Literacka Nagroda Nobla 2024 trafiła do Han Kang. Werdykt ogłosił sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm. Autorka pochodząca z Korei Południowej została nagrodzona za „intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”.
Chińska pisarka Can Xue, australijski prozaik Gerald Murnane, Rosjanka Ludmiła Ulicka i kanadyjska poetka Anne Carson są wysoko na listach bukmacherskich zakładów do tegorocznego literackiego Nobla. Werdykt Akademii Szwedzkiej poznamy w czwartek.
W tym roku Literacka Nagroda Nike została przyznana po raz 28. Zwycięzcę, wyłoniono spośród siedmiu finalistów, ogłoszono podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Co pisarze i pisarki mają do powiedzenia o Ameryce tuż przed kolejnymi wyborami w USA? W tym roku Międzynarodowy Festiwal Opowiadania krytycznie spojrzy na nowe i stare mitologie, a także przyjrzy się schronom i schroniskom – ich skuteczności, praktykom i zagrożeniom, jakie ze sobą niosą.
W trudnym okresie walki z żywiołem i jego skutkami w naszym kraju, Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła akcję pomocową poświęconą odbudowie bibliotek i księgozbiorów w miejscach, które ucierpiały w wyniku powodzi.
W związku z sytuacją powodziową Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zwraca się z pilnym apelem o przekazywanie informacji dotyczących stanu bibliotek z obszarów objętych kataklizmem.
Miasto Gdańsk i Instytut Kultury Miejskiej ogłaszają otwarty nabór zgłoszeń do 9. edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności. W cyklu 2024-2026 organizatorzy czekają na propozycje skoncentrowane wokół twórczości żyjących poetów i poetek tworzących w językach angielskim, duńskim oraz farerskim, greckim, litewskim, rumuńskim i włoskim. Nabór trwa do 30 września 2024 roku.
Miło nam poinformować, że Fundacja Powszechnego Czytania jest pierwszą polską organizacją nagrodzoną Nagrodą Biblioteki Kongresu USA: Library of Congress Literacy Award 2024 za efektywną pracę na rzecz grup, które z różnych powodów są zagrożone wykluczeniem.
Ruszyła rejestracja na współKongres Kultury, który odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Warszawie. Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy strony społecznej przy wsparciu strony rządowej jako forum, na którym przedstawiciele różnych środowisk kultury będą mieli szansę porozmawiać o jej przyszłości i obszarach kluczowych dla jej rozwoju. W ciągu trzech dni odbędzie się 30 debat - 10 plenarnych i 20 panelowych.
Najczęściej umierają po cichu. Pewnego dnia znika szyld, który wpisał się w lokalny krajobraz, a na drzwiach pojawia się kłódka. Zdarza się, że kilku klientów stanie w obronie swojego ulubionego miejsca i powiadomi regionalne media, które zrobią nieco hałasu. Ale i tak niewiele to zmieni, a właściciele będą zmuszeni zamknąć małą, nierentowną księgarnię, do której nie są już w stanie dopłacać.
Sprawy dotyczące kondycji rynku księgarskiego przewijały się przez łamy prasy branżowej i portali przez cały milenijny czas. Wpłynęły bezpośrednio na konsolidację środowiska, co skutkowało powstaniem wielu nowych organizacji, między innymi OSK, IKP, czy IK przy ZHiU we Wrocławiu. Wypracowano nie tylko „Kodeks Dobrych Obyczajów” księgarsko-wydawniczych, lecz księgarze stworzyli własną wersję :”ustawy o książce”, która nie zdobyła jednak poparcia całego środowiska,w tym wydawców.
Szanowni Państwo, my, polscy księgarze niezależni, jak i skupieni w Stowarzyszeniu Księgarzy Polskich, zwracamy się z apelem do wszystkich opcji politycznych, samorządów oraz ludzi kultury o podjęcie rozmów z