Wydarzenia literacko - wydawnicze - Polska 2016

Targi książki

Minął rok 2016. Wydarzenia literacko - wydawnicze w Polsce

Udostępnij

Pomimo informacji, iż rynek książki w Polsce, będzie się kurczył, miałem dużą trudność, aby wybrać z każdego miesiąca nie mniej niż pięć najważniejszych wydarzeń wydawniczo-literackich. Imprez, spotkań związanych z książkami było całe mnóstwo; od zwykłych promocji, targów, festiwali, po działania bookcrosingowe, happeningi i działania parateatralne.

Książka jest na tyle mobilnym i wszechstronnym dziełem sztuki, iż można ją wykorzystywać na bardzo wielu różnych polach artystycznej kreacji . Ale zawsze pozostanie książką ubraną w niepowtarzalną, edytorską szatą i nigdy nie podda się dyktatowi elektroniki. Człowiek nigdy nie zrezygnuje z jej tradycyjnego czytania, kartkowania, zaznaczania ciekawych fragmentów. Mimo tych niewesołych prognoz jestem pewny, iż nadchodzący rok dostarczy Państwu tyle samo niesamowitych czytelniczych przeżyć, co mijający 2016 rok.

Styczeń 2016

  1. Łukasz Orbitowski z Paszportem Polityki w kategorii literatura. Otrzymał go za książkę "Inna dusza".
  2. Granty na wydarzenia kulturalne w księgarniach. Kraków wspiera księgarnie stacjonarne. Radni zdecydowali, że stowarzyszenia, fundacje i organizacje pozarządowe będą mogły w otwartym konkursie walczyć o dotacje na organizowanie w księgarniach wydarzeń kulturalnych. Chodzi np. o spotkania autorskie, warsztaty, projekcje filmowe czy dyskusje o literaturze. Na wspieranie działalności kulturalnej w księgarniach ma być zarezerwowane co roku w budżecie miasta blisko 200 tys. zł.
  3. Rekordowa czytelniczka została nagrodzona przez bibliotekę w Słupsku. Pani Jadwiga czytanie traktuje jako receptę na samotność. Przeczytała 360 książek w ciągu roku!
  4. 70 lat temu powstał PIW! 1 stycznia 2016 roku rozpoczął się jubileuszowy rok Państwowego Instytutu Wydawniczego. W ciągu siedmiu dekad wydaliśmy dla naszych Czytelników ponad 8500 tysiąca tytułów, przede wszystkim z dziedziny literatury pięknej, eseistyki, historii i historii kultury.
    Sieć księgarń Autorska, została doceniona przez branżę nieruchomości handlowych i nominowana do prestiżowej nagrody Retailers' Awards 2016. W kategorii "Newcomer" rywalizuje sześć nowych sieci, uznanych przez ekspertów za najbardziej innowacyjne i dynamicznie się rozwijające. O randze wyróżnienia niech świadczy fakt, że w skład dwunastoosobowego jury wchodzą przedstawiciele największych międzynarodowych firm doradczych.
  5. Ogólnopolska Baza Księgarń, portal projektu Instytutu Książki i Polskiej Izby Ksiązki, jest już dostępna. Celem autorów Bazy Księgarń było uworzenie portalu inernetowego, z którego zainteresowani mogliby czerpać informacje o polskich księgarniach — ich aktywności, lokalizacji, profilu.


Luty 2016

  1. Książnica Polska otrzymała certyfikat „Firma Godna Zaufania” przyznawany przedsiębiorstwom cechującym się nienaganną opinią wśród klientów i kontrahentów.
  2. Na małopolskim dworcu autobusowym obok standardowych automatów do napojów stanął książkomat. To nowy pomysł wydawnictwa Jagiellonia, z którym współpracę podjął także krakowski ZNAK.
  3. Wydawnictwo Bellona otrzymało Tytuł Wydawca Roku 2015 za „wielki wkład w promocję książek historycznych".
  4. Ruszył Wrocławski Program Wydawniczy. Jego celem jest propagowanie wartościowej literatury, skupiającej się bardziej na walorach artystycznych i merytorycznych niż potencjale komercyjnym, a także wspieranie czasopism o profilu kulturalno-artystycznym. Program jest skierowany do wydawców. Przewiduje wspieranie twórczości i autorów związanych z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem.
  5. W 2016 roku Firma Księgarska Olesiejuk już po raz 10 uzyskała tytuł „Solidna Firma 2015",
    Nagrodzona została " za terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań oraz poszanowanie ekologii i praw konsumenta".
  6. Po raz 17. wręczono „Bestsellery Empiku”. W kategoriach książkowych królowały kobiety. Katarzyna Bonda, Red Lipstick Monster, Nela Mała Reporterka, Paula Hawkins i Gayle Forman to zwyciężczynie tegorocznej edycji konkursu. Ranking najlepszych tytułów kulturalnych ubiegłego roku przygotowano na podstawie wyborów kilkudziesięciu milionów osób.
  7. W głosowaniu internetowym na Narodowe Czytanie 2016 Polacy wybrali lekturą „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
  8. Księgarnia „Współczesna" Jerzego Mechlińskiego z Łobza otrzymała certyfikat „Firma Godna Zaufania”.
  9. Po 14 latach z Powiśla po cichu znika legendarna klubokawiarnia „Czuły barbarzyńca”. Umowę najmu wypowiedział właściciel lokalu, który zajmuje się skupowaniem roszczeń do przedwojennych nieruchomości.


