Teatry polskie, czeskie i słowackie na cieszyńskim festiwalu Bez Granic

Teatry polskie, czeskie i słowackie na cieszyńskim festiwalu Bez Granic

Teatry polskie, czeskie i słowackie na cieszyńskim festiwalu Bez Granic

Udostępnij

Spektakle z Polski, Czech i Słowacji scen zarówno dramatycznych, jak i lalkowych, zobaczą widzowie podczas 32. międzynarodowego festiwalu teatralnego „Bez Granic”, który rozpocznie się dziś wieczorem w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – podał PAP dyrektor artystyczny Janusz Legoń.

Festiwal zainauguruje wieczorem na deskach Cieszyńskiego Teatru w Czeskim Cieszynie spektakl „Encyklopedia filmów akcji” w wykonaniu aktorów praskiego teatru „Pod Palmovkou”. To zwariowana komedia science fiction osadzona na tle filmów akcji, szalona podróż w czasie i historii Czech.

W niedzielę po południu otwarta zostanie również wystawa „80 x Olbiński”. Jak podał Janusz Legoń, to jubileuszowa panorama twórczości Rafała Olbińskiego, nie tylko z dziedziny sztuki plakatu, z której artysta jest znany w świecie. „To obszerna prezentacja jego dorobku – niezwykła i wyjątkowa, bo przygotowana specjalnie dla Cieszyna” – powiedział.

Festiwal potrwa do 8 października. Dyrektor Legoń przypomniał, że w czwartek 87. urodziny obchodziłby Vaclav Havel, czeski pisarz, działacz antykomunistyczny, a później prezydent Czechosłowacji i Czech. Jego twórczości poświęcona była pierwsza edycja festiwalu w 1990 roku. „Oprócz tego, że motyw havlowski pojawia się w +Encyklopedii filmów akcji+, to jeszcze - dokładnie w czwartek - teatr Dokola z Taboru zaprezentuje mało znaną sztukę Havla +Świnia+” – powiedział Legoń. To zabawna historia o tym, jak Havel, będąc jeszcze w opozycji demokratycznej, próbował zdobyć świnię, by urządzić dla przyjaciół wiejskie świniobicie. Napisał ją w 1987 roku.

Wśród spektakli, które zobaczą widzowie, będzie między innymi „Kaspar” Teatru Biuro Podróży z Poznania, który wystąpi w malowniczym plenerze cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego. Nad Olzą, po raz pierwszy od wielu lat, pojawi się też scena tańca. Widowisko „Romeos & Julias unplagued. Traumstadt” to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca z Poznania i kolektywu Bodytalk z Muenster. „To adaptacja +Romea i Julii+ w kontekście pandemii. To ciekawostka przekraczająca granice” – podał Legoń.

Tradycyjnie na festiwalu zaprezentują się zespoły teatru z Czeskiego Cieszyna. Scena Polska pokaże na festiwalu premierę „Ballady dla bandyty” w reżyserii Petra Kracika, a lalkowa Bajka przedstawi widowisko dla dzieci „Bylo nas pet”.

Janusz Legoń poinformował PAP, że w tym roku laureat głównej nagrody – statuetki „Złamanego szlabanu” - zostanie wyłoniony przez jurorów spośród 11 spektakli. Swoją nagrodę przyzna też publiczność.

Festiwalowi towarzyszyć będą koncerty, między innymi zespołu Czereśnie, Mai Kleszcz, a także Beaty Hlavenkovej i Oskara Toeroeka. Oprócz prac Olbińskiego będzie można zobaczyć także wystawę „Maski”, inspirowaną teatrem i nie tylko, której kuratorem jest Ladislav Szpyrc, autor plakatu na tegoroczną edycję.

Festiwal Bez Granic jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka, wywodzącego się z demokratycznej opozycji. Jej działacze w latach 80. XX wieku organizowali między innymi nielegalne spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji.

Pomysłodawcami stworzenia festiwalu byli w 1990 r. działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej Jerzy Kronhold z Cieszyna i Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna. Pierwsza edycja festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na Granicy". Została ona zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE.

Obecnie organizatorem festiwalu są: cieszyński oddział SPCzS i czeskocieszyńskie stowarzyszenie Człowiek na Granicy. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ apiech/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się