Polska gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie – briefing prasowy

Polska gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie – briefing prasowy

Polska gościem honorowym na Targach Książki LIBER w Madrycie – briefing prasowy

Udostępnij

Odbył się briefing prasowy, podczas którego zdradziliśmy szczegóły naszej obecności na Międzynarodowych Targach Książki LIBER, które odbędą się w dniach 4-6 października w Madrycie. Podczas hiszpańskiej imprezy Polska będzie pełniła rolę gościa honorowego, dzięki czemu nasza literatura zostanie zaprezentowana szerzej niż zazwyczaj.

 W briefingu wzięli udział: rzecznik prasowy Instytutu Książki Łukasz Jarocki, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, kierowniczka działu zagranicznego Instytutu Książki Agnieszka Urbanowska i Jan Strumiłło – architekt polskiego pawilonu. Z racji, że o tej samej porze odbywała się dotycząca targów konferencja w Madrycie, w spotkaniu nie mogli uczestniczyć Prezes Stowarzyszenia Wydawców Hiszpańskich Daniel Fernández i Magdalena Majda – wicedyrektorka Instytutu Polskiego w Madrycie, czyli instytucji, która jest partnerem Instytutu Książki w ramach obecności Polski na targach LIBER.

„Ten rok jest dla Instytutu Książki bardzo intensywny. Zainicjowaliśmy wiele nowych działań, a te które już prowadziliśmy, zostały zintensyfikowane. Rok zaczęliśmy od bardzo udanej prezentacji polskiej literatury na Międzynarodowych Targach w Tajpej, gdzie Polska pełniła rolę gościa honorowego. Teraz przed nami Madryt” – rozpoczął Dariusz Jaworski.

Dyrektor Instytutu Książki zwrócił uwagę na to, że nigdy wcześniej nie zdarzyło się, aby Polska w ciągu jednego roku była gościem honorowym na dwóch ważnych międzynarodowych imprezach targowych. Natomiast w tym roku, po targach w Tajpej i Madrycie, w listopadzie pojawimy się w istotnej roli także na trzecich targach – odbywających się w Guadalajarze. Na targach w Meksyku rolę gościa honorowego będzie pełniła Unia Europejska, zaś Polska literatura będzie istotną częścią unijnej prezentacji.

Dyrektor Dariusz Jaworski wspomniał o tym, że Międzynarodowe Targi Książki LIBER są imprezą branżową. Oznacza to, że stoisko jest kierowane nie tyle do czytelników, co raczej do pracowników branży wydawniczej. Podczas targów branżowych nie odbywają się zatem spotkania z autorami – zastępują je bardziej ogólne panele dyskusyjne, które dotycząc m.in. trendów na polskim rynku wydawniczym. Druga część targów – ta przeznaczona dla czytelników – odbędzie się wiosną przyszłego roku i Instytut Książki również będzie na niej obecny.

Tworząc strategie mające promować polską literaturę zawsze staramy się bardzo mocno włączać w nie instrumenty, którymi dysponujemy. Należą do nich Program Translatorski ©Poland i inne nasze programy wspierające przekłady literatury polskiej na języki obce. W tym roku w ramach programu rozdysponowaliśmy aż 5 milionów złotych, a język hiszpański był jednym z języków preferowanych. Dofinansowaliśmy łącznie 229 wydań polskich książek na rynkach zagranicznych, a wśród nich 24 projekty tłumaczeń na język hiszpański i 7 projektów tłumaczeń na język kataloński” – powiedział Dariusz Jaworski.

Po Dariuszu Jaworskim głos zabrała kierowniczka działu zagranicznego Instytutu Książki Agnieszka Urbanowska, która opowiedziała o programie polskiej obecności na Targach w Madrycie oraz o celach, które chcielibyśmy osiągnąć. 

Nasza prezentacja w Hiszpanii będzie miała inny charakter niż prezentacja na Tajwanie, bo inna jest sytuacja polskiej literatury w tych dwóch krajach i inny jest charakter samych targów. W Hiszpanii nie musimy opowiadać o polskiej literaturze niemalże od zera, bo od dawna jest ona obecna na rynku hiszpańskim. Mamy dużą grupę aktywnych tłumaczy literatury polskiej na języki hiszpański i kataloński. Hiszpanie bardzo cenią m.in. Stanisława Lema, Wisławę Szymborską, Adama Zagajewskiego i Olgę Tokarczuk, uwielbiają też polskie książki dla dzieci, których ukazuje się w Hiszpanii bardzo wiele” – powiedziała Agnieszka Urbanowska.

Następnie zdradziła, że Instytut Książki postawił przed sobą dwa główne cele związane z obecnością na madryckich targach. Pierwszy streścić można używając hasła „jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej” – w Madrycie chcielibyśmy znaleźć nowych wydawców i tłumaczy zainteresowanych literaturą Polską oraz sprawić, że na rynkach hiszpańskojęzycznych będzie się ukazywało jeszcze więcej książek polskich autorów. 