Marzec 2016

  1. Od marca we Wrocławiu rozpoczęła działalność nowa instytucja kultury pod nazwą Wrocławski Dom Literatury. Połączył w sobie Wydawnictwo Warstwy, Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, Targi Dobrych Książek. Instytucja będzie służyła m. in. popularyzacji czytelnictwa.
  2. Poznaliśmy laureata nagrody Translatorskiej dla tłumaczy Kapuścińskiego. Nagrodę - trzy tysiące euro - za całokształt twórczości translatorskiej otrzymał Martin Pollack, ambasador polskiej kultury w świecie niemieckojęzycznym, przyjaciel Ryszarda Kapuścińskiego, który przetłumaczył jego 13 książek na język niemiecki (drugi rekord światowy po włoskiej tłumaczce Verze Verdiani, która przełożyła 15 książek Kapuścińskiego).
  3. Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2016. Uhonorowano nią Larsa Gustafssona, szwedzkiego poetę, prozaika, eseistę i filozofa.
  4. Europejską Poetką Wolności 2016 została Ana Blandiana (Rumunia) za tom „Moja ojczyzna A4”. Nagrodę stanowi statuetka oraz kwota 100.000 złotych. Nagrodę za przekład zwycięskiego tomu – statuetkę i kwotę 10.000 złotych – otrzymała Joanna Kornaś-Warwas.
  5. XV targi Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców od piątku 18 marca w Poznaniu. Wystawa poświęcona Polskiej Szkole Ilustracji, seminarium o książce historycznej dla młodzieży w 1050. rocznicę chrztu Polski, ale też premiery książek i spotkania z autorami złożyły się na program XV Poznańskich Spotkań Targowych.
  6. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Ustanowiono go w 1999 roku przez UNESCO i obchodzony jest na całym świecie. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. W Warszawie cały marzec upłynął pod znakiem poezji. W warszawskim metrze, w ramach akcji "Wiersze w metrze", pokazywano wiersze z całej Europy. W Gdańsku, w dniach 17-19 marca odbył się Festiwal Europejski Poeta Wolności.
  7. Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” obchodziła jubileusz 15-lecia swojej
    działalności. Kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” zainicjowano w 2001 rok.

Kwiecień 2016

  1. Redakcja oraz Rada Redakcyjna miesięcznika „Odra” przyznały Nagrodę „Odry” za rok 2015 Małgorzacie Szejnert za książkę „Usypać góry. Historie z Polesia” oraz innych książek, które łączą w sobie reporterską dociekliwość, epicką perspektywę i poetycką wrażliwość.
  2. Szwedka Jenny Nordberg, członkini Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego, i pięcioro Polaków zostali wybrani w konkursie im. Ryszarda Kapuścińskiego autorami najlepszych książkowych reportaży 2015 roku. Karolina Domagalska wzięła pod lupę temat kontrowersyjny – medycynę reprodukcyjną i z powściągliwością i taktem opisuje, jak pod jej wpływem zmienia się rodzina w XXI wieku. Duet autorski: Zbigniew Parafianowicz i Michał Potocki, napisali najlepszą polską książkę o upadku prezydenta Janukowycza i zwycięstwie Majdanu, która pomaga zrozumieć, co się zdarzyło na Ukrainie dwa lata temu.
  3. Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Instytut Polski w Nowym Delhi ogłaszają, że nagroda Found in Translation Award za rok 2015 przyznana została Billowi Johnstonowi za przekład Dwunastu stacji (Twelve Stations) Tomasza Różyckiego, wydanych nakładem Zephyr Press.
  4. W kwietniu ruszyła specjalna edycja „ Rozczytanej Aglomeracji", projektu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, który aktywnie wspiera popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych mieszkańców regionu.
  5. „Stacja Kultura", miejska biblioteka mieszcząca się na dworcu kolejowym w Rumi, wygrała międzynarodowy konkurs Library Interior Design Awards w kategorii „Single Space Design″
  6. W pierwszej edycji Nagrody Lew Hieronima dla wydawcy przyjaznego tłumaczom Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury postanowiło uhonorować Wydawnictwo Czarne.
  7. 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Było to dla nas podwójne święto, gdyż tego dnia Wrocław Europejska Stolica Kultury stał się również Światową Stolicą Książki UNESCO 2016. Wrocław przejął ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon. Po raz pierwszy w historii Światowych Stolic Książki UNESCO wicedyrektor tej instytucji Eric Falt wręczył dziś prezydentowi Wrocławia Rafałowi Dutkiewiczowi rzeźbę z brązu autorstwa Hedvy Ser – Artystki UNESCO na Rzecz Pokoju – obrazującą latającą stronę książki.
  8. Jo Nesbø, norweski król kryminałów zawitał 23 kwietnia do Wrocławia. Autor był gościem Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO. Podczas wizyty planowane było st tylko jedno spotkanie z czytelnikami, które odbyło się w Teatrze Muzycznym Capitol. Ponad 1500 wejściówek rozeszło się jak ciepłe bułki. Po spotkaniu cierpliwie podpisywał swoje książki czytelnikom stojącym w długiej kolejce.
  9. Anna Janko, Piotr Matywiecki, Justyna Bednarek i Daniel de Latour oraz Magdalena Kicińska zostali laureatami dziewiątej edycji Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymał Eustachy Rylski. 


