Migracje” hasłem XV edycji Festiwalu Conrada

Migracje” hasłem XV edycji Festiwalu Conrada

"Migracje” hasłem XV edycji Festiwalu Conrada

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie koncentruje się w tym roku na jednym z najważniejszych zjawisk współczesnego świata, jakim są migracje. O różnych aspektach tego doświadczenia będą rozmawiać pisarze i pisarki z niemal całego globu. Główna część Festiwalu Conrada odbędzie się stacjonarnie w Krakowie w dniach 23–29 października, a już teraz trwa cykl spotkań online Natura Przyszłości. 

Podczas jubileuszowej odsłony jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie rozmowy będą obracać się wokół wszelkich wymiarów migracji – fizycznych i metafizycznych, wzniosłych i trywialnych, politycznych i ekonomicznych. Prowadzić gości będą pisarki i pisarze m.in. z Argentyny, Chile, Finlandii, Gwatemali, Indonezji, Iranu, Korei Południowej, Niemiec i Norwegii. Na Festiwal Conrada zwrócone też będą oczy całej Francji – to właśnie w Krakowie jury Nagrody Goncourtów wyłoni czwórkę nominowanych do najważniejszego francuskiego wyróżnienia literackiego. Dotychczas uhonorowani nim zostali m.in. Marcel Proust, Simone de Beauvoir, Romain Gary, André Malraux, a w ostatnich latach Michel Houellebecq, Leïla Slimani czy Mohamed Mbougar Sarr. 

„Piętnaście lat temu wybraliśmy urodzonego w Berdyczowie na Podolu Józefa Korzeniowskiego na patrona festiwalu. W młodości Korzeniowski wyruszył w świat jako marynarz. Podróżnicze doświadczenia uczynił podwaliną jednego z najciekawszych projektów literackich nowoczesności. Odczytując jego dzieła na nowo – i krytycznie – od samego początku podkreślamy, że literatura rozwija się tylko o tyle, o ile istnieje możliwość spotkania ludzi z różnych światów, kultur i języków. Gdy ta możliwość jest blokowana, gdy granice zostają zatrzaśnięte, tracimy – jak powiedziałby Conrad – zdolność reagowania. Unieruchomieni i otępiali, przestajemy wtedy słyszeć głosy potrzebujących pomocy” – mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. 

„Migracji towarzyszy przekraczanie granic i opuszczanie własnego środowiska: migrantem jest zarówno dziecko chłopskiej rodziny z Wołkowyi, które jedzie na studia do Warszawy, jak i uchodźczyni z Kolumbii w drodze do Teksasu. Ktoś, kto szuka swojej życiowej szansy w atrakcyjniejszym zawodowo środowisku, ktoś, kto chce zerwać ze swoją tradycją, i ktoś, kto jest we własnym kraju prześladowany i musi wyjechać, żeby nie stracić życia albo żeby jego dzieci wychowywały się bez strachu” – podkreśla Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

 Migrujące opowieści z całego świata 

Czy dziś miarą człowieczeństwa jest raczej tworzenie domu czy wyruszenie w drogę? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć Nona Fernández Silanes, chilijska autorka powieści, scenariuszy i sztuk teatralnych, oraz Martín Kohan, jeden z najważniejszych pisarzy argentyńskich. Oboje ukazują sposób funkcjonowania dyktatur, które zmuszały do ucieczki tysiące mieszkańców Ameryki Południowej. W zamyśle organizatorów festiwalu spotkanie z Fernández i Kohanem będzie okazją, by przyjrzeć się autorytarnym reżimom i zastanowić, jakie wnioski płyną z doświadczeń Chile i Argentyny. 

Czy w uznaniu dla literatury spoza metropolii nie kryje się postkolonialna potrzeba uspokojenia sumienia? Opowie o tym kolejna gościni Festiwalu, Maryam Madjidi. Sama mówi o sobie: „Nie wiem, czy bardziej jestem Francuzką czy Iranką – obie tożsamości są we mnie zawsze i wszędzie”. W dzieciństwie Madjidi wyemigrowała z rodzinnego Iranu do Francji. Następnie spędziła cztery lata w Pekinie i dwa lata w Stambule jako nauczycielka języka francuskiego. Obecnie uczy go małoletnich uchodźców oraz cudzoziemców we Francji. 

