„Festiwal Niepodległa” w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

„Festiwal Niepodległa” w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

„Festiwal Niepodległa” w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Udostępnij

Jak co roku Biuro „Niepodległa” organizuje „Festiwal Niepodległa”, który łączy wszystkich Polaków chcących w sposób twórczy, artystyczny i historyczny świętować 11 listopada. Tego dnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń skierowanych do wszystkich rodaków bez względu na wiek czy zainteresowania.

O godzinie 12:00 zespół „Warszawianka”, wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym, weźmie udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Od 13:00 startują sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych, a od 14:00 scena na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Koncerty, parady, warsztaty taneczne, atrakcje dla dzieci zaproszą do wspólnego, radosnego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości. „Festiwal wpisał  się już w kulturalną mapę Warszawy, pomimo chłodniejszej pory roku gromadzi tłumy, które wspólnie i radośnie świętują w wyjątkowej i podniosłej atmosferze. To czas kiedy możemy, celebrować niepodległość, i z uśmiechem na twarzy cieszyć się z bycia razem” podkreśla Wojciech Kirejczyk, dyrektor biura „Niepodległa”.

Pierwsza edycja "Festiwalu Niepodległa" na Krakowskim Przedmieściu odbyła się w 2018 roku. Od tego czasu, co roku, najbardziej rozpoznawalną ulicę stolicy wypełnia pogodne świętowanie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości.

Co przygotowaliśmy w tym roku?

Scena Muzyczna – Dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego

Do udziału w Festiwalu zaprosiliśmy znanych polskich artystów reprezentujących różne pokolenia. Przed obchodzącymi Święto Niepodległości wystąpią: duet Karaś/Rogucki, Sara James, Baranovski oraz Kamil Bednarek. Scena Muzyczna znajdzie się na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, Krakowskie Przedmieście 26/28. Start o godzinie 14:00.

Rozpocznie polski duet muzyczny, który wspólnie tworzą Kuba Karaś i Piotr Rogucki. Ich styl to pop alternatywny. Mają na koncie już dwa albumy. Po nich na scenie pojawi się Sara James, której głos podbił polską scenę muzyczną. Czternastoletnia wykonawczyni w konkursie Junior Eurovision w Paryżu zajęła 2. miejsce. Po godzinie 17:00 przed publicznością zaprezentuje się Baranovski – wokalista, kompozytor, autor tekstów i pianista. Wieczór zamkniemy koncertem Kamila Bednarka. Znany artysta w tym roku wydał cztery single, które zapowiadają jego nową płytę.

Program Sceny Muzycznej:

14:00 – Karaś/Rogucki
15:30 – Sara James
16:45 – Baranovski
18:30 – Kamil Bednarek
 

Scena Tańców Polskich – Dziedziniec MKiDN

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powraca Scena Tańców Polskich. Pod adresem Krakowskie Przedmieście 15/17 cztery zespoły muzyczne zaprezentują historię taneczną czterech regionów Polski: Wielkopolski, Polski Centralnej, Żywiecczyzny i Rzeszowszczyzny. Nie zabraknie nauki tradycyjnych tańców! Start o godzinie 13:00. 

Tegoroczna edycja odbędzie się w formule mistrzów i uczniów. Polska Centralna reprezentowana będzie przez zespół Janusz Prusinowski Kompania uzupełniony o mistrzynie Marię Siwiec i kilku młodych adeptów muzyki tradycyjnej. Przez Wielkopolskę poprowadzi nas Kapela z Wiwatem Romualda Jędraszaka oraz Kapela Adama Kaisera. O Żywiecczyźnie, poprzez taniec, opowie Żywiecka Szkoła Tradycji, a przez regiony Rzeszowskie Kapela Rodzinna Zastawnych i goście.

Program Sceny Tańców Polskich:

13:00 – Hymn Polski grany na instrumentach ludowych
13:05-14:00 – Warsztaty taneczne Tańce Polski Centralnej (Występują: Maria Siwiec, Janusz Prusinowski Kompania, uczennice Marii Siwiec)
14:00-14:50 – Warsztaty taneczne Tańców Wielkopolski (Występują: Kapela z wiwatem Romualda Jędraszaka)
14:50-15:40 – Warsztaty taneczne Tańców Rzeszowszczyzny (Występuje: Kapela Rodziny Zastawnych)
15:40-16:20 – Warsztaty taneczne Tańców Żywiecczyzny (Występuje: Żywiecka Szkoła Tradycji)
16:20-16:40 – Rozstrzygnięcie konkursu gry na grzebieniu i wspólny mini – koncert.
16:40-17:30 – Warsztaty taneczne Tańców Żywiecczyzny
17:30-18:20 – Warsztaty taneczne Tańców Rzeszowszczyzny
18:20-19:10 – Warsztaty taneczne Tańców Wielkopolskie
19:10-20:00 – Warsztaty taneczne Tańców Polski Centralnej