Maj 2016

  1. Międzynarodowy Festiwal Poezji SILESIUS. W dniach od 8 do 15 maja Wrocław na tydzień zamienił się w miasto poezji. Współorganizatorzy: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Festiwal Miłosza z Krakowa, Miasto Poezji z Lublina, Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności z Gdańska, oraz Poznań Poetów, przygotowali bogaty program. Każdy mógł znaleźć w nim coś dla siebie – zarówno miłośnicy poezji, naukowcy, badacze, jak i ci, którzy dotąd nie żyli z wierszem za pan brat. Na festiwalu pojawi się ponad stu polskich i zagranicznych gości. Między innymi: Rikardo Arregi, Harkaitz Cano – baskijscy poeci, których tomy wierszy po raz pierwszy ukażzały się w Polsce nakładem ESK 2016, wybitni poeci niemieccy - Michael Krüger, Reiner Kunz, Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel, Roman Honet, Łukasz Jarosz, Krzysztof Koehler, Urszula Kozioł, Marcin Kurek, Jakobe Mansztajn, Marcin Świetlicki, Krystyna Miłobędzka, Jacek Podsiadło, Piotr Sommer, Andrzej Sosnowski, Andrzej Stasiuk, Julia Szychowiak, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Olga Tokarczuk.
  2. Julian Kornhauser za całokształt twórczości, Barbara Klicka za książkę roku, Aldona Kopkiewicz w kategorii debiut roku - to tegoroczni laureaci Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Gala wręczenia nagrody odbyła się we wrocławskim Imparcie.
  3. Hasłem przewodnim tegorocznego Tygodnia Bibliotek było „Biblioteka inspiruje”. Obchodzony między 8 a 15 maja ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Imprezy rozpoczynają się 8 maja – w Dniu Bibliotekarza.
  4. Paweł Reszka, autor książki „Diabeł i tabliczka czekolady", został tegorocznym laureatem nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.
  5. 19 maja rozpoczęła się siódma edycja Komiksowej Warszawy, jednego z największych festiwali komiksu w Europie Środkowej. W tym roku gośćmi imprezy byli Hermann Huppen, twórca znakomitej serii "Wieże Bois Maury", Pau, autor "Sagi o Atlasie i Axisie"
  6. Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz węgierski minister zasobów ludzkich Zoltan Balog uczestniczyli w inauguracji Roku Kultury Węgierskiej. Uroczystość odbyła się 20 maja, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.
  7. Ponad 800 wydawców z 25 krajów zaprezentowało się na VII Warszawskich Targach Książki, które odbyły się od 19 do 22 maja na Stadionie PGE Narodowym. W programie targów prawie 1500 spotkań, dyskusji, debat, konkursów i wystaw.
  8. Wydawnictwo W.A.B. obchodziło jubileusz 25-lecia. Gościem specjalnym był Zygmunt Miłoszewski. Przy okazji poinformowano, iż książki Zygmunta Miłoszewskiego sprzedały się w ponad milionie egzemplarzy!
  9. Apostrof – Empik startuje z nowym festiwalem literatury. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Podczas siedmiu dni (16-22 maja) w ośmiu miastach odbyło się ponad siedemdziesiąt spotkań, debat i spacerów literackich. Kuratorem tegorocznej edycji była Sylwia Chutnik. Wydarzenia odbywały się m.in. na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawitał do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Czytaj dalej”.
  10. 21 maja 2016 r., podczas Warszawskich Targów Książki, zostały ogłoszone wyniki konkursu MY COMPANY CHOICE dla wydawców i autorów książek o tematyce biznesowej. I miejsce w kategorii „Ekonomia dla każdego” oraz Nagroda specjalna jako publikacja, która zdobyła najwięcej punktów w głosowaniu jury otrzymała książka „Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych” Jeremy’ego Rifkina (Studio Emka)


