List sprzeciwu branży literackiej wobec Ustawy o ochronie rynku książki

List sprzeciwu branży literackiej wobec Ustawy o ochronie rynku książki

List sprzeciwu branży literackiej wobec Ustawy o ochronie rynku książki

Udostępnij

Polska Izba Książki zaprezentowała nową odsłonę Ustawy o ochronie rynku książki, zwaną w minionych latach “ustawą o książce” lub “ustawą o jednolitej cenie książki”. Wprowadza ona regulację cen książek i tym samym dzieli branżę literacką. W serwisie lubimyczytać.pl ukazał się list sprzeciwu wobec ustawy, który na dzień 28 kwietnia 2021 roku podpisało 66 osób. Wśród nich znajdują się m.in.: wydawcy, pisarze i pisarki oraz księgarze.

   

  • Ustawa o książce budzi skrajne emocje
  • Środowisko wydawców i czytelników jest bardzo podzielone
  • List otwarty i sprzeciw wobec ustawy zgłasza 66 osób, w tym wydawcy, pisarze i pisarki oraz księgarze
  • Główne postulaty budzące sprzeciw to równa cena książki we wszystkich księgarniach przez cały rok, brak rabatów i promocji na nowości
  • List jest dostępny tu: https://lubimyczytac.pl/sprzeciw-wobec-ustawy-o-ochronie-rynku-ksiazki-list-otwarty

Na łamach lubimyczytać.pl opublikowaliśmy list sprzeciwu wobec Ustawy o ochronie rynku książki, prezentujący stanowisko kilkudziesięciu wydawnictw. Podpisani wyrazili kategoryczny sprzeciw wobec wprowadzenia ustawy w zaproponowanej formie. W liście wydawcy z całą stanowczością stwierdzają, że nie zgadzają się z projektem mającym za swój główny cel regulację cen książek, a po wprowadzeniu dokumentu w zaproponowanym kształcie powstaną trudne do przewidzenia perturbacje rynkowe.

Zdaniem autorów ustawy, ma ona przyczynić się do ratowania polskiego rynku książki. Jej założeniem jest nałożenie na wydawców i importerów książek obowiązku ustalenia jednolitej ceny książki papierowej przed wprowadzeniem jej do obrotu, a następnie utrzymywanie stałej ceny przez okres 12 miesięcy. Projekt ustawy trafił do Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku, lecz finalnie nie zapadły żadne wiążące decyzje.

Temat powrócił do dyskusji w kwietniu 2021 roku. Zaniepokojenie u części polskich wydawców wywołały informacje o objęciu stałą ceną książek elektronicznych także e-booków i audiobooków. Na łamach serwisu lubimyczytać.pl opublikowano list podpisany przez osiem wydawnictw-udziałowców Platformy Dystrybucyjnej Wydawnictw (PDW) oraz Adama Nowickiego, prezesa PDW. W odpowiedzi  na to pismo, prezeska Polskiej Izby Książki Sonia Draga uspokajała, że podobnych zapisów w ustawie o książce nie będzie.

20 kwietnia Polska Izba Książki udostępniła zaktualizowany projekt Ustawy o ochronie rynku książki wraz z Uzasadnieniem do ustawy. Zaproponowano w nim konsultacje nad jej kształtem, które miały potrwać do 18 maja. Zaproszono do nich wszystkie podmioty działające na rynku książki. Tymczasem aż 66 osób z książkowej branży zdecydowało się opublikować list otwarty i sprzeciw wobec ustawy.


Serwis lubimyczytać.pl relacjonuje postępy prac oraz wymianę poglądów stron biorących udział w dyskusji. Polska Izba Książki prowadzi obecnie konsultacje z podmiotami z branży książki. Swoje poglądy wyrażają zarówno wydawcy, jak i czytelnicy, którzy obawiają się podniesienia cen książek i braku licznych promocji oraz atrakcyjnych rabatów na książki.

Serwis lubimyczytać.pl stał się platformą wymiany poglądów zainteresowanych w temacie Ustawy o książce. Wszystkie opublikowane na lubimyczytać.pl artykuły, rozmowy ze zwolennikami i przeciwnikami ustawy, a także obszerne dyskusje czytelników, można znaleźć pod adresem:

https://lubimyczytac.pl/ustawa-o-ksiazce

 

Serwis lubimyczytać.pl to największy portal o książkach w polskim internecie. Miesięcznie odwiedza go ponad 3,5 mln użytkowników. W bazie znajduje się 24 mln ocen i prawie 500 tys. książek. Pod patronatem lubimyczytać.pl ukazało się 2,8 tys. książek z 80 wydawnictw. Laureat licznych nagród m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii “Kultura w sieci”, “Firmy Polskiego Internetu” i “Gazeli Biznesu”. Od początku istnienia spółki prezesem jest Izabela Sadowska. 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się