 

Scena dla Dzieci – Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych

Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (Krakowskie Przedmieście 5), na Scenie dla Dzieci, 11 listopada pojawią się Groźne Smoki oraz Dzielni Rycerze i Księżniczki. Na najmłodszych uczestników czekają teatrzyki, gry, zabawy i wyjątkowe warsztaty, a na scenie nie zabraknie również sztuczek magicznych. Witać dzieci przy wejściu do namiotu będą postacie z legendarnych polskich dobranocek m.in. Reksio, Bolek i Lolek. Jak co roku na małych konstruktorów i konstruktorki czeka także Strefa Klocków COBI.

Program Sceny dla Dzieci:

13:00-13:05 – Hymn Polski
13:05-13:10 – Powitanie – Mariusz Orzełek
13:10-13:30 – Instytut Książki zaprasza: spotkanie z Wojciechem Widłakiem. „Córka antykwariusza” Justyny Bednarek i „Krasnal w krzywej czapce” – czyta Przemysław Stippa
13:30-14:00 – Spektakl „Legendy polskie” – Teatr pod Orzełkiem
14:00-14:15 – Magik Konrad
14:15-15:00 – Spektakl „Rycerz bez konia” – Teatr Barnaby
15:00-15:25 – Płytoteka małego człowieka – piosenki z najpiękniejszych bajek 
15:25-15:35 – Konkursy z Niepodległą
15:35-15:50 – Magik Konrad
15:50-16:00 – Zabawy z Niepodległą
16:00-16:40 – Spektakl „Trzy razy królewna, trzy razy smok” – Teatr pod Orzełkiem
16:40-16:55 – Magik Konrad
16:55-17:00 – Konkursy z Niepodległą
17:00-18:00 – Koncert Agaty Świętoń

 

Pałac Saski Dzieciom – Pałac Czapskich, budynek Akademii Sztuk Pięknych

Na najmłodszych czekać będzie również Strefa Pałac Saski Dzieciom, w której odbywać się będą warsztaty i ścieżki edukacyjne. Tematem przewodnim będzie polska sztuka designu oraz postać Wojciecha Jastrzębowskiego, który w międzywojniu zajmował się m.in. projektowaniem wyposażenia ministerstw i placówek dyplomatycznych, w tym odbudowywanego obok Pałacu Saskiego Pałacu Brühla.

Program Strefy Pałac Saski Dzieciom:

13:05 – warsztaty designu pt. „Mebel nie z tej ziemi”
13:00-18:00 – warsztaty plastyczne „Projektowanie Pałacu Saskiego”
13:30-17:30 – warsztaty „Moje godło” – projektowanie godła państwowego w formie przypinki. Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat.
14:15  – warsztaty designu pt. „Czy można lecieć w kosmos”
15:30 – warsztaty designu pt. „Mebel nie z tej ziemi”
16:45 – warsztaty designu pt. „Czy można lecieć w kosmos”
Dodatkowo zostanie udostępniona ścieżka edukacyjna w Akademii Sztuk Pięknych. O 15:00 i o 17:00 rozpocznie się zwiedzanie wystawy „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884–1963)”. To pierwsza w historii wystawa monograficzna nazywanego „designerem II Rzeczypospolitej” artysty-projektanta, profesora i ostatniego przed wojną rektora uczelni – Wojciecha Jastrzębowskiego. Prace artysty zostały przedstawione w trzech salach: „Wnętrza i meble”, „Symbole i Codzienność” oraz „Kompozycja Brył i Płaszczyzn”. Dla indywidualistów możliwe jest samodzielne zwiedzanie – w takim przypadku przy wejściu na wystawę wystarczy pobrać materiały edukacyjne.

Krakowskie Przedmieście – program wydarzeń na ulicy

Cała ulica Krakowskie przedmieście zmieni się w wielką festiwalową scenę. Od dziedzińca przed Kościołem pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa aż po Pomnik Mikołaja Kopernika od 13:00 do 20:00 przechodzić będą parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, przechadzać się będą rekonstruktorzy, grać muzycy i wszyscy zatańczymy poloneza!  