Czerwiec 2016

  1. W sobotę 4 czerwca ponad 1000 bibliotek szkolnych i publicznych w całym kraju zapraszało na Noc Bibliotek. Jest to akcja, która ma promować czytanie i same biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury.
  2. W Warszawie między 10 a 12 czerwca trwał międzynarodowy festiwal Big Book Festival Jego gośćmi byli m.in.: Kristina Sabaliauskaite, Martin Caparros, Boris Akunin i Józef Hen. Większość imprez odbyła się w Pałacyku Szustra.
  3. Poeci Jakub Kornhauser, za zbiór poematów prozą "Drożdżownia" i Uros Zupan za tom "Niespieszna żegluga", zostali laureatami tegorocznej, przyznanej po raz czwarty, Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Razem ze słoweńskim poetą Urosem Zupanem nagrodzeni zostali tłumacze jego wierszy na język polski - Katarina Salamun-Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki.
  4. W dniach 9 -12 czerwca 5. edycja Festiwalu Miłosza w Krakowie. Jak co roku Festiwal odbył się pod tytułem zaczerpniętym z twórczości swego wybitnego Patrona. Punktem odniesienia dla tematyki tegorocznej edycji był tytuł tomu poetyckiego Miłosza „Piesek przydrożny”, a także wieloznaczne, szerokie skojarzenia z podróżą. Festiwal zgromadził wiele ciekawych osobistości - od najwybitniejszych poetów z polski i z zagranicy, po twórców rozmaitych języków i światopoglądów, jak i również tłumaczy literatury, filozofów, intelektualistów oraz miłośników poezji, m.in.: Michaela Ondaatje, Adonisa, Breyten Breytenbach, Stefana Hertmansa, Olgę Siedakową.
  5. Rozpoczął się Festiwal Książki Opole 2016. Wydarzenie miało miejsce w dniach 17 – 18 czerwca w Filharmonii Opolskiej, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej oraz placu przy bibliotekach. W ramach Festiwalu Książki Opole 2016 odbyła się konferencja poświęcona nowym trendom w poligrafii, która miała miejsce 17 czerwca w restauracji Venezia w Opolu. Wstęp na wszystkie imprezy w ramach Festiwalu Książki Opole 2016 był bezpłatny.
  6. 18 czerwca w Ogrodzie Krasińskich odbyła się kolejna edycja Imienin Jana Kochanowskiego – literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową. Trzy sceny, na scenach pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a wszystko to pośród kilkudziesięciu stoisk najlepszych wydawnictw i najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.
  7. IV Festiwal Reportażu Noon-Fiction. Od 23 do 26 czerwca 2016 r. Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie stał się miejscem spotkań miłośników reportażu literackiego, filmowego i radiowego, a także fotoreportażu. Tematem tegorocznej edycji były„Granice”. Wstęp na festiwal był bezpłatny.
  8. W Krakowie po raz dwunasty wręczona została Nagroda Transatlantyk przyznawana przez Instytut Książki i dla wybitnego popularyzatora literatury polskiej za granicą. Laureatem Nagrody Transatlantyk w 2016 roku został Constantin Geambaşu, wybitny tłumacz literatury polskiej na język rumuński.
  9. 25 czerwca minęło dokładnie 70 lat od powołania do istnienia Państwowego Instytutu Wydawniczego. Na książkach PIW-u wychowały się już trzy pokolenia, w ciągu siedmiu dekad oficyna wydała ponad 8000 tytułów. Kiermasze, konkursy i wspomnienia - tak PIW świętował rok jubileuszowy!
  10. Jury doceniło książkę "Mała zagłada" autorstwa Anny Janko przyznając jej Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorek "Gryfia".

 

Lipiec 2016

  1. Od 2 lipca do 1 sierpnia we wrocławskiej Mediatece przy pl. Teatralnym 5 (Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu) odbył się kolejny 5. już Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich. Jego gościem była Hiszpania, a wśród zaproszonych pisarzy m.in. Carmen Riera, Ildefonso Falcones, Vanessa Montfort, Rosa Montero.
  2. W czwartek 7 lipca ruszyła piąta edycja „Lata z książką”. W tym roku wydarzenie odbyło się w czterech miejscowościach: Łebie, Szczyrku, Ustroniu oraz Mikołajkach. W każdym z wymienionych miast mieszkańców i wczasowiczów czekały trzy dni w towarzystwie autorów oraz ich książek. „Lato z książką” powstało z inicjatywy dyrektora marketingu wydawnictwa Zysk i S-ka, Adama Zyska. I edycja odbyła się w wakacje 2012 roku w Łebie.
  3. W Rabce rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Rodzina i rodzinne czytanie to motywy przewodnie rozpoczynającego się w uzdrowisku Rabka 3. Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej. Wydarzenie było okazją do spotkania z wybitnymi autorami książek dla dzieci m.in. Asą Lind, Grzegorzem Kasdepke czy Kęstutisem Kaspraviciusem.
  4. Poeta Adam Zagajewski został 20 lipca, w środę w Warszawie odznaczony insygniami Kawalera Legii Honorowej. Jak podkreślił ambasador Francji w Polsce, Pierre Buhler, poeta został uhonorowany „w uznaniu dla wyjątkowego wkładu w polską poezję i literaturę, za zaangażowanie w obronę wolności, zarówno na poziomie politycznym, jak artystycznym, za ponad 30-letnią przyjaźń", jaką obdarzył Francję”

