliża do Boga i pomaga mierzyć się z Jego Absolutem”. Laureat nagrody z przyczyn zdrowotnych nie mógł odebrać medalu podczas targów. Z uczestnikami uroczystości połączył się on-line.

„Dziękuję za nagrodę i dziękuję tym, którzy czytają moje wiersze lub na nie w przyszłości spojrzą. Cała istota kontaktu z wielkim i nieskończonym Bogiem jest wyrażana przez ludzkie sytuacje i to, co mówimy o miłosierdziu. To, co kształtowało się w Polsce przez długie lata, czyli poczucie miłosierdzia, jako jednego z najważniejszych momentów kontaktu z Bogiem. Późno to zrozumiałem, ale zrozumiałem i przyznaję, że coś w tych moich wierszach jest” - powiedział poeta.

Ernest Bryl urodził się w 1935 r. w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studium wiedzy filmowej przy Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą. Opublikował prawie 40 tomów wierszy.

Medal „Per Artem ad Deum” to wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury, utworzoną w 1982 r. z inicjatywy Jana Pawła II. Dotychczas medal otrzymali m.in.: kompozytor Wojciech Kilar, reżyser Krzysztof Zanussi, scenograf i reżyser teatralny Leszek Mądzik, kompozytor muzyki filmowej Ennio Morricone, twórca budowli sakralnych Stanisław Niemczyk oraz dyrygent i kompozytor Stefan Stuligrosz.

Uroczystość przyznania medali „Per Artem ad Deum” towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów „Sacroexpo”. W poniedziałek rozpoczęła się jej 22. edycja.

Zwiedzający hale wystawowe mogą zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz elementów dekoracyjnych i konserwatorskich. Prezentowane są też akcesoria liturgiczne i dewocjonalia.

„Obserwując wystawę Sacroexpo, która już w ubiegłym roku odbyła się w warunkach pandemicznych, możemy zauważyć szereg innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają na uczestnictwo w mszach w bezpiecznych warunkach” – podkreślił Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce. „Są to m.in. bezdotykowe kropielnice czy elektroniczne ofiaromaty, które cieszą się dużym zainteresowaniem naszych gości” – dodał.

Targi zakończą się w środę. Udział w wydarzeniu bierze 172 wystawców z ośmiu krajów.

źródło: PAP, Wiktor Dziarmaga


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się