Gościnią Festiwalu Conrada będzie też jedna z najważniejszych dziś postaci skandynawskiej kultury – Sofi Oksanen. Okrzyknięta literackim fenomenem przez „The Times”, udowodniła mistrzostwo w opisywaniu ludzkich dramatów i wrażliwość zarówno na sprawy historyczne, jak i współczesne. Dzięki temu, że jej ojciec jest Finem, a matka Estonką, Sofi Oksanen czerpie z dwóch odmiennych kultur i stale migruje między ich perspektywami. 

Wyjątkowe spotkanie z Akademią Goncourtów

Przyznawana od 1903 roku za wybitny utwór napisany oryginalnie w języku francuskim Nagroda Goncourtów należy do najbardziej wpływowych laurów literackich i wywołuje żywe dyskusje w całym świecie francuskojęzycznym. Wyborów dokonuje Akademia Goncourtów złożona z wybitnych ludzi pióra. Finansowa gratyfikacja jest symboliczna, ale jej przyznanie sprawia, że wyróżniona książka szybko zyskuje tysiące nowych czytelników i czytelniczek i staje się powszechnym prezentem na urodziny czy Boże Narodzenie, znakiem przyjaźni między miłośnikami i miłośniczkami powieści.

W tym roku jury będzie obradować poza granicami Francji. „To wielkie wyróżnienie dla Krakowa, że będziemy mogli gościć najwybitniejsze francuskie pisarki i pisarzy. Wydarzenie nie byłoby możliwe bez partnerstwa Instytutu Francuskiego w Krakowie i Festiwalu Conrada. W ramach tej współpracy od lat przybliżamy polskiej publiczności wszystko to, co najbardziej wartościowe w literaturze francuskojęzycznej” – mówi Anne Schmidt-Riou, Konsul Generalna Francji w Krakowie i zastępczyni dyrektora Instytutu Francuskiego w Polsce.

Na Festiwal Conrada przyjadą wszyscy członkowie i członkinie Akademii: Didier Decoin, Françoise Chandernagor, Tahar Ben Jelloun, Paule Constant, Philippe Claudel, Pierre Assouline, Éric-Emmanuel Schmitt, Camille Laurens, Pascal Bruckner, Christine Angot. Członkowie i członkinie Akademii spotkają się z krakowską publicznością i przede wszystkim – w towarzystwie francuskich i polskich mediów – ogłoszą krótką listę nominowanych do Nagrody Goncourtów.

Od 1998 roku, z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie, przyznawana jest także Polska Nagroda Goncourtów. Najlepszą powieść w języku francuskim wybiera jury złożone ze studentów filologii romańskiej reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski. Wynik obrad poznamy, jak co roku, podczas Festiwalu Conrada.

Ekosystem Conrada

„W tym roku świętujemy 15. edycję Festiwalu Conrada i dekadę programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W tym czasie przekonaliśmy się, jak wierną i otwartą mamy publiczność. Jej uznaniem cieszyły się nie tylko wyczekiwane spotkania z noblistami – Swietłaną Aleksijewicz, Orhanem Pamukiem czy Olgą Tokarczuk – ale też rozmowy z mniej znanymi pisarzami i pisarkami z całego świata – mówi Urszula Chwalba. – Z czasem wydarzenie wyewoluowało w całoroczny program literacki, który najlepiej można opisać za pomocą metafory ekosystemu. W jego skład wchodzą powiązane ze sobą projekty odpowiadające na różnorodne potrzeby czytelniczek i czytelników” – dodaje.

Ekosystem Conrada tworzą między innymi: adresowany do branży wydawniczej Kongres Książki, Lekcje Czytania, czyli cykl warsztatów prowadzonych przez znakomitych znawców i znawczynie literatury, oraz Nagroda Conrada przyznawana za najlepszy debiut roku. Festiwalowi towarzyszą również wydarzenia przeznaczone dla dzieci oraz pasmo filmowe. Oprócz tego odbywają się spotkania stacjonarne w ramach cyklu Conrad po Godzinach i seria rozmów online pod nazwą Natura Przyszłości. Jej celem jest poznanie zjawisk, które decydują i będą decydować o kształcie naszej rzeczywistości. Pierwsze w tym roku spotkanie – z profesorem biologii i pisarzem Robem Dunnem, poświęcone historii naturalnej przyszłości – można obejrzeć na Facebooku Festiwalu Conrada.

Organizatorami Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się