    5. W ramach Europejskiej Stolicy Kultury miał miejsce w dniach 28 - 31.07.2016 roku Ogólnopolski Zlot Członków i moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki, a także ludzi z nimi związanych pod tytułem Literacki Woodstock. Gośćmi specjalnymi byli Rosa Montero, Olga Tokarczuk , Ildefonso Falcones. Wydarzenie miało miejsce na terenie Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Na uczestników zlotu czekały nietypowe spotkania autorskie z pisarzami najchętniej czytanymi w Dyskusyjnych Klubach Książki; - wydarzenia na wrocławskim rynku, podczas których odbyło się pierwsze, nieoficjalne jeszcze, wykonanie hymnu książki. Podczas Literackiego Woodstocku 28 lipca 2016 roku wręczono nagrody dla autorów najpopularniejszych wśród społeczności Dyskusyjnych Klubów Książki.Chodzi o autorów, którzy przez dziesięć lat istnienia klubów najczęściej znajdowali się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych pisarzy w trzech kategoriach. Są to:
    "literatura piękna": Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel
    "literatura faktu": Jacek Hugo-Bader
    "literatura dla dzieci i młodzieży": Barbara Kosmowska

    6. W dniach 31 lipca do 4 sierpnia odbywał się w Szczebrzeszynie kolejny Festiwal Stolica Języka Polskiego. Tegoroczna, II edycja festiwalu zgromadziła nie tylko mieszkańców Szczebrzeszyna, Zamojszczyzny i całego województwa lubelskiego, ale też fanów literatury z całej Polski. Na festiwalu gościli m.in. Wiesław Myśliwski, Małgorzata Szejnert, Łukasz Orbitowski, Grażyna Plebanek, Olgąa Tokarczuk i Jan Henrik Swahn nagrodzonym za tłumaczenie „Ksiąg Jakubowych” na język szwedzki, Mariusze Szczygieł, Szczepan Twardoch.

    7. Spotkania z 60 autorami książek reprezentującymi bardzo różne gatunki literackie złożyły się na Nadmorski Plener Czytelniczy rozpoczynający się w Gdyni. Częścią trzydniowej imprezy był także kiermasz książki, w którym udział wzięło 90 wystawców.
    30 lipca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w V edycji konkursu „Literacki Debiut Roku″ organizowanego - jak co roku - pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tej edycji konkursu tytuł „Literacki Debiut Roku″ zdobył Lech Grabowski za powieść „Podwójne przekleństwo”.

    8. Instytut Witkacego nabył odnalezione kilka tygodni temu w Paryżu listy St. I. Witkiewicza. Niebawem rękopisy powrócą do Polski i trafią do zbiorów Instytutu Witkacego - poinformował o tym prof. Janusz Degler, który nazwał to wydarzenie „transakcją XXI wieku”.

 

Sierpień 2016

  1. Powstanie platforma książek dla osób niewidomych. Wydawnictwo Naukowe PWN zbuduje i wdroży platformę udostępniającą publikacje niewidomym i słabowidzącym oraz niepełnosprawnym ruchowo (nie mogącym czytać książek drukowanych). Uprawnieni czytelnicy będą mieli bezpłatny dostęp do publikacji beletrystycznych, naukowych i specjalistycznych w formacie plików ePUB i mp3 służących do słuchania.
  2. Autorzy otrzymają w końcu wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne. Do 31 sierpnia autorzy książek po polsku i tłumaczeń na język polski, a także ich spadkobiercy, mogą zarejestrować się, aby otrzymać wynagrodzenie, jeżeli ich utwory były w 2015 r. wypożyczane w bibliotekach publicznych - informowało MKiDN. Wynagrodzenia w tym roku zostały wypłacone po raz pierwszy - umożliwiła to tzw. duża nowelizacja Prawa autorskiego z jesieni zeszłego roku.
  3. Konkursem recytatorskim rozpoczął się w czwartek w Przedborzu (Łódzkie) XXV Światowy Festiwal Poezji Marii Konopnickiej. W tym roku udział w imprezie wzięło ok. 250 osób m.in. z Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Estonii, Mongolii.
  4. Polcon 2016 - Nagrody im. Janusza A. Zajdla rozdane. W sobotę, 20 sierpnia 2016, o godzinie 20:00 fani fantastyki spotkali się w Sali Audytoryjnej Wrocławskiego Centrum Kongresowego, aby poznać tegorocznych laureatów prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w kategorii powieść i opowiadanie fantastyczne. W tym roku byliśmy świadkami wydarzenia dość nietypowego: jeden autor Robert M. Wegner okazał się zwycięzcą w obu kategoriach, za powieść „Pamięć wszystkich słów” i opowiadanie „Milczenie owcy”.
  5. Agencja Hill+Knowlton Strategies Poland znalazła się w gronie trzech polskich agencji nominowanych do tegorocznej edycji Digital Communication Award. Zrealizowana dla Polskiej Izby Książki (PIK) kampania „Ocalksiazki„ miała na celu zbudowanie poparcia dla Ustawy o książce
  6. Tematem przewodnim rozpoczynającego się w 18 sierpnia, w czwartek V Festiwalu Literacki Sopot była literatura izraelska. W kurorcie pojawili się m.in.: jeden z najbardziej popularnych pisarzy młodego pokolenia w Izraelu Etgar Keret oraz autor kryminałów Dror A. Mishani.
  7. Po ponad trzydziestu latach od śmierci Mirona Białoszewskiego, PIW wyda nieznane, rozproszone po czasopismach i nigdy wcześniej niepublikowane utwory poety. Znajdą się w kolejnych dwu tomach Utworów zebranych tego pisarza, z których pierwszy ukaże się pod koniec roku.
  8. Koncerty, spektakle, spotkania literackie, filmowe i kulinarne oraz warsztaty dla dzieci to niektóre z wydarzeń, które zaplanowano w ramach programu XIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbywał się od 27 sierpnia do 4 września w Warszawie.

