W Białymstoku międzynarodowa konferencja naukowa o Kodeksie Supraskim

W Białymstoku międzynarodowa konferencja naukowa o Kodeksie Supraskim

W Białymstoku międzynarodowa konferencja naukowa o Kodeksie Supraskim

Udostępnij

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona Kodeksowi Supraskiemu – cennemu zabytkowi piśmiennictwa słowiańskiego wpisanemu na listę „Pamięci świata” UNESCO – rozpoczęła się w piątkowy wieczór w Białymstoku. W województwie podlaskim trwa rok Kodeksu Supraskiego.

Konferencja "Kodeks Supraski 1000 - 500 - 200" potrwa do niedzieli, obrady naukowców z kraju i zagranicy odbywać się będą w prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w podbiałostockim Supraślu.

Kodeks Supraski opisywany jest jako największy objętościowo, zachowany pomnik cyrylicy z X wieku tzw. presławskiej szkoły piśmienniczej (literackiej) z Bułgarii. Odkryty został w 1823 roku w ówczesnym klasztorze bazylianów w Supraślu przez księdza prof. Michała Bobrowskiego z Wilna. Zaliczany jest do najstarszych i najcenniejszych na świecie zabytków języka i piśmiennictwa słowiańskiego; jest też nieocenionym źródłem do badań nad językiem starocerkiewno-słowiańskim.

Kodeks napisany jest cyrylicą; zawiera 27 żywotów świętych i 22 nauki ojców Kościoła przeznaczonych na miesiąc marzec, a także jedną modlitwę. Nie wiadomo w jakich okolicznościach opuścił Bułgarię. Jedna z wersji mówi o podarowaniu Kodeksu klasztorowi supraskiemu w XVI wieku przez fundatora monasteru Aleksandra Chodkiewicza.

Księga ma 285 kart - 151 z nich przechowywanych jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Część druga, licząca 118 kart, znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu w Lublanie w Słowenii, a 16 kart - w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Sankt Petersburgu.

Z wnioskiem o ustanowienie 2023 roku Rokiem Kodeksu Supraskiego w regionie wystąpił do samorządu województwa podlaskiego prawosławny arcybiskup białostocko-gdański Jakub; w listopadzie ub. roku radni przyjęli stosowną uchwałę.

W tym roku wypadają ważne rocznice związane z kodeksem: tysiąclecie istnienia tego zabytku piśmiennictwa, jubileusz 500-lecia momentu, kiedy trafił do biblioteki supraskiego klasztoru oraz 200-lecia jego odnalezienia w tym monasterze.

Te trzy rocznice znalazły się w tytule konferencji, rozpoczętej w piątek w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. W inauguracji wzięli udział m.in. prawosławni hierarchowie z Polski i Bułgarii, dyplomaci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, który wygłosił też wykład inauguracyjny, mówił, że zbieg rocznic to dobra okazja, by przypomnieć o mało znanym w regionie, a słynnym manuskrypcie i przedstawić jego historię szerszemu gronu. Dziękował samorządowi województwa za poparcie jego wniosku o ustanowieniu roku Kodeksu Supraskiego, a prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za honorowy patronat nad obchodami.

Ambasador Bułgarii w Polsce Margarita Ganeva zwracała uwagę, że polsko-bułgarskie stosunki dyplomatyczne trwają niespełna 105 lat, a Kodeks Supraski powstał tysiąc lat temu, 500 lat temu trafił do Supraśla a 200 lat temu został odkryty. "To refleksja nad tym, jakie są nasze wspólne międzyludzkie, kulturowe stosunki" - mówiła ambasador.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że Kodeks Supraski "opisuje naszą tradycję, wielokulturowość i wpisuje się bardzo pięknie w naszą historię". "Jest to nasze dziedzictwo, jest to nasza tradycja i powinniśmy o to dbać i to pielęgnować" - podkreślał Kosicki.

Poinformował, że wśród działań związanych z obchodami jest np. przełożenie kodeksu na język polski (wyda go Książnica Podlaska) czy książka dla dzieci, w przystępnej dla nich formie opowiadająca historię tego kodeksu.

W liście skierowanym do uczestników konferencji zwierzchnik Cerkwi w Polsce, metropolita Sawa, zwrócił uwagę, że Kodeks Supraski napisany w języku starocerkiewno-słowiańskim przypomina o tym, że "chrześcijaństwo cyrylometodiańskie" jest rodzime na tej ziemi.

"Kodeks nazwać można słowiańską Ewangelią, rycerską pieśnią śpiewaną na polach wojennych RP oraz inwokacją naszej wierności Bogu i ludziom" - napisał Sawa. Podkreślił, że kodeks rozsławia monaster supraski i region.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ aszw/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się