Sierpień w Pałacu Potockich

Sierpień w Pałacu Potockich

Sierpień w Pałacu Potockich

Udostępnij

W sierpniu wśród gości Pałacu Potockich pojawią się jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich Serhij Żadan oraz autor znakomicie przyjętej powieści Kości, które nosisz w kieszeni, laureat Paszportu „Polityki” Łukasz Barys. W ramach Literackich Chwil najmłodsi zmierzą się m.in. z Królową Kolorów, upływającym czasem, królestwem kurzu i zagadką tajemniczego pokoju Edzia. Ponadto przygotowano spacer literacki śladami Cypriana Norwida. Poniżej przedstawiamy literackie propozycje Pałacu.

Spotkanie z Łukaszem Barysem – rezydentem KMLU

W sierpniu w Pałacu Potockich zamieszka prozaik i poeta Łukasz Barys. Rezydencja będzie realizowana w ramach Paszportu „Polityki”, który autor otrzymał w styczniu 2022 roku za książkę Kości, które nosisz w kieszeni. Barys publikuje także w różnych pismach literackich, m.in. w „Toposie”, „Wizjach” czy „Nowym Napisie”. Ponadto brał udział w licznych konkursach poetyckich. W 2020 roku nakładem Instytutu Literatury ukazała się jego książka poetycka Wysokie słońce. W trakcie spotkania, które odbędzie się 16 sierpnia o godz. 18.00 w Pałacu Potockich, pisarz opowie o pracy nad nową książką.

Spotkanie z Serhijem Żadanem

Jednym z najważniejszych punktów sierpniowego programu Pałacu Potockich będzie bez wątpienia spotkanie z ukraińskim pisarzem Serhijem Żadanem, które rozpocznie się 18 sierpnia o godz. 18.00.

Serhij Żadan ma na koncie blisko 20 książek, w Polsce ukazało się 12 z nich, m.in. Big Mac, Depeche Mode, Anarchy in the UKR, Hymn demokratycznej młodzieży, Woroszyłowgrad, Drohobycz, Internat i Antena. W 2015 roku za powieść Mezopotamia otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

Żadan prowadzi również działalność muzyczną: współpracował z zespołem Luk, a od 2007 roku występował z zespołem Sobaky v Kosmosi. Wykonuje muzykę z pogranicza ska, rocka, popu i punka. Obecnie grupa nazywa się Żadan i Sobaky, ma w dorobku kilka albumów.

Urodzony w 1974 roku Żadan znany jest nie tylko z działalności artystycznej, ale również ze społecznego zaangażowania. Wielokrotnie organizował prodemokratyczne demonstracje, brał udział m.in. w Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku. Na co dzień mieszka w Charkowie i po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku postanowił zostać w rodzinnym mieście, gdzie angażuje się w pomoc ludziom dotkniętym wojną.

W trakcie spotkania za pośrednictwem Fundacji Fenix będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz obrony Charkowa. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Nocuń, a z języka ukraińskiego tłumaczyć je będzie Michał Petryk. Wydarzenie jest organizowane przez KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Wydawnictwo Czarne. Na spotkanie będą obowiązywały wejściówki. Obowiązuje limit wejść.

Sierpniowe Literackie Chwile

Na pierwsze Literackie Chwile miesiąca zatytułowane Ale się narobiło, czyli chwila poszukiwań w Pałacu Potockich organizatorzy zapraszają 7 sierpnia o godz. 10.30. Tego samego dnia o godz. 13.00 zaplanowano tłumaczone na język ukraiński warsztaty rodzinne Dziura w podłodze, czyli tajemnicza Chwila w Pałacu Potockich. W trakcie czytania książki Edzio i tajemniczy pokój będzie można się dowiedzieć, czemu Edzio i jego przyjaciele robią porządki, przygotowują niespodzianki i pieką ciasta.