 

Wrzesień 2016

  1. 3 września 2016 roku odbyło się kolejne Narodowe Czytanie pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Podczas tegorocznej edycji cała Polska czytała „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
  2. Pierwsza Nagroda Gombrowicza przyznana. Weronika Murek, autorka opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" oraz Maciej Hen, autor powieści „Solfatara" to laureaci I edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza przyznawanej za debiut literacki przez prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza.
  3. Michał Książek za książkę eseistyczną „Droga 816”, Barbara Klicka za tom poezji „Nice”, Maciej Płaza za prozę pt. „Skoruń” i Anna Wasilewska za nowe tłumaczenie „Rękopisu znalezionego w Saragossie” zostali laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2016. Gala 11. edycji nagrody odbyła się w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
  4. Maciej Płaza został laureatem Nagrody im. Kościelskich za książkę Skoruń – „Siedem opowieści o ziemi, rzece i robocie, o tęsknocie za nieznanym, o radosnym i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem, i o olśnieniach, jakie przynosi inicjacja". Książka ukazała się w 2015 roku nakładem wydawnictwa W.A.B. i jest debiutem literackim autora.
  5. Zakończyła się pierwsza edycja Polskiej Akademii Księgarstwa - Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa czyli pierwszych w Polsce studiów księgarskich na poziomie uniwersyteckim, jakie były prowadzone w roku akademickim 2015/2016 w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliograficznych Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie trójstronnego porozumienia z Instytutem Książki i Polską Izbą Książki. 23 i 24 września odbyły się egzaminy dyplomowe, w których uczestniczyło 31 osób.
  6. Na zwołanym 22 września przez Prezesa PIK zebraniu założycielskim Sekcji Dystrybucji Treści Polskiej Izby Książki w obecności grupy inicjatywnej złożonej z 13 firm ukonstytuowano skład SDT jak i Prezydium:
    • Przewodniczący SDT - dr Jan Lus - Księgarnie MJL
    • Członkowie Prezydium SDT:
    • Danuta Górnicka - Virtualo
    • Agnieszka Kowalik-Urbaez -Claroscuro
    • Jerzy Majewski – Azymut
  7. W dniach od 30 września do 2 października 2016 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się 2. Śląskie Targi Książki. W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło ponad 150 wystawców i ponad 100 autorów z kraju i zagranicy.
  8. Poetka Uta Przyboś, scenograf Boris Kudliczka, aktor Janusz Gajos oraz dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener odebrali 26 września na gali w Warszawie Nagrody im. Cypriana Norwida. Nagrodę za „Dzieło życia" otrzymał aktor Jan Kobuszewski.
  9. 30 września 2016 obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Jego celebracja na świecie sięga początków lat 90. W Polsce zwyczaj ten zaczął rozprzestrzeniać się w ciągu ostatnich lat. W tym roku znów szczególnie dużo działo się w Warszawie i Krakowie.