Ojcowie Niepodległości przemawiający z balkonu

Co godzinę do warszawiaków zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu przemówi z balkonu swoimi najsłynniejszymi cytatami sześciu Ojców Niepodległości. Wystylizowani aktorzy wcielą się w Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Godz. 13:00 – 20:00, Balkon w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, od strony Kościoła Sióstr Wizytek

Parady na Krakowskim Przedmieściu

- Parada otwarcia – godz. 14:00 – start z bramy głównej UW w kierunku MKiDN
- Parady zabytkowych samochodów – co około godzinę od 14:20 do 18:20 – start z Placu Wizytek w kierunku MKiDN
- Parada szczudlarzy – co około godzinę od 14:20 do 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
- Parady taneczne z motywem przewodnim poloneza – co półtorej godziny od 15:00 do 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego
- Występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca “Warszawianka” – co półtorej godziny od 14:20 do 17:30 – przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego
- Prezentacja mody retro i pokazy bicykli – co godzinę od 14:20 do 17:20 – start z Placu Wizytek
- Parady muzyczne z orkiestrami – godz. 14:40 – 18:00 – start z bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego w kierunku MKiDN
- Parada finałowa – godz. 19:00 – start z placu przy Kościele Sióstr Wizytek
 

Występy brass bandów na ulicy

W sześciu lokalizacjach: przy hotelu Raffles-Europejski na rogu ul. Ossolińskich, na schodkach na rogu ul. Królewskiej Krakowskiego Przedmieścia, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia, na placu przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, na placu przed kościołem Sióstr Wizytek oraz na balkonie Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32, w godz. 14:00–19:00, naprzemiennie będą występować brass bandy. Przed publicznością swoje talenty pokażą:

Aldęte Brass Band
Golden Collective Brass Band
Ferajna z Hoovera
Olek Orkiestra Dęta
Wah wah Brass Band
Bras Federacja

 

Iskry Niepodległej w Warszawie

Multimedialny spektakl umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce, powraca do Warszawy. „Iskry Niepodległej” za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych prezentują historie wybitnych Polek i Polaków, którzy zmienili świat. Bezpłatne pokazy co pół godziny dostępne będą przed kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca (między Pałacem Prezydenckim a pomnikiem Adama Mickiewicza).

Iskry Niepodległej dostępne będą:

10.11.2023: 12:00–19:00
11.11.2023: 12:00–20:00

.11.2023: 11:00–17:00

 

Filmy historyczne i stroje z epoki w „Oknie na Kulturę”

W 2023 roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dlatego 11 listopada, w Galerii „Okno na Kulturę” (ul. Krakowskie Przedmieście 17), naprzeciwko Iskier Niepodległej, odbędą się pokazy filmów historycznych oraz wystawa strojów z lat 1863-1864. W godz. 13:00-21:00 Biuro „Niepodległa” i Muzeum Historii Polski zapraszają do odwiedzin!

„Powstali 1863” to film animowany o długości 28 minut. Przez kolejne sceny przeprowadza widzów głos narratora, który przypomina treść pamiętników z epoki. Nastrojowa muzyka, m.in. melodie piosenek towarzyszących powstańcom w walce, przenoszą do realiów sprzed 160 lat. Ta podróż w czasie pomaga zrozumieć, dlaczego Powstanie Styczniowe zapadło w pamięć kolejnym pokoleniom Polaków i mimo tragicznego zakończenia mobilizowało ich do dalszej walki o wolność – wygranej w 1918 roku. Z kolei „Żywe pomniki” to 3-minutowa etiuda oparta o materiał fotograficzny z okresu międzywojennego. W filmie tym zaprezentowano weteranów Powstania Styczniowego i ich wyjątkową pozycję w II Rzeczpospolitej – zyskali wtedy status wręcz żywych pomników, a ich postawa wskazywana była jako przykład poświęcenia i walki o ojczyznę. Insurekcja 1863 roku była wskazywana jako fundament odrodzonego państwa polskiego.

Pokazy filmów VR na Krakowskim Przedmieściu

W Pałacu Tyszkiewiczów Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32, wejście główne, pod atlantami) przygotowane zostanie kino VR. Obrotowe fotele, specjalne gogle ze słuchawkami przeniosą nas w świat historii. Pokazy będą dostępne od 13:00 do 19:00, są bezpłatne i trwają ok. 20 minut. Przeznaczone dla widzów od 12. roku życia. W repertuarze dostępne będą do wyboru filmy:

