W Jasionce zakończył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

W Jasionce zakończył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

W Jasionce zakończył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej

Udostępnij

W czwartek w podrzeszowskiej Jasionce zakończył się Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej „Historia mówi przez pokolenia”. Podczas uroczystej gali wieńczącej wydarzenie wręczone zostały nagrody „Świadek historii”.

Laureaci XII „Świadka historii” odebrali nagrody z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego.

W tym roku nagrodzeni zostali Andrzej Borcz, Henryk Cząstka, śp. Jerzy Tadeusz Dębicki, Sławomir Zawiślak, Stanisław Wnorowski oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.

Nagroda honorowa „Świadek historii” jest lokalnym odpowiednikiem ogólnopolskiego „Kustosza Pamięci Narodowej”, jest przyznawana osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii w regionie. Nagrodę przyznaje kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne.

Podczas kongresu zaprezentowano raport nt. wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości – tym razem w odniesieniu do województwa podkarpackiego. Odbyła się też debata panelowa „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”.

Uroczystość wręczenie nagród poprzedził koncert pt. „… w drodze”, podczas którego artyści przybliżyli twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza.

Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej był wydarzeniem dwudniowym. W pierwszym dniu, w środę, zaprezentowany został m.in. raport zawierający wyniki badań, zleconych przez IPN, na temat wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości – tym razem w odniesieniu do województwa podkarpackiego. Odbyła się też debata panelowa „Świadomość historyczna mieszkańców województwa podkarpackiego. Rola organizacji społecznych”.

Pierwszy dzień zakończyła uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności oraz medali Reipublicae Memoriae Meritum. Odznaczenia te, w imieniu prezydenta RP, wręczył prezes IPN Karol Nawrocki.

Dla wszystkich, którzy zdecydowali się przyjść na kongres przygotowanych było kilka stref: archiwalna, naukowa, edukacyjna, militarna oraz rekonstrukcji historycznych.

Na zewnątrz budynku można było zobaczyć historyczne pojazdy i uzbrojenie m.in. Fiat 508, działo przeciwpancerne Bofors, czołg Sherman oraz wyposażenie z epoki, szczególnie z okresu II wojny światowej. Obecni byli także rekonstruktorzy w mundurach żołnierzy gen. Stanisława Maczka.

Natomiast w strefie nowych technologii, dzięki goglom VR każdy mógł spróbować sił w łamaniu bolszewickich szyfrów albo wejść do mieszkania w peerelowskim bloku, gdzie ukryta była konspiracyjna drukarnia, aby wydrukować „bibułę” Solidarności Walczącej.

Dla najmłodszych w czasie wydarzenia prezentował się „Teatr Miś Wojtek” z opowieścią o niedźwiedziu Wojtku, który dzielił się z dziećmi fascynującymi przygodami związanymi z żołnierzami armii generała Władysława Andersa.

W trakcie dwóch dni kongres odwiedziło ok. 7 tys. osób, głównie była to młodzież z podkarpackich szkół. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ pat/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się