Październik 2016

  1. 5 października, podczas uroczystej gali w Teatrze Królewskim Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie zostały wręczone doroczne Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego laureatom, których działalność w sposób szczególny przyczyniła się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je m. in. Andrzej Dobosz, krytyk literacki, felietonista, księgarz (właściciel księgarni Dobosz), koneser książek, Jarosław Marek Rymkiewicz, poeta, prozaik, eseista, Lech Majewski, pisarz, reżyser, Antoni Libera, pisarz, tłumacz i reżyser, znawca twórczości Samuela Becketta.
  2. W dniach 6-10 października wystartował Różewicz Open Festiwal. Towarzyszyły mu spektakle teatralne, projekcje filmowe, wystawy, spotkania z tłumaczami i twórcami.
  3. Tegoroczny 12. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania, organizowany 6 - 9 października pod hasłem „Historia przyszłości”, gościł wielu znanych polskich autorów, m.in. Jacka Dehnela, Lilianę Hermetz Łukasza Orbitowskiego, Zytę Rudzką, Małgorzatę Rejmer czy Wita Szostaka. Publiczność miała również okazję spotkać się z pisarzami zagranicznymi, np. Lucy Caldwell, Alexem Epsteinem czy Peterem Stammem, którzy odczytali swoje teksty w oryginalnych językach.
  4. We Wrocławiu odbył się w dniach 10-16 października Festiwal Brunona Schulza we Wrocławiu.
    W tym roku festiwal był częścią literackiego programu Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.
  5. Bronka Nowicka, autorka debiutanckiej książki „Nakarmić kamień” została 20. laureatką Nagrody Literackiej Nike. „44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża (...) obrazy poetyckie″ - powiedział o nagrodzonej książce Tomasz Fiałkowski.
  6. Angelus 2016 dla rumuńskiego pisarza o ormiańskich korzeniach Varujana Vosganiana. Jury Angelusa ogłosiło werdykt w sobotni wieczór (15 października) podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol. Vosganian został podwójnym laureatem nagrody. Głosami czytelników otrzymał najpierw Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej.
  7. Małgorzata Czyńska została laureatką pierwszej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz″. Kapituła nagrodziła ją za esej biograficzny o awangardowej artystce, jednej z prekursorek modernizmu, Katarzynie Kobro.
  8. W Krakowie w czwartek 27 października otwarto jubileuszowe 20. Międzynarodowe Targi Książki, w których wzięło udział ponad 700 wystawców z 25 krajów. Tym razem tradycyjna formuła oznajmiająca początek tego święta literatury zabrzmiała po hebrajsku, bo gościem honorowym był Izrael.
  9. Przyznano nagrody „Literatury na świecie”. Wśród laureatów tegorocznych nagród znaleźli się m.in. Jerzy Radziwiłłowicz i Piotr Paziński. Pierwszy został uhonorowany za tłumaczenia dramatów Moliera, drugi za książkę „Rzeczywistość poprzecierana”, w kategorii Nowa Twarz - Robert Papieski za przekład książki „Lato w Baden” Leonida Cypkina, w kategorii Poezja: Joanna Stadler za przekład „Bajek” Fedrusa, Proza: Jacek Giszczak za przekład książki „Zwierzenia jeżozwierza” Alaina Mabanckou.
  10. Festiwal Conrada: 24 - 27 października 2016. Większość spotkań autorskich i dyskusji odbyła się w Pałacu Czeczotki u zbiegu ul. Wiślnej i św. Anny. Michael Cunningham, autor nagrodzonej Pulitzerem powieści „Godziny” oraz laureaci Nagrody Bookera: Richard Flanagan za powieść „Ścieżki północy” i Eleanor Catton za „Wszystko, co lśni” - to niektóre gwiazdy 8. Festiwalu Conrada. W tegorocznym święcie literatury wzięło udział ok. 80 twórców i znawców literatury z Polski i ok. 20 z zagranicy. W programie znalazło się blisko 100 spotkań, dyskusji, projekcji filmowych, warsztatów. Żanna Słoniowska, autorka powieści "Dom z witrażem", została laureatką drugiej edycji Nagrody Conrada, ufundowanej przez miasto Kraków, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski ubiegłego roku.

 

Listopad 2016

  1. Wiesław Myśliwski odebrał w Białymstoku Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Nagrodzono go za "najwyższej próby twórczość powieściową, która odsłania metafizyczny wymiar istnienia człowieka". Nagrodę od 22 lat przyznaje w Białymstoku Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
  2. "Czytaj PL", akcja promująca czytelnictwo, rozpoczęła się 2 listopada, w środę w 16 miastach Polski. Zainteresowani, dzięki specjalnej aplikacji, mogli bezpłatnie przeczytać 12 tytułów, autorstwa m.in. Stephena Kinga, Davida Lagercrantza, Jacka Dukaja. Kody QR umożliwiające pobranie aplikacji i wypożyczenie e-booków i audiobooków znajdują się łącznie na 600 nośnikach – plakatach oraz na citylightach na przystankach. Organizatorzy liczą, że dzięki bezpłatnym, wirtualnym wypożyczalniom, projekt dotrze do milionów użytkowników.
  3. Wykłady, projekcje filmów, spotkania z pisarzami i naukowcami, znalazły się w programie "Kongresu Lemologicznego”, który w poniedziałek rozpoczął się we Wrocławiu. Impreza była szeroką prezentacją twórczości i życiorysu Stanisława Lema, filozofa i najsławniejszego polskiego pisarza science fiction
  4. Joanna Siedlecka odebrała 11 listopada nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę „Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki”. Sekretarz Kapituły Stanisław Michalkiewicz podkreślił, że eseistka i reportażystka została doceniona też za całokształt twórczości.
  5. Goście z całego świata m. in. z Wielkiej Brytanii i Meksyku, opowiadający historie zaczerpnięte z mitów czy baśni, ale także stanowiące interpretację dzieł literackich, wzięli udział w rozpoczynającym się w środę 11. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania.
  6. XXV jubileuszowe Targi Książki Historycznej to impreza o charakterze promocyjno-informacyjnym, cyklicznym i niekomercyjnym (wstęp na targi jest bezpłatny). Towarzyszą im liczne spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Targi odbyły się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie − Muzeum. Książkę Zbigniewa Ogonowskiego "Socynianizm. Dzieje. Poglądy. Oddziaływanie" uhonorowano nagrodą I stopnia w jednej z kategorii tegorocznej Nagrody KLIO. Wyniki ogłoszono podczas inauguracji XXV TKH na Zamku Królewskim.
  7. Pierwsze pełne wydanie Archiwum Ringelbluma - unikalnej kolekcji dokumentów z warszawskiego getta - otrzymało Nagrodę Edytorską PEN Clubu im. Juliusza Żuławskiego

