Literatura pod napięciem

Literatura pod napięciem

We Wrocławskim Domu Literatury - „Literatura pod napięciem"

Udostępnij

We wtorek 28 listopada w Prozie w ramach cyklu „Literatura pod napięciem” pojawi się Wojciech Orliński.  Na co dzień publicysta „Gazety Wyborczej” i prowadzący audycje na antenie radia Tok FM przybliży czytelnikom kulisy pracy nad swoją najnowsza książką: „Lem. Życie nie z tej ziemi” (Wydawnictwo Czarne).

Orliński jako pierwszy podjął się próby napisania całościowej biografii najpoczytniejszego i najczęściej przekładanego na języki obce rodzimego pisarza fantastyki. Rozmowę poprowadzi inny lemolog, Stanisław Bereś, autor licznych prac naukowych traktujących o Lemie, w tym wywiadu-rzeki „Tako rzecze… Lem,” który ukazał się na początku lat 80.

O Stanisławie Lemie, najpoczytniejszym i najgłośniejszym polskim twórcy literatury science fiction, porozmawiają Wojciech Orlinski (autor biografii Lema) i Stanisław Bereś (autor wywiadu-rzeki z Lemem). Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Orlińskiego „Lem. Życie nie z tej ziemi”, która w tym roku ukazała się nakładem Wydawnictwo Czarne. Warto przyjść, jest szansa, że dowiecie się w końcu, o co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda nie nakręcił ekranizacji, jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI, czy ile waży jamnik rubensowski.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Lem. Życie nie z tej ziemi” (w promocyjnej cenie), o co zadba krainaksiazek.pl.


Kilka słów o autorze:

Wojciech Orliński (ur. 1969) – absolwent Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, od 1997 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Stypendysta Instytutu Wiedzy o Człowieku w Wiedniu (2005). Od 2014 roku wykładowca na wydziale dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, wcześniej w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Autor wielu książek, w tym powieści science fiction „Polska nie istnieje”. Debiutował leksykonem lemologicznym „Co to są sepulki – wszystko o Lemie”. Prowadzi bloga „Ekskursje w dyskursie” (wo.blox.pl) i audycję „Piąteczek w radiu” TOK FM .

Nota o książce:

„Lem. Życie nie z tej ziemi” to pierwsza w Polsce biografia autora Cyberiady. Korzystając z niepublikowanych dotąd źródeł, Orliński wyjaśnia duże i małe, poważne i zabawne tajemnice z życia pisarza. Jak Lem przeżył Holokaust? Czy kiedykolwiek uwierzył w komunizm? Dlaczego w 1945 roku porzucił intratną karierę spawacza? Jak się nauczył czytać po angielsku? Co sobie kupił za honorarium z „Obłoku Magellana”? O co chodziło w „Solaris” i dlaczego Andrzej Wajda w końcu jednak nie nakręcił ekranizacji? Jak korespondencyjna przyjaźń z Philipem K. Dickiem przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? Co łączyło Lema z Karolem Wojtyłą? Czym się różniły pierwotne wersje „Fiaska”, „Głosu Pana” i „Kataru” od tego, co Lem ostatecznie wysłał wydawcy? Na czym polegała współpraca Lema z opozycją demokratyczną? Jaką tajemnicę skrywa szopa na zapleczu domu pisarza? Gdzie i kiedy Lem spróbował narkotyków i jakie miał przy tym doznania? Ile waży jamnik rubensowski? Jak w PRL wyglądał zakup samochodu, domu, „New York Timesa”, wejściówki na Kasprowy Wierch, stacyjki do fiata czy marcepanowego batonika? I co to właściwie jest sztamajza?


Czas: niedziela, 28 listopada, godz. 19:00
Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
Wstęp: wolny


Partnerem Literatury pod napięciem jest TAURON Polska Energia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się