W Łodzi rozpoczyna się Festiwal Kina Literackiego

W Łodzi rozpoczyna się Festiwal Kina Literackiego

W Łodzi rozpoczyna się Festiwal Kina Literackiego

Udostępnij

Spotkania z reżyserami Lechem Majewskim i Piotrem Dumałą, projekcje filmów, warsztaty i dyskusje skupiające się na związkach literatury i kina znalazły się w programie Festiwalu Kina Literackiego, organizowanego po raz pierwszy przez Dom Literatury w Łodzi.

Organizowany po raz pierwszy Festiwal Kina Literackiego to kilkanaście propozycji dla miłośników kina i literatury, którzy lubią odkrywać związki między tymi dziedzinami sztuki. Większość wydarzeń czterodniowego festiwalu, który rozpocznie się w czwartek, będzie mieć miejsce w Domu Literatury w Łodzi.

„Przez cztery dni naszego festiwalu będziemy zastanawiać się nad związkami literatury i kina, nie tylko tak oczywistymi, jak adaptacja czy ekranizacja dzieła literackiego. Sięgamy do biografii i dokumentów opowiadających o autorach, ale chcemy też przybliżać twórczość artystów kina, poetycko czerpiących z literatury i sztuki w ogóle, tak jak Lech Majewski czy Piotr Dumała, których będziemy mieli zaszczyt gościć” – zapowiedział pomysłodawca wydarzenia Marcin Bałczewski.

W czwartek o godzinie 18:00 festiwal otworzy panel poświęcony literackości kina z udziałem filmoznawców: Diany Dąbrowskiej i Jarosława Grzechowiaka. Tuż po nim odbędzie się pokaz klasyka kina grozy – filmu „Nosferatu” z 1922, o którego oprawę muzyczną zadbają Marek Kądziela – gitara i Piotr Gwadera – perkusja.

Z kolei w piątek, w Monopolis, w ramach wydarzenia „Urodziny Juliana Tuwima: Extra Polówka” odbędzie się plenerowy pokaz filmu „Żołnierz Królowej Madagaskaru” z 1958 roku, w którym wystąpiły takie legendy polskiego kina, jak Tadeusz Fijewski, Ignacy Gogolewski, Irena Kwiatkowska czy Andrzej Szczepkowski. Film jest ekranizacją wodewilu na podstawie komedii Stanisława Dobrzańskiego, którą Julian Tuwim w 1936 roku opracował na nowo, uzupełniając o kilka dialogów, scen i kupletów.

Motywy związane z nadchodzącymi urodzinami poety odnaleźć można także w sobotnim programie festiwalu. O godz. 11:00 w Domu Literatury odbędą się prowadzone przez Małgorzatę Marszałkowską warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat zatytułowane „Tuwimowo i filmowo”. Z myślą o młodych widzach przygotowany został pokaz filmów animowanych złożony z kilkunastu krótkich form filmowych, takich jak „Pan Maluśkiewicz i Wieloryb”, „Miłek z Czarnego Lasu” czy wiersze dla dzieci w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej: „Sroka”, „Kaczka Dziwaczka”, „Ptasie Radio”.

W sobotnie popołudnie organizatorzy zapraszają na blok filmów animowanych dla dorosłych, m.in. „Ptaszysko” Pauliny Wyrt, „Wstawać!” Jakuba Olega Wojciechowskiego, „Berek” Piotra Czyża oraz „Macica” Anny Kosińskiej.

Wieczorem zaplanowano spotkanie z Lechem Majewskim oraz pokaz dwóch filmów w jego reżyserii – „Brigitte Bardot cudowna” i „Wojaczek”. Rozmowę z twórcą filmowym, ale też poetą i malarzem poprowadzi Jarosław Grzechowiak.

W programie na niedzielę organizatorzy umieścili filmy animowane, zebrane w bloku zatytułowanym „Poezja” i rozmowę z Piotrem Dumałą – reżyserem, pisarzem, autorem zjawiskowej techniki animacji przypominającej malarstwo olejne. Po spotkaniu, które poprowadzi Piotr Kardas, kurator sekcji animowanej festiwalu, zobaczyć będzie można trzy filmy autorstwa Dumały: „Łagodna”, „Franz Kafka”, „Zbrodnia i kara”.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie internetowej: www.dom-literatury.pl.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz ze środków Miasta Łodzi.

źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się