Polska na Targach Książki LIBER w Madrycie – program pierwszego dnia prezentacji

Polska na Targach Książki LIBER w Madrycie – program pierwszego dnia prezentacji

Polska na Targach Książki LIBER w Madrycie – program pierwszego dnia prezentacji

Udostępnij

 Dziś rozpoczęły się Targi Książki LIBER w Madrycie, podczas których Polska pełni rolę gościa honorowego. Prezentujemy program pierwszego dnia polskiej prezentacji, którą przygotowaliśmy z myślą o najważniejszym wydarzeniu branży wydawniczej w Hiszpanii i hiszpańskojęzycznej części Ameryki Łacińskiej. 

 

Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie zorganizował stoisko i prezentację Polski jako tegorocznego gościa honorowego Międzynarodowych Targów Książki LIBER w Madrycie. W ramach targów organizujemy szereg spotkań związanych m.in. z rozwojem literatury dziecięcej, programami czytelniczymi czy nowymi technologiami na rynku książki. Dzięki współpracy z Instytutem Polskim odbędą się także wydarzenia towarzyszące, za sprawą których uczestnicy będą mogli także poznać pozaliteracką ofertę kulturalną naszego kraju. 

Program pierwszego dnia polskiej prezentacji:

10:00 – Spotkanie poświęcone obecności książek polskich autorów w hiszpańskich księgarniach i bibliotekach

O zainteresowaniu, jakim cieszą się w Hiszpanii książki polskich autorów i sposobach na to, by było ono jeszcze większe, porozmawiają pracowniczka Działu Zagranicznego Instytutu Książki Łucja Gawkowska i Lucía Moscoso z Babelio – hiszpańskiego serwisu internetowego poświęconego literaturze.

11:00 – Spotkanie pt. „Sektor wydawniczy w Polsce: aktualna sytuacja, dane, trendy”

Kierunki rozwoju polskiego rynku wydawniczego, a także stojące przed nim problemy omówi Agnieszka Urbanowska – kierowniczka Działu Zagranicznego Instytutu Książki.

12:00 – Spotkanie poświęcone sposobom na wspieranie sektora książkowego przez państwo

O sposobach wspierania rynku książki przez polski i hiszpański sektor publiczny porozmawiają Joaquim Bejarano (Dyrektor Działu Książki Katalońskiego Instytutu Literatury), Jesús González (Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Promocji Książki, Czytelnictwa i Literatury Hiszpańskiej w Ministerstwie Kultury i Sportu) i Dariusz Jaworski (Dyrektor polskiego Instytutu Książki). Rozmowę poprowadzi Isabel Moyano (Zastępczyni Dyrektora Generalnego ds. Książki Wspólnoty Autonomicznej Madrytu).

13:00 – Spotkanie pt. „Dlaczego warto tłumaczyć i wydawać literaturę polską? Nowości, autorzy, inspiracje”

O przekładaniu polskiej literatury na język hiszpański porozmawiają tłumacz Xavier Farré i tłumaczka Amelia Serraller. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki ds. programowych.

19:30 – Recital muzyczno-literacki

Kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu młodego pianisty Wiktora Gąsiora przeplatać się będą z lekturą fragmentów biografii słynnego kompozytora autorstwa Kazimierza Wierzyńskiego, której przekład na język hiszpański ukazał się niedawno nakładem wydawnictwa Fórcola Ediciones.

Szczegółowy program polskiej prezentacji, przygotowany w języku hiszpańskim, można znaleźć TUTAJ.

Na gości targów przez cały czas trwania wydarzenia czeka także polskie stoisko, na którym można spotkać przedstawicieli polskiego rynku wydawniczego – nawiązać kontakty i zapoznać się z ofertą. Na stoisku o łącznej powierzchni 120 m2 zaprezentuje się 21 polskich wystawców z branży, wśród których znalazły się wydawnictwa, agencje literackie, drukarnie, instytucje kultury i inne podmioty związane z polskim rynkiem wydawniczym. W Madrycie obecni są: Adamada, ArtRage, BZGraf, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Domirea, DTAgency, Grupa Wydawnicza Foksal, Fundacja Historia.pl, inkBOOK, Międzynarodowe Centrum Kultury, Agencja KaBooks, Mamania / Grupa Wydawnicza Relacja, OZGraf, Papierowy Motyl, PKB GROT, Rosikon Press, Topo Sármata, Tytuł, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo Poznańskie.

Głównym celem obecności Polski w charakterze gościa honorowego na Targach Książki LIBER jest wzmocnienie obecności polskiej literatury w Hiszpanii. To także doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów na rynku latynoamerykańskim. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj gościem honorowym na targach LIBER są kraje z Ameryki Łacińskiej, wybór Polski jest zatem ogromnym wyróżnieniem.

Udział w targach LIBER w roli gościa honorowego wpisuje się w strategię wzmacniania obecności na rynkach zagranicznych w ramach trzyletniego cyklu. W ubiegłym roku Instytut Książki wziął aktywny udział w targach w Barcelonie, zaś na 2024 rok planowane są kolejne inicjatywy utrwalające obecność polskiej literatury w Hiszpanii.

***

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się