Święto Muzeum Tatrzańskiego; wystawa nieznanych dzieł Witkacego

Święto Muzeum Tatrzańskiego; wystawa nieznanych dzieł Witkacego

Święto Muzeum Tatrzańskiego; wystawa nieznanych dzieł Witkacego

Udostępnij

„Capricornus” Witkacego to jedno z dzieł, które na co dzień znajduje się na Wawelu, a z okazji Tatrzańskich Musealiów, czyli Święta Muzeum Tatrzańskiego, pięć nieprezentowanych dotychczas prac tego artysty związanego z Zakopanem, będzie można podziwiać na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza.

"Pięć dzieł Witkacego ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, będzie można od soboty podziwiać na wystawie w willi Oksza. Wśród obrazów jest dzieło zatytułowane Capricornus z 1918 r. Wystawa jest dużą ciekawostką, ponieważ te dzieła na co dzień nie są prezentowane. Można będzie je podziwiać w towarzystwie innych dzieł Witkacego, będących w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego" – powiedział PAP dyrektor zakopiańskiego Muzeum Michał Murzyn.

Wystawę zatytułowaną „Witkacy przypomniany na nowo. Prace z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Muzeum Tatrzańskiego” będzie można podziwiać do października.

Z okazji Tatrzańskich Muzealiów przygotowano szereg wydarzeń przygotowanych w filiach Muzeum Tatrzańskiego, w tym w Gmachu Głównym przy Krupówkach. Świętowanie rozpocznie w sobotę "śniadanie na trawie" oraz warsztaty kulinarne dla najmłodszych w ogrodzie Galerii Sztuki w willi Oksza. Chętni będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie stałej, wystawie czasowej „UrbaMistyka” oraz w pokazie technik koronkarskich. W Galerii rozpocznie się również trasa spaceru śladami sztuki po Zakopanem zatytułowanego „Sztuka w przestrzeni miasta”.

Dla miłośników sztuki współczesnej w Galerii Władysława Hasiora przygotowano całodzienny pokaz filmów – Artyści zakopiańscy. Odwiedzający w weekend Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego będą mieli okazję zwiedzać z przewodnikiem wystawy stałe: etnograficzno-historyczną i przyrodniczą. Będzie można też skorzystać z oprowadzenia kuratorskiego po wystawie czasowej „Made in Zakopane”, na której prezentowane jest zakopiańskie rzemiosło artystyczne tworzone przed II-gą wojną światową.

W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba odbędą się warsztaty przestrzennego suszenia kwiatów. Odwiedzający tę filię Muzeum Tatrzańskiego będą mogli otrzymać cebulki i ziarenka różnych roślin do zasadzenia w swych domach i ogrodach.

Okazją do zapoznania się z początkami stylu zakopiańskiego będzie zwiedzenie wnętrza Chałupy Gąsieniców Sobczaków. W Muzeum Kornela Makuszyńskiego z kolei, przygotowano atrakcje dla dzieci zatytułowane „Makuszyński i miasto”.

W niedzielę Muzeum Tatrzańskie zaprasza do swoich filii w Czarnej Górze - Zagroda Korkoszów, gdzie zaplanowano "śniadanie na trawie" z degustacją potraw regionalnych. W Zagrodzie będzie można wysłuchać opowieści o tradycjach tkackich na Spiszu oraz zobaczyć pokaz tkania na przenośnych krosnach.

Kolejne atrakcje zaplanowano w Dworze w Łopusznej gdzie odbędzie się pokaz przędzenia wełny na kołowrotku oraz prac rękodzielniczych na szydełkach i drutach. Uczestnicy będą również mogli spróbować swoich sił – zapewniają organizatorzy.

Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Od 1 stycznia 2021 r. placówka jest Muzeum Narodowym współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ apiech/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się