Spotkanie potomków Aleksandra Fredry na zakończenie Roku Fredrowskiego

Spotkanie potomków Aleksandra Fredry na zakończenie Roku Fredrowskiego

Spotkanie potomków Aleksandra Fredry na zakończenie Roku Fredrowskiego

Udostępnij

„Najbardziej fredrowskie jest to, że rodzina spotyka się i że się w tak dużym gronie nadal rozpoznaje i zawsze z ogromną radością widuje. Jest nas 151 na świecie, a 70 z nas przyjechało do Krakowa na zakończenie Roku Fredrowskiego” – powiedział PAP Maciej Szeptycki, jeden z potomków Aleksandra Fredry.

Rodzina Aleksandra Fredry spotkała się w środę wieczorem w Teatrze STU w Krakowie na zakończenie obchodów Roku Fredrowskiego.

„Spotykamy się bardzo często, ale pierwszy raz postanowiliśmy opowiedzieć o tym światu, zrobić z tego wydarzenie publiczne. Dziś żyje 151 potomków Aleksandra Fredry, w sumie miał on dotąd 202 potomków. Do Krakowa przyjechało nas około 70, razem z naszymi mężami, żonami” – powiedział PAP Maciej Szeptycki. Podkreślił, że przez blisko 150 lat od śmierci Fredry pamięć o komediopisarzu była przekazywana kolejnym pokoleniom rodziny. „Jesteśmy pierwszym dowodem na to, że Fredro jest żywy” – stwierdził.

Na Scenie STU część rodziny wystąpiła w performensie będącym współczesną adaptacją fragmentu „Zemsty” w reżyserii Artura „Barona” Więcka. Po tym pokazie wystawiona została „Zemsta” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego z Danielem Olbrychskim w roli Cześnika.

„Tekst Fredry żyje, nie tylko u nas, więc co jakiś czas dostarcza nam radości” – powiedział PAP Aleksander Naganowski, praprapra-wnuk Aleksandra Fredry, który wziął udział w rodzinnej etiudzie. „Wystawienia różnych malutkich scenek działy się, od kiedy byliśmy mali; nasza babcia i nasza ciocia wymyślały teksty, przedstawienia z różnych okazji – urodzin, świąt” – dodał. Zaznaczył, że „fredrowskie żarty i fredrowskie przedstawienia w rodzinie” nie są rzadkością, „ale tak naprawdę chyba najbardziej fredrowskie jest to, że rodzina spotyka się i że się w tak dużym gronie nadal rozpoznaje i zawsze z ogromną radością widuje”.

Do największych wydarzeń zorganizowanych w Roku Aleksandra Fredry należały obchody urodzin komediopisarza zorganizowane w Łaszczowie na Lubelszczyźnie, wystawa „Hrabia Fredro” w Bibliotece Narodowej oraz konferencja naukowa „Fredro żywy” w Częstochowie. Głównym projektem zainicjowanym przez potomków twórcy jest natomiast Dom Komedii Aleksandra Fredry, który rodzina planuje stworzyć w Łaszczowie.

„Mamy taki pomysł, marzenie, które realizujemy, aby w Polsce powstało miejsce poświęcone najwybitniejszemu polskiemu komediopisarzowi, ojcu polskiej komedii. Nikt takiego miejsca nie stworzył, mimo że minęło już prawie 150 lat od śmierci Aleksandra Fredry” – powiedział Maciej Szeptycki. Jak wskazał, Dom Komedii miałby być muzeum, sceną oraz archiwum. „Dziś nasze archiwum ma ponad 30 tys. cyfrowych plików obejmujących spuściznę fredrowską” – przyznał.

Aleksander Fredro uznawany jest za najwybitniejszego polskiego komediopisarza, był także pamiętnikarzem, poetą oraz żołnierzem kampanii napoleońskich. Urodził się 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie k. Jarosławia. Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej. Zmarł 15 lipca 1876 we Lwowie.

źródło: Julia Kalęba, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się