"Wilno odnalezione, Gabriel Leonard Kamiński,

"Wilno odnalezione, Gabriel Leonard Kamiński,

Gabriel Leonard Kamiński zaprasza na 10. Warszawskie Targi Książki, Stadion Narodowy

Udostępnij

Podobno nic dwa razy się nie zdarza jak pisała poetka, ale w przypadku nie do końca spodziewanych dwóch spotkań na 10. WTK i muszę przyznać, że ta zasada w tym przypadku nie działa.

Zapraszam na moje spotkanie w czwartek na Stadionie Narodowym, godz. 14.00 do 15.00.

Miejsce: Scena B (Centrum Konferencyjne, poziom 2)

Prowadzenie:Magdalena Koperska, ANAGRAM

Spotkanie poetyckie poświęcone będzie prezentacji mojej najnowszej książki "Wilno odnalezione"

Fragment recenzji:

Nowy tom poezji Gabriela Leonarda Kamińskiego proponuje interesujący wariant polskiej liryki postpamięciowej przepracowującej traumę wojennych zsyłek w głąb państwa sowieckiego oraz powojennego wysiedlenia z Kresów. Książkę tworzą fotografie rodzinne, dawne pocztówki z Wilna i Wileńszczyzny, a przede wszystkim zapisy familijnych wspomnień, które przetwarza świadomość piszącego syna i wnuka wychodźców. Okazuje się przy tym, że podstawowym medium, osobami wokół których krąży pamięć familijna są kobiety, empatycznie stale przywoływane w poetyckich rozmowach matka, ciotki i babcie. Tym właśnie, najmocniej doświadczanym w czasie wojny i wysiedleń kobietom szczególnie dowierza spisujący swe postpamięciowe widma poeta. W stronę ich opowieści, powiedzeń, rytuałów i zachowań kieruje cały zasób posiadanego współczucia, rozpoznając tam miejsca najdotkliwszych zranień, które bez wątpienia na zasadzie postpamięciowej stale odnawiają się też w samym piszącym. Zbliżanie się do ich cierpień odczuwanych jako intymny, własny ból poety dziedziczącego traumę decyduje o silnej emocjonalnej skali wyrażanych w wierszach doznań..

                                        

              Stara uliczka w Wilnie                            Chodziła nimi moja babcia Gabriela Kejzik-Kosmowska       Spotkanie w Klubie Muzyki i Literatury
                                                                                                                                                                              z miłośnikami Grodna i Wina,kwiecień

Kilka słów o autorze:

Gabriel Leonard Kamiński (1957), absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i Instytutu Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1987 roku rozpoczął pracę we wrocławskim Domu Książki. Kierownik księgarni Wydawnictwa Dolnośląskiego im. H. Worcella (1989–1990). W latach 1991–2000 prowadził kolejne księgarnie, hurtownie i wydawnictwo Arhat. O 2001 roku dziennikarz i recenzent w Portalu Księgarskim, obecnie w Fundacji Libroskop.

Od 1990 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, M.IN. Warszawskiej Jesieni Poezji 1977, Jaszczurowego Lauru, 1976, Czerwonej Rózy 1977. Autor siedemnastu książek,m.in.„Opis rzeczy szczególnie martwych” (OTO Kalambur, 1981), „Nie ma między nami różnicy” (ZLP, 1983), „Ulica Przodowników Pracy” (MAW 1988), „Deja vu” (Arhat, 1999), „Wratislavia cum figuris” (ATUT, 2002), „Roth. Nowy Testament” (SPP, 2006), „Pejzaże” (MaMiko/Atut, 2010), „Wratislavia cum figuris I” (zapis na DVD, 2011), wznowienie „Roth. Nowy Testament” (Sorus, 2012).
W 2013 roku w wydawnictwie Forma opublikował zbiór opowiadań „Pan Swen albo Wrocławska Abrakadabra”, w tym samym roku „Mój rok 1968”,ATUT „Wratislavię cum figuris II”. W 2016 roku w wydawnictwie Anagram „Balladę o domu i innych rzeczach śmiertelnych”, a w Oficynie Wydawniczej ATUT prozę poetycką „Jestem,ocalałem”. Rok 2017 zamknął publikacją „Listów do Van Gogha”, Akwedukt”.

Czas: 23 maja, godz, 14.00 - 15.00

Miejsce: Scena B, (Cemtrum Konferencyjne, poziom2), Stadion Narodowy

 

Na drugie spotkanie zapraszam w niedzielę, na stoisko ANAGRAM-u,  26 maja, godz. 13.00 - 13.30

Gabriel L. Kamiński, poeta, księgarz, dziennikarz, autor kilkunastu tomików poetyckich, w tym „Ballady o domu i innych rzeczach śmiertelnych”, ANAGRAM

Fragment recenzji:

Ewa Sonnenberg: „Tomik Ballada o domu i innych rzeczach śmiertelnych to miejsce Spotkania. Spotkania z matką, z ojcem, z bliskimi, ze wspomnieniami. Temu co zwyczajnie poeta nadaje rangę poezji. Nieustannie przewijają się tu dwa motywy: pamięć światła i pamięć ciemności. Poeta mówi światami osobistych przeżyć i doświadczeń. Buduje swoistą konstrukcję poprzez narrację, opis, przedmiot...”

Organizator: Wydawnictwo ANAGRAM
Miejsce: stoisko 22/D2


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się