Inauguracja konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Inauguracja konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Inauguracja konferencji „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

W Gdyni rozpoczęła się konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?”. Wydarzenie skierowane jest do bibliotekarzy z całej Polski, którzy realizują zadania w ramach „Infrastruktury bibliotek” albo dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach. Odbywającą się w dniach 13-14 listopada konferencję zainaugurowali dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski oraz Anna Zagórska – kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych Instytutu Książki, odpowiadająca m.in. za realizację „Infrastruktury bibliotek”.

W wydarzeniu – poza ponad setką bibliotekarzy z całej Polski – wzięli udział m.in. wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Michał Rydzewski, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz przedstawicielki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski rozpoczął od serdecznych podziękowań za to, że konferencja może odbywać się właśnie w takim miejscu jak Konsulat Kultury w Gdyni. Podkreślił, że wydarzenie nie ma jedynie charakteru podsumowania i spotkania, ale także szkolenia, które ma pomóc w tym, by inwestycje prowadzone w ramach „Infrastruktury bibliotek” wydawały jak najlepsze owoce.

„Po pierwsze chcemy inspirować, radzić i dawać wskazówki. To widać, kiedy spojrzy się na program tego wydarzenia” – powiedział Dariusz Jaworski.

W trakcie powitalnego przemówienia dyrektor Instytutu Książki wyświetlił krótką prezentację, w której pokazał ewolucję „Infrastruktury bibliotek”. Pokazał jak przez ostatnich 12 lat zmieniały się możliwe do uzyskania kwoty dofinansowania, jak zwiększało się zainteresowanie programem i jak regulamin Priorytetu 2. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dostosowywano do potrzeb samych zainteresowanych, czyli dyrektorów bibliotek i samorządowców. Wśród podkreślanych zmian znalazło się m.in. dopuszczenie do „Infrastruktury bibliotek” miast do 100 tys. mieszkańców, zamiast, jak wcześniej, do 50 tys. mieszkańców. 

„Absolutnym priorytetem jest dla nas dobro Państwa bibliotek, a zatem tak naprawdę nasze wspólne dobro” – powiedział Dariusz Jaworski.

Po dyrektorze Instytutu Książki wystąpił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który – podobnie jak wcześniej Dariusz Jaworski – wyraził nadzieję, że to, co dobre w działalności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, będzie kontynuowane. Pomimo że Szczurek rządzi dużym miastem, które nie kwalifikuje się do dofinansowania w ramach „Infrastruktury bibliotek”, wyraził przekonanie, iż to właśnie mniejsze ośrodki zwykle najbardziej potrzebują wsparcia w ramach Priorytetu 2. NPRCz 2.0.

Następną osobą przemawiającą podczas otwarcia konferencji był dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Opowiedział on o początkach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który rozpoczął się jako inicjatywa oddolna – pochodząca od samych zainteresowanych, a zatem od bibliotekarzy i samorządowców.

Po Makowskim przemówił wicedyrektor Narodowego Centrum Kultury Michał Rydzewski, który z kolei powiedział parę słów o innych elementach składowych Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – tych zarządzanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Bibliotekę Narodową i właśnie Narodowe Centrum Kultury.

***

Konferencja „Infrastruktura bibliotek 2021-2025. Inwestycja i co dalej?” skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli bibliotek publicznych: zwłaszcza do wnioskodawców „Infrastruktury bibliotek”, ale także do beneficjentów realizujących swoje zadania oraz bibliotekarek i bibliotekarzy zainteresowanych programem, którzy dopiero planują inwestycje w swoich bibliotekach.

Podczas wystąpień i dyskusji, które odbywają się pierwszego dnia konferencji omawiane są przede wszystkim zagadnienia powiązane z zasadami ubiegania się o dofinansowanie w konkursie i zasadami realizacji zadań. Prezentacje konferencyjne mają w zamierzeniu stanowić zbiór porad, dobrych praktyk i inspiracji płynących od bibliotekarzy i samorządowców, którzy mają za sobą podobne doświadczenia.

Drugiego dnia uczestnicy – podzieleni na grupy – odwiedzą inspirujące biblioteki w regionie. Część będzie miała okazję poznać bliżej nowoczesne, znakomicie zaprojektowane gdyńskie filie, a część pozna inwestycje realizowane w ramach poszczególnych edycji „Infrastruktury bibliotek”, odwiedzając Redę, Rumię i Bolszewo w gminie Wejherowo.

Konferencja jest częścią strategii informacyjnej i upowszechniającej inicjatywy związanej z realizacją „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, jednego z działań w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie www.infrastrukturabibliotek.com.pl

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się