14 sierpnia o godz. 10.30 czekają na dzieci warsztaty Moje-swoje, czyli samolubna chwila w Pałacu Potockich. W czasie warsztatów będzie można się dowiedzieć, dlaczego wiewiórka nie lubi się dzielić i trzyma kurczowo opadłe z drzewa szyszki, a do tego nie lubi innych i uważa się za najwspanialsze stworzenie. Tego samego dnia o godz. 13.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie Córka księżyca, czyli taneczna chwila w Pałacu Potockich (warsztaty rodzinne tłumaczone na język ukraiński). Tym razem tematem będzie upływający czas, który sprawia, że to, co robią tancerz czy muzyk, ma sens. Pomocą w opowiadaniu o historii czasu będzie książka Tańcz, córko Księżyca.

Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania 21 sierpnia o godz. 10.30 uczestników ogarnie Wolna wolność, czyli chwila odwagi w Pałacu Potockich. Dzieci poznają kurę, która odważyła się zejść z grzędy i wyruszyć w świat, by poznać życie poza podwórkiem. Jej marzeniem było bowiem zobaczenie na własne oczy, jak z jajka wykluwa się pisklę. O godz. 13.00 uczestników Literackich Chwil tłumaczonych na język ukraiński pochłonie Dżunglaste miasto, czyli chwila poszukiwań w Pałacu Potockich. Pretekstem do zagłębienia się w busz będzie książka Lot Osvalda.

Ostatnie Literackie Chwile odbędą się 28 sierpnia. O godz. 10.30 rozpoczną się warsztaty Na tropie zguby, czyli poszukiwawcza chwila w Pałacu Potockich. Tym razem będzie to podróż tropem zaginionych rzeczy, dzięki czemu uczestnicy trafią do zapomnianych krain – królestwa kurzu pod łóżkiem, pajęczyny za szafą i schowka pod schodami. O godz. 13.00 w czasie warsztatów tłumaczonych na język ukraiński władzę nad Pałacem Potockich przejmie Królowa Kolorów. Zadaniem dzieci będzie obłaskawienie rozwścieczonej Mazaldy, którą udobruchać można jedynie sztuką. W trakcie warsztatów Wirujący kolor, czyli barwna chwila w Pałacu Potockich powstanie instalacja z kolorowych nici, na barwy podstawowe rozłożony zostanie kolor „szaroburobylejaki” i powstanie nieprzewidywalny miotacz kolorów.

Wszystkie warsztaty z cyklu Literackie Chwile poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro).

Fanstastyka i Futurologia

Cykl comiesięcznych spotkań Fantastyka i Futurologia, organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z KBF, nieprzypadkowo nawiązuje tytułem do słynnych esejów Stanisława Lema, w których krakowski pisarz zastanawiał się nad kondycją naszej cywilizacji i kierunkami dalszego jej rozwoju w oparciu o analizę gatunku science fiction. Tym razem organizatorzy zapraszają w podróż przez światy nauki i fantastyki, które przenikają się w zaskakująco wielu miejscach, czerpiąc z tych połączeń wzajemną inspirację. Wykłady i dyskusje literaturoznawców, pisarzy i ekspertów różnych dziedzin przybliżą słuchaczom problematykę stanowiącą filary fantastyki naukowej. Rozpatrzą ją zarówno w ujęciu bieżącego stanu wiedzy, jak i naszych wyobrażeń o przyszłości. W sobotę 20 sierpnia o godz. 12.00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu zatytułowane Na podbój kosmosu. Będzie ono próbą odpowiedzi na pytania, co działo się przez ostatnie dziesięciolecia w dziedzinie badania kosmosu i dlaczego od ponad pół wieku człowiek nie powrócił na Księżyc.

Sierpniowe spacery

W sobotni wieczór 27 sierpnia o godz. 18.00 spod Pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Cypriana Norwida, prawdziwego „człowieka renesansu” – poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa. Norwid wykorzystywał w twórczości motywy związane z Krakowem, w tym tzw. arché Podgórza. W dramacie Krakus książę nieznany skupił się na legendzie związanej z powstaniem kopca Krakusa. W dziele tym pojawia się tytułowy Książę, który pieśnią wyzwala lud spod jarzma „czaru niewoli”. Spacer poprowadzi Agnieszka Konior. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

Wszystkie szczegóły sierpniowych wydarzeń znajdują się w zakładce „Wydarzenia” na stronie internetowej Pałacu Potockich. Na część z nich obowiązują zapisy lub wejściówki. Informacje na temat zapisów znajdują się na stronie: palacpotockich.krakow.pl.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się