Drugim celem jest zwrócenie uwagi dystrybutorów, księgarzy i bibliotekarzy na polskie książki, które już teraz są obecne na hiszpańskim rynku. Jak powiedziała wicedyrektorka Instytutu Polskiego w Madrycie Magdalena Majda, „obecność Polski jako gościa honorowego na madryckich targach LIBER jest świetną okazją, żeby nie tylko pokazać, co już zostało zrobione, ale zachęcić hiszpańskich wydawców do jeszcze bliższego zainteresowania polską literaturą. Polska jest stale odkrywana przez Hiszpanów – studentów, turystów, kinomanów i czytelników – i jestem przekonana, że ta tendencja nie tylko się utrzyma, ale będzie wzrastać w kolejnych latach.”

W programie polskiej prezentacji znajdą się m.in. takie wydarzenia, jak panel dotyczący popularności polskich książek dla dzieci na rynku hiszpańskim, w którym wezmą udział wydawczyni i agentka literacka Karolina Jaszecka i José Díaz z dużego hiszpańskiego wydawnictwa Thule Ediciones. Podczas innych spotkań wspólnie zastanowimy się także m.in. nad tym, co Hiszpanie wiedzą o polskiej literaturze i czego w niej szukają, porównamy nasze doświadczenia w prowadzeniu kampanii promujących czytelnictwo, a także porozmawiamy o tym, kto i jak czyta książki elektroniczne w Polsce i w Hiszpanii. W ramach polskiej obecności w Madrycie odbędą się także wydarzenia dodatkowe, takie jak organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Madrycie koncert fortepianowy. Pełny program w języku hiszpańskim można znaleźć TUTAJ.

Co oczywiste, bardzo ważnym punktem polskiego programu na targach LIBER w Madrycie będzie polskie stoisko. Zaprezentuje się na nim 21 wystawców, wśród których znajdą się zarówno najważniejsi polscy wydawcy – jak Wydawnictwo Literackie czy Wydawnictwo Poznańskie – jak i bardziej kameralne wydawnictwa, takie jak Tytuł czy Art Rage. Poza wydawcami w Madrycie będą z nami także agencje literackie (m.in. Topo Sármata), drukarnie, instytucje kultury, a nawet producent e-booków.

Podczas briefingu odtworzony został również film, który na potrzeby konferencji nagrał Daniel Fernández, Prezes Stowarzyszenia Wydawców Hiszpańskich. 

„Relacje między Polską i Hiszpanią mają długą historię. Jesteśmy krajami katolickimi, w obydwu krajach szczególną wartość stanowi rodzina i poczucie wspólnoty. Przez długi czas żyliśmy jednak daleko od siebie. Teraz nasze kontakty w sferze literatury są bardziej ożywione. Powstają tłumaczenia Noblistów z obydwu krajów, dzieł eseistycznych i filozoficznych. To wszystko jednak może i powinno pójść dalej. Międzynarodowe Targi Książki LIBER, organizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Hiszpańskich w Madrycie to doskonała okazja, żeby tak się stało” – powiedział Daniel Fernández.

Na koniec Jan Strumiłło, projektant polskiego pawilonu, opowiedział o tym, jak będzie wyglądało stoisko, na którym polska literatura zaprezentuje się w Madrycie. Strumiłło wspomniał, że nie jest to jego pierwsza współpraca z Instytutem Książki – wcześniej zaprojektował już polskie stoisko na Międzynarodowe Targi Książki w Londynie, na których również Polska była gościem honorowym. 

„Naszą ambicją od początku było pokazanie Polski jako kraju nowoczesnego, który wychodzi do przodu i posługuje się najnowszymi zdobyczami technologii, ale w taki sposób, aby pogodzić to z promocją naszych tradycyjnych wartości. Naszą koncepcję postanowiliśmy oprzeć na wyrazistych kolorach, które czerpią z barw narodowych – bieli i czerwieni – ale jednocześnie wprowadzają element oryginalności. Zdecydowaliśmy się także na wykorzystanie mocnych, geometrycznych kształtów – w tym obłych stalowych rur pomalowanych na jasnoszary kolor, który pięknie odbija światło” – powiedział Jan Strumiłło.

Na Międzynarodowych Targach Książki LIBER w Madrycie zostanie zaprezentowana hiszpańska wersja tegorocznego katalogu „New Books from Poland”. W katalogu znalazło się 28 polskich książek, które zostały wydane w ciągu ostatniego roku. Zależało nam na jak największej różnorodności prezentowanych przez nas pozycji, dlatego w katalogu będzie można znaleźć występujące obok siebie powieści, zbiory opowiadań, literaturę faktu, a także komiks. 

Wśród autorów, których dzieła zaprezentujemy w tegorocznym katalogu znalazły się takie nazwiska jak m.in. Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Maciej Hen, Anna Goc, Rafał Kosik, Anna Piwkowska czy Andrzej Nowak. Na polskim stoisku będzie także dostępny oddzielny katalog, który zaprezentuje najciekawsze dokonania z zakresu najnowszej polskiej książki dziecięcej.

Obecność Polski jako gościa honorowego na Międzynarodowych Targach Książki LIBER w Madrycie jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się