Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Udostępnij

Dziś rozpoczęła się 26. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – jednej z najważniejszych imprez branży książkowej w Polsce. Jak zapewniają organizatorzy, w tym roku w trwających od 26 do 29 października targach bierze udział ponad 470 wystawców i ponad 700 autorów. Wśród wystawców jest także Instytut Książki, który przygotowuje stoisko oraz okolicznościowe wydarzenia.

W tym roku mottem targów jest pierwszy wers wiersza Wisławy Szymborskiej „Urodziny” – „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. W imprezie, która odbywa się już od 1997 roku, tradycyjnie biorą udział wystawcy prezentujący książki ze wszystkich dziedzin: od literatury pięknej, poprzez książki naukowe i popularnonaukowe, aż po książki młodzieżowe. Wśród autorów, którzy w ciągu czterech dni targowych spotkają się z czytelnikami, znaleźli się m.in. Jacek Dukaj, Szczepan Twardoch, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda czy Weronika Marczak.

W ramach obecności na krakowskich targach Instytut Książki przygotował dwa połączone ze sobą stoiska. Jedno z nich przeznaczone jest dla książek i czasopism wydawanych przez IK, natomiast drugie – dla wydawców regionalnych. Przestrzeń targową przygotowaną przez Instytut Książki oznaczono numerem B52.

Wydarzenia Instytutu Książki

Na stoisku odwiedzający mogą zapoznać się m.in. z wydawanymi przez IK czasopismami i książkami. Przede wszystkim jednak, na tegorocznych targach zostanie szeroko zaprezentowana najnowsza publikacja związana z kampanią „Mała książka – wielki człowiek”, czyli „Wnuczka antykwariusza” Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak. 

„Wnuczka antykwariusza” to najnowsza książka wydana w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która w listopadzie i grudniu zostanie przekazana pierwszoklasistom. W ramach prowadzonego od 7 lat programu proczytelniczego, IK rozdaje specjalnie przygotowane Wyprawki Czytelnicze dzieciom w różnym wieku. Projekt podzielony jest na trzy części. W ramach pierwszej wyprawki rozdawane są rodzicom noworodków na oddziałach położniczych. W ramach drugiej trafiają do dzieci w wieku przedszkolnym za pośrednictwem bibliotek publicznych. W ramach trzeciej – do pierwszoklasistów. To właśnie do tych ostatnich – świeżo upieczonych uczniów pierwszych klas szkół podstawowych – począwszy od tej edycji programu trafi „Wnuczka antykwariusza”.

Książka Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak będzie w szczególny sposób promowana przez Instytut Książki podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. W sobotę 28 października o godzinie 15:00 na naszym stoisku pojawi się Justyna Bednarek, która będzie podpisywała egzemplarze „Wnuczki antykwariusza”. Książkę ze specjalną dedykacją będzie mógł otrzymać każdy chętny – oczywiście bezpłatnie! 

Tego samego dnia o godzinie 16:00 Instytut Książki zorganizuje także warsztaty dla dzieci poświęcone „Wnuczce antykwariusza”. Poprowadzi je uwielbiany przez najmłodszych czytelników animator, opowiadacz i pedagog – Krystian Truchalski. Warsztaty odbędą się w scenerii stylowego antykwariatu (Antykwariat Abecadło, ul. T. Kościuszki 18), a ich uczestnicy będą wspólnie poszukiwać przedmiotów, które kryją ciekawe historie, tworzyć, opisywać i oczywiście świetnie się przy tym bawić. Warsztaty przygotowywane są z myślą o dzieciach do 10. roku życia. Aby zapisać dziecko na wydarzenie, należy wysłać e-mail na adres: k.wasiutynska@instytutksiazki.pl.

Stoisko Wydawców Regionalnych

Stoisko Wydawców Regionalnych zostało zorganizowane z myślą o promocji wydawnictw zajmujących się literaturą regionalną. Biorą w nim udział wydawnictwa z całej Polski: Wydawnictwo Posnania, Wydawnictwo Paśny Buriat, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny. Stoisko zostało podzielone na następujące sektory tematyczne: Podlasie, Suwalszczyzna, Kraina Biebrzy, Warmia i Mazury, Przyroda Ściany Wschodniej, Białostoczczyzna, Pomorze, Kaszuby, Gdańsk i Gdynia, Kociewie, Ziemia Słupska i Ziemia Bytowska, Żuławy, Wielkopolska i Poznań, Krajna, Bory Tucholskie, Bieszczady.

Oprócz książek wymienionych wyżej wydawców na Stoisku Wydawnictw Regionalnych są także dostępne wybrane książki i albumy wydane przez następujące podmioty: Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Wydawnictwo Region z Gdyni, Nadbałtyckie Centrum Kultur, Muzeum Gdańska, Muzeum Kaszubskie, Instytut Kaszubski, Muzeum Pomorza Środkowego, Muzeum Wsi Słowińskiej, Centra Informacji Turystycznej ze Ściany Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Gołdapi i Suwałk, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, a także kilka książek wydanych własnym sumptem przez autorów. Ponadto prezentowane są również pojedyncze tytuły wydane przez największe polskie wydawnictwa, ale dotyczące tematyki regionalnej (Znak, Prószyński czy IPN). Łącznie na Stoisku Wydawców Regionalnych dostępnych jest kilkaset książek.
 
Instytut Książki z myślą o seniorach

W trakcie targów, a konkretnie w piątek 27 października, w krakowskiej siedzibie Instytutu Książki odbędzie się jeszcze jedno wydarzenie. Weźmie w nim udział grupą ekspertów reprezentujących różne instytucje realizujące programy na rzecz seniorów – instytucje samorządowe i kultury, biblioteki, uniwersytety trzeciego wieku czy środowiska akademickie. Spotkanie będzie dotyczyło kierunków działania w pracy z osobami w wieku 60+ i stanowiło jeden z etapów przygotowań do opracowania nowego projektu kulturalnego dla seniorów. Celem tego projektu ma być właśnie aktywizacja tej grupy społecznej poprzez działania proczytelnicze i literaturę.

Podczas spotkania grono ekspertów, w którym znajdą się m.in. dr Anna Urbaniak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Łukasz Salwarowski ze Stowarzyszenia Manko Głos Seniora i dr Wanda Matras-Mastalerz z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, poruszy następujące zagadnienia:

  • W jaki sposób literatura i kultura czytania mogą wpłynąć na jakość życia seniorów?
  • Jak współtworzyć aktywną starość z osobami starszymi?
  • Jak w innowacyjny sposób wspierać funkcjonowanie społeczno-kulturalne seniorów?
  • Jak dotrzeć do seniorów niezaangażowanych w życie społeczne i wykluczonych?

26. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbywają się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9. W czwartek i niedzielę przestrzeń targowa jest czynna w godzinach 10:00-17:00, zaś w piątek i sobotę – w godzinach 10:00-19:00.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się