Pod hasłem „Piosenki o końcu świata” rozpoczął się Festiwal Miłosza

Pod hasłem „Piosenki o końcu świata” rozpoczął się Festiwal Miłosza

Pod hasłem „Piosenki o końcu świata” rozpoczął się Festiwal Miłosza

Udostępnij

Pod hasłem „Piosenki o końcu świata” rozpoczął się we dziś w Krakowie 12. Festiwal Miłosza. W programie jest ponad 40 poetyckich spotkań, wystawy poświęcone Wisławie Szymborskiej i spektakle.

„Festiwal jest większy, intensywniejszy i chyba najbardziej różnorodny w historii” – powiedział dziennikarzom kurator Szymon Kloska, po konferencji otwierającej Festiwal Miłosza. W tym roku, oprócz licznych książkowych premier polskich poetów, pojawi się literatura ukraińska, a po raz pierwszy na festiwalu publiczność będzie miała szansę zapoznać się z utworami łotewskich poetów.

Tegoroczny festiwal będzie przebiegał pod hasłem nawiązującym do tytułu utworu Czesława Miłosza „Piosenka o końcu świata”.

„To parafraza tytułu, bo tych piosenek jest sporo i różnych końców świata też bardzo dużo” – wyjaśnił Szymon Kloska. „Ten koniec świata, który wydarzył się za naszą wschodnią granicą będzie dominował, ale nie będzie jedyny. Kristen Berget i Julia Fiedorczuk na pewno będą rozmawiały o końcu związanym z katastrofą klimatyczną, z globalnym ociepleniem. Ale to są też końce świata naszych prywatności, to jest też koniec świata dla poezji w mediach głównego nurtu” – dodał.

„Jest to niezwykły festiwal, gdyż jest najważniejszym wydarzeniem poetyckim w kraju” – zaznaczyła Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest organizatorem wydarzenia. Przypomniała, że od początku festiwal jest wydarzeniem międzynarodowym, co „również jest kontynuowane i w tym roku będziemy mieli przyjemność gościć poetki i poetów z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Pasmem spotkań seminaryjnych twórcy festiwalu chcą także zwrócić szczególną uwagę na twórczość Adama Zagajewskiego. Natomiast wśród wydarzeń towarzyszących znalazły się m.in. wystawy przygotowane z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. Nowością w programie będą także wydarzenia organizowane w Spółdzielni Ogniwo, gdzie odbędzie się m.in. spektakl na podstawie wierszy z premierowych książek autorów i autorek związanych z Krakowską Szkołą Poezji im. Aleksandra Fredry, koncerty Brzoska Kolektywu i Psiego Lica oraz spotkanie z Nominowanymi do Nagrody Literackiej Gdynia.

Tegoroczny festiwal po raz pierwszy odbędzie się pod egidą międzynarodowej platformy poetyckiej Versopolis. Działająca od 2014 roku sieć powstała, by wspierać młodych twórców i promować ich poezję poza granicami ojczystych krajów.

Impreza potrwa do 9 lipca. Większość spotkań będzie się odbywała w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie.

źródło: Julia Kalęba, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się