Polska na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Polska na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Polska na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej

Udostępnij

Dziś rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Książek w Tajpej 2024. Polskie stoisko przygotował Instytut Książki we współpracy z Biurem Polskim w Tajpej. Gościem honorowym tegorocznej odsłony jest Holandia, a jej hasło brzmi „Na fali czytania”. Impreza potrwa do niedzieli 25 lutego.

Instytut Książki przygotował tym razem polskie stoisko o powierzchni 36 m kw., według projektu ASC Studio. Na polskim stoisku można znaleźć m.in. książki z ostatnich katalogów przygotowanych przez IK dla wydawców z zagranicy (w tym z „New Books from Poland” i „Polish Books for Children & Young Adults”) i polskie książki w języku chińskim tradycyjnym wydane w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

Ponadto w tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Książek weźmie udział dwoje polskich autorów, Iwona Chmielewska i Paweł Pieniążek, którzy zaprezentują swoją twórczość w ramach programu głównego imprezy. Oboje wezmą udział w trzech spotkaniach, od piątku do niedzieli.

Iwona Chmielewska, jedna z najbardziej cenionych ilustratorek na świecie, której twórczość cieszy się wielką popularnością na Tajwanie, w piątek będzie uczestniczyć w dyskusji poświęconej innemu popularnemu w Azji Wschodniej polskiemu autorowi, Januszowi Korczakowi, dzień później spotka się z czytelnikami w ramach promocji swych książek, a w niedzielę poprowadzi warsztaty dla dzieci ich opiekunów. Paweł Pieniążek będzie z kolei promował swój reportaż „Opór. Ukraina wobec rosyjskiej inwazji”, który ukazał się w listopadzie nakładem wydawnictwa Acropolis, publikującego również m.in. książki popularnego na Tajwanie Witolda Szabłowskiego, gościa zeszłorocznej edycji imprezy. Pieniążek w piątek poprowadzi warsztaty dla młodzieży na temat reportażu literackiego, dzień później przybliży czytelnikom swą ostatnią książkę, a w niedzielę weźmie udział w dyskusji na temat sytuacji w Ukrainie po dwóch latach od wybuchu wojny.

W Strefie Międzynarodowej zaprezentują się 242 międzynarodowe wydawnictwa z 34 krajów, a pawilony narodowe – poza Polską – przygotowali Niemcy, Francja, Belgia, Japonia i Tajlandia. Największymi gwiazdami imprezy będą autorzy książek dla dzieci i ilustratorzy, m.in. Taro Gomi i Tatsuya Miyanishi z Japonii, Kanadyjczyk Sydney Smith i laureatka Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, Koreanka Suzy Lee. Ponadto organizatorzy przygotowali specjalne pawilony poświęcone literaturze dziecięcej, mandze i twórczości cyfrowej.

Na TIBE obejrzeć będzie można także międzynarodową wystawę „Diversity and Sustainability” poświęconą różnorodności i zrównoważonemu rozwojowi, na której prezentowane są książki ukazujące nierozerwalny związek między cywilizacją a środowiskiem. Wśród nich znalazło się dziewięć polskich pozycji, pięć dla dzieci, cztery dla dorosłych, w tym „Święto ognia” Jakuba Małeckiego, „Pałace na wodzie” Adama Robińskiego czy „Wilki. Historie prawdziwe” autorstwa Michała Figury oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich (pełną listę prezentowanych książkę znaleźć można tutaj).

Warto także przypomnieć, że w ubiegłym roku Polska była gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek w Tajpej. Tegoroczna obecność ma za zadanie utrwalać efekty zeszłorocznej imprezy i jest ostatnim akordem trzyletniego programu Instytutu Książki mającego na celu popularyzację polskiej literatury w Tajwanie i, szerzej, w Azji Wschodniej.

Głównym organizatorem polskiego stoiska był Instytut Książki we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i Biurem Polskim w Tajpej. Odwiedzający imprezę mogli spotkać się m.in. z Andrzejem Sapkowskim, Witoldem Szabłowskim i Stanisławem Łubieńskim, poezję reprezentowała Marzanna Bogumiła Kielar, komiks Bartosz Sztybor, a książkę dziecięcą Marianna Oklejak i Piotr Socha. W ramach wydarzeń towarzyszących odbyły się także m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją polskich potraw.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania „Polska gościem honorowym Międzynarodowej Wystawy Książek TIBE 2023 w Tajpej (działania utrwalające)”.

 
 
 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się