- MS Piłsudski – podwodna misja – Wraz z ekipą widz wyrusza z misją badawczą w batyskafie na wrak legendarnego MS Piłsudskiego. Jednocześnie poznajemy romantyczną historię pokładowej miłości dziadków dr Katarzyny, kierującej wyprawą. Zapraszamy na podróżna dno Morza Północnego, aby poznać sekrety „polskiego Titanica”!
- Kino – Rok 1902. Na świecie powstają pierwsze filmy. Kazimierz Prószyński za pomocą biopleografu – niezwykłej maszyny własnej konstrukcji – kręci „Powrót birbanta”. Jak wyglądał plan filmowy na początkach XX wieku? I co to znaczy film szkatułkowy? Odpowiedzi szukajcie w filmie VR „Kino”!
- Dża-Dża – W jadłodajni w okupowanej Warszawie los splótł ścieżki oficera wojsk niemieckich Fabiana z niepozorną kelnerką Jadzią, a właściwie Jadwigą Jędrzejowską, która przed wybuchem wojny podbijała korty i serca widzów Rolanda Garrosa czy Wimbledonu. Oficer składa jej propozycję nie do odrzucenia rozegrania meczu na korcie. Jak potoczy się pojedynek? Sprawdźcie w filmie VR „Dża-Dża”!
- Nie kochać w taką noc – Międzywojenna rewia. Blask świateł, olśniewające kostiumy i gwiazda wieczoru, czyli amant filmowy Aleksander Żabczyński. I choć na scenie wszystko wygląda dobrze, na korytarzach zaplecza toczy się komediodramat – konferansjer pomylił damy i zamiast żony aktora, do jego garderoby wpuścił piękną nieznajomą. Czy najuprzejmiejszemu aktorowi II RP uda się wyjść cało z tego ambarasu? Trzeba obejrzeć film „Nie kochać w taką noc”!

Koncert muzyki dawnej w Kościele Wizytek

Na Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie można także odbyć muzyczną podróż w czasie dzięki zanurzeniu się w utwory z historii polskiej muzyki! Orkiestra i Soliści IL TEMPO, pod kierownictwem artystycznym Agaty Sapiechy, zaprezentuje instrumentarium średniowieczne, renesansowe oraz barokowe.Koncertów będzie można wysłuchać w Kościele Wizytek (ul. Krakowskie Przedmieście 34). Koncerty startują o 14:00, 15:40 i 17:30 i potrwają około 40 minut.

W programie znajdą się utwory średniowieczne począwszy od motywu Bogurodzicy, przez polskie zabytki muzyczne Średniowiecza i Renesansu – m.in. „Gaude Mater Polonia”, Psalm „Nieście chwałę mocarze”, skarby muzyczne Zamku Warszawskiego z Dworu Wazów, aż po utwory mistrzów XVIII wieku związanych z dworem polskim i Warszawą. Program będzie omawiany na żywo.

Wykonawcy:

śpiew – Bartosz Wasiluk / kontratenor
Agata Sapiecha – fidel, mazanki, skrzypce barokowe
Joanna Gręziak – skrzypce barokowe
Anna Mar Vidal Farion – skrzypce barokowe
Małgorzata Feldgebel – fidel, skrzypce barokowe, altówka barokowa
Małgorzata Wojciechowska – flet traverso
Agnieszka Mazur – cornamuse, flety podłużny renesansowy i barokowy, obój barokowy
Marcin Zalewski – viola da gamba, lira korbowa
Paweł Zalewski – viola da gamba, bębny
Henryk Kasperczak – lutnia, teorba
Barbara Brzezińska – klawesyn

Spacery historyczne z Chopinem i Piłsudskim

Pałac Saski zaprasza na spacery po Warszawie z przewodnikami. Startować będą co godzinę od 13:00 do 17:00. Dwie ścieżki tematyczne nawiązują do dwóch postaci, których losy związane były z Pałacem: marszałkiem Józefem Piłsudskim (start: Hotel Bristol lub fontanna w Ogrodzie Saskim) i kompozytorem Fryderykiem Chopinem (start: fontanna w Ogrodzie Saskim lub pomnik Kopernika). Każdy ze spacerów rozpoczyna się w dwóch lokalizacjach. Przewodników będzie można poznać po fioletowych torbach ze znakiem Pałacu Saskiego. Warto zajrzeć także na Plac Piłsudskiego, gdzie w przeszklonym boksie dostępna jest wystawa „Skarby Pałacu Brühla”, na której prezentowane są zabytki znalezione podczas wykopalisk archeologicznych.

Świętujmy razem! 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości niech będzie wyjątkowe dla nas wszystkich.

Zapraszam na Krakowskie Przedmieście, 11.11.2023 od g. 13.00!

Źródło: Biuro „Niepodległa”


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się