 

Grudzień 2016

  1. Ponad 150 wystawców wzięło udział w 25. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które odbyły się w dniach 1-4 grudnia w Hali Stulecia. Targom towarzyszy konkurs Pióro Fredry, w którym nagradzane są najlepsze książki wydane w tym roku. Pióro Fredy powędrowało w tym roku do w wydawnictwa Karakter za wolumin "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" Filipa Springera.
  2. 3 grudnia w Łodzi rozpoczął się X Festiwal Puls Literatury. W programie jubileuszowego Festiwalu Puls Literatury znalazły się spotkania z pisarzami, pokazy filmów, dyskusje o książkach, koncerty i konkursy literackie.
  3. Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala, przyznawaną przez Bibliotekę Narodową, w roku 2016 otrzymują ex aequo Marta Kwaśnicka za książkę "Jadwiga" oraz Renata Lis za książkę "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu".
  4. Prof. Michał Głowiński, autor książek m.in.: "Czarne sezony", "Kręgi obcości" czy "Carska filiżanka" otrzymał Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima.
  5. Prof. Andrzej Nowak został uhonorowany 9 grudnia Nagrodą Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za wydaną nakładem Wydawnictwa Literackiego książkę „Pierwsza zdrada Zachodu.1920 - zapomniany appeasement”.
  6. 17 grudnia rozpoczęła się w Hali Stulecia ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury. W ciągu dwóch dni 17-18 grudnia odbyło się towarzyszących jej 100 różnych imprez. Głównym wydarzeniem sobotniej ceremonii był pokaz w Hali Stulecia spektaklu "Niebo".
  7. 19 grudnia zainaugurowano „Rok Josepha Conrada”. W programie znajdą się wystawy, spektakle, filmy, seminaria i publikacje. - Rok 2017 będzie rokiem, w którym Conrad na dobre wróci do Polski - mówił dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski na poniedziałkowej inauguracji obchodów.
  8. Nigdy wcześniej niepublikowane wiersze oraz opowiadania Rafała Wojaczka znalazły się w tomie "Nie te czasy. Utwory nieznane", który ukaże się w grudniu br. nakładem Instytutu Mikołowskiego. Rękopisy znajdowały się w 16 teczkach zdeponowanych w Bibliotece Ossolineum we Wrocławiu.
  9. Rymkiewicz i Halicka z Nagrodami Identitas 2016. Laureatem tegorocznej, trzeciej edycji Nagrody Identitas w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej został Jarosław Marek Rymkiewicz za tom poezji „Koniec lata w zdziczałym ogrodzie” (wyd. Sic!). Laureatką Nagrody Identitas w dziedzinie historii została Beata Halicka za książkę „Polski Dziki Zachód” (wyd. Universitas).
  10. IBUK Libra Light w fazie testów. W ubiegłym tygodniu w siedzibie Wydawnictwa Naukowego PWN w Warszawie odbyły się warsztaty testerskie platformy IBUK Libra Light – serwisu przeznaczonego dla osób niewidomych i niedowidzących, a także osób z niepełnosprawnością uniemożliwiającą zapoznanie się z drukiem, dzięki któremu osoby te będą miały ułatwiony dostęp do publikacji książkowych.
  11. Księgarnia Artystyczna Bookoff i P+Control zapraszały na kolejną edycję Warszawskich Targów Książki Artystycznej! Tym razem spotykano się w pierwszy weekend grudnia – w przestronnych, industrialnych wnętrzach, w których kiedyś mieściła się drukarnia Expresu Wieczornego i Sztandaru Młodych. Na ponad 500m2 było można znaleźć setki artbooków i fotobooków oraz książek gromadzących wiedzę z różnych dziedzin kultury wizualnej – sztuki, fotografii, designu czy architektury. Pojawiły się na targach polskie galerie sztuki, niezależne wydawnictwa współpracujące z artystami oraz książki najważniejszych, wielokrotnie nagradzanych wydawnictw z Europy i Stanów Zjednoczonych

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha
Kawalec
Ciekawe!Pozdrawiam Portal Księgarski!Wszytkiego Najlepszego w Nowym Roku 2017!

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się