VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska w Muzeum Pana Tadeusza.

VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska w Muzeum Pana Tadeusza.

VII edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska w Muzeum Pana Tadeusza.

Udostępnij

Festiwal Tradycji Literackich to coroczne wydarzenie inspirowane twórczością i biografią wybitnych pisarzy, którzy reprezentują różne epoki literackie. Od 2017 roku każdej edycji festiwalu towarzyszy patronat diady lub triady twórców, a w roku 2023 najważniejszymi autorami będą Aleksander Fredro i Wisława Szymborska.

Podczas festiwalu prezentowane są fragmenty twórczości i sylwetki bohaterów, dostosowane do zainteresowań odbiorców konkretnych grup. W siódmej edycji festiwalu skupiamy się na tradycji romantycznej zestawionej z poezją najbardziej współczesną, co pozwoli na poznawanie kontekstów historycznych, w jakich twórczość patronów powstawała, oraz osadzenie jej w nowych, współczesnych ramach.

Dokąd biegnie ta napisana sarna przez napisany las?”
Wisława Szymborska, Radość pisania

W programie festiwalu znajdują się różne wydarzenia, takie jak prezentacja zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich poświęconych Aleksandrowi Fredrze w muzealnej sali Biblioteka („Fredro dzieciom”), oprowadzania, prelekcje oraz wydarzenia performatywne i wykorzystujące media obrazowe. Festiwal adresowany jest do różnych grup, w tym seniorów, rodzin z dziećmi oraz pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. Wydarzenia są zarówno otwarte i masowe, jak i kameralne, skierowane do konkretnych grup, takich jak młodzież, osoby w kryzysie psychicznym, seniorzy oraz dzieci i opiekunowie. Dla dzieci i opiekunów przewidziano pantomimiczne warsztaty rodzinne, natomiast dla innych grup zorganizowano warsztaty edukacyjne poświęcone patronom festiwalu, które będą odbywać się w zamkniętych grupach kilku-kilkunastoosobowych. Jesienią odbędzie się również spotkanie z laureatem lub laureatką Nagrody im. Witolda Gombrowicza, konkurs komediowego stand-upu i warsztaty twórczego pisania.

ANto FREDRO. Warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu

  • 21 października 2023 (sobota), godz. 11.00–13.00
  • warsztaty dla dzieci w wieku 9–11 lat
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
  • obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy
  • prowadzenie: Agnieszka Kulińska
  • elementy kostiumów: Iga Kulińska

Aleksander Fredro, wybitny polski komediopisarz i poeta, był mistrzem tworzenia bohaterów charakterystycznych: pełnych humoru, swary, wyrazistych charakterów.

Zaczerpnięte z komedii Fredry postaci będą dla uczestników warsztatów inspiracją do tworzenia pantomimicznych improwizacji, podejmiemy też wspólnie próbę przetransponowania konkretnych scen na język ruchu. Poznamy obyczaje i strój typowe dla XVIII-wiecznej Polski i stworzymy elementy kostiumu oraz rekwizyty, a zajęcia zakończą się wspólną paradą. Warsztaty poprowadzi doświadczona aktorka i pedagożka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Agnieszka Kulińska przy wsparciu w zakresie prac plastycznych oraz konstrukcyjnych Igi Kulińskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych.


Prowadzące:


PANto FREDRO. Warsztaty teatralne z elementami pantomimy i tworzenia kostiumu

„Mój Fredro. Moja Szymborska” – spotkanie z Ishbel Szatrawską i Jakubem Kornhauserem

  • 21 października 2023 (sobota), godz. 16.00
  • prowadzenie: Marcin Wilk

On – polski hrabia, komediopisarz, pamiętnikarz, oficer. Ona – poetka, eseistka, felietonistka. On przez większość życia związany ze Lwowem, ona – z Krakowem. Ale czy (dawna) Galicja byłaby jedynym punktem stycznym? A może jest ich więcej? A przede wszystkim: czy możliwe jest czytanie ich tekstów poza kanonem?

Aleksander Fredro i Wisława Szymborska, bo o nich mowa, staną się bohaterami dyskusji, do której Marcin Wilk zaprosił Ishbel Szatrawską i Jakuba Kornhausera. Dramatopisarka i autorka wydanej właśnie debiutanckiej powieści „Toń”, a także poeta, tłumacz i literaturoznawca opowiedzą o swoim Fredrze i swojej Szymborskiej.


Goście:


Prowadzący:

 
 

„Tego nie robi się widzu” – finał VII Festiwalu Tradycji Literackich

  • 21 października 2023 (sobota), godz. 19.00
    dziedziniec Muzeum Pana Tadeusza
  • wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.

Antykabaret Dobry Wieczór we Wrocławiu powstał z sentymentu za czasami, kiedy środowisko twórcze Wrocławia spotykało się w Klubie Związków Twórczych i w dawnych wrocławskich kabaretach. Powstał z tęsknoty za miłym, przyjemnym spędzaniem wspólnie „dobrych wieczorów” w dobrym towarzystwie. Powstał na przekór obecnie funkcjonującym telekabaretom, paranienormalnym neonówkom i męczącym skeczom koni polskich. Zrodził się też po trochu z niezgody na dominację Internetu i z potrzeby przeciwstawienia się wszechobecnej konieczności patrzenia nonstop w ekran smartfona.

Od samego początku, czyli od 13 lutego 2011 roku, miał być bardziej salonem ukochanej cioci, niż estradą kabaretonu, gdzie rechot z widza wydusza się kolanem opartym na przeponie pani w drugim rzędzie i łokciem wbitym w żebro marynarza z trzeciego. To ukłon w stronę kabaretu literackiego o klasycznym układzie rewii, gdzie występ następuje po poprzednim i oba komplementują się nawzajem. Antykabaret to dom piosenki i monologu.

W Antykabarecie od samego zarania wartością najwyżej cenioną nie był dowcip, witz, żart, skecz a raczej talent towarzyski występujących i atmosfera piwnicznych goguette. Może dlatego przez tych dwanaście lat Antykabaret współtworzą i piosenkarze i wykładowcy akademiccy, dziennikarze i nauczyciele, aktorzy i inżynierowie. 

Program „Tego się nie robi widzu”, którego tytuł w oczywisty sposób nawiązuje do tytułu wiersza naszej przedostatniej noblistki, powstał specjalnie na potrzeby VII Festiwalu Tradycji Literackich. Fredro/Szymborska. Inspiracją dla Twórców była rozpiętość gatunkowa, rodzajowa, stylistyczna pomiędzy obydwoma Patronami Festiwalu. Skupiliśmy się na tym, co łączy Fredrę i Szymborską i na tym, co kompletnie ich dzieli. A jeżeli uda się naszymi monologami zaciekawić, rozbawić, a piosenkami wykrzesać nutkę nostalgii, będziemy szczęśliwi.

Spotkajmy się zatem 21 października 2023 w Muzeum Pana Tadeusza. Nie po to, by rechotać, a po to, by wspólnie spędzić dobry wieczór z Fredrą, Szymborską i Twórcami Antykabaretu.

W programie wystąpią Twórcy i Wykonawcy związani z Antykabaretem Dobry Wieczór we Wrocławiu: Anna Szul, Łukasz Iwaniuk, Ścibor Szpak, Waldemar Maszyński, Marek Kocot.


Wystąpią:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się