Festiwal Czesława Miłosza,  Kiejdany

Festiwal Czesława Miłosza, Kiejdany

Festiwal Czesława Miłosza w Kiejdanach

Udostępnij

W Kiejdanach na Litwie rozpoczął się w piątek Festiwal Czesława Miłosza, który potrwa miesiąc. W programie są spotkania literackie, koncerty, wystawy, konferencje, dyskusje oraz pokazy filmów; jest wiele elementów polskich.

Nasz festiwal jest interdyscyplinarny, wielokulturowy, wielowymiarowy, taki, jaki był Czesław Miłosz" - powiedział inicjator i organizator Festiwalu, dyrektor Muzeum Kraju Kiejdańskiego Rimantas Żirgulis. "Twórczość Miłosza jest dla nas punktem wyjścia do spotkań w szerszym gronie, zgłębiania swej wiedzy, dyskusji na temat współczesności, w której idee i poglądy Miłosza są tak bardzo aktualne" - dodał.

Festiwal Czesława Miłosza nieprzypadkowo odbywa się w Kiejdanach, niedużym mieście o bogatej historii, leżącym w centrum kraju. Nieopodal Kiejdan, w Szetejniach, Miłosz urodził się i spędził pierwsze lata życia. Żirgulis przypomina, że Miłosz był mocno związany z ziemią kiejdańską, często powracał do niej w swej twórczości i wspomnieniach. "To jest najsłynniejszy człowiek ziemi kiejdańskiej, od 1990 roku - honorowy obywatele tej ziemi, jest naszą wizytówką, ale też wielkim darem, z jakiego powinniśmy korzystać" - powiedział dyrektor muzeum.

Festiwal zainaugurowano w piątek otwarciem wystawy "Tadeusz Kościuszko. Cena Wolności" w Wielofunkcyjnym Centrum w Kiejdanach, przygotowanej przez Instytut Polski w Wilnie. Po otwarciu odbyła się dyskusja historyków Litwy, Polski i Białorusi pt. "Związek państw Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego: historyczne, polityczne, ekonomiczne konteksty". Wieczorem w miejscowym kościele ewangelicko-reformowanym został wykonany utwór "Dedykacja dla Czesława Miłosza. Muzyka na kameralny zespół" skomponowany specjalnie na festiwal przez jazzmana Jievarasa Jasinskasa. W sobotę w Muzeum Kraju Kiejdańskiego zaplanowane jest otwarcie wystawy fotograficznej "Tomas Venclova: Tak zbliża słowo", spotkania nt. historii litewskich Żydów i obecności "Pana Tadeusza" na Litwie. W następnych dniach Festiwalu odbędą się kolejne koncerty, m.in. żydowskie pieśni wykona polski zespół Vocal Varshe. Odbędą się dyskusje i wykłady poświęcone tożsamości człowieka w XX wieku, także tożsamości osób wywodzących się z pogranicza. O Miłoszu opowie historyk kultury z Uniwersytetu Wileńskiego dr Darius Kuolys. Zakończenie Festiwalu zaplanowane jest dwa dni przed rocznicą urodzin Miłosza. 28 czerwca w Kiejdanach zostanie pokazany polsko-litewski spektakl pt. "Kokon" przygotowany na podstawie twórczości Miłosza i Josifa Brodskiego.

Jest to trzecia edycja Festiwalu Czesława Miłosza w Kiejdanach. Festiwal odbywa się co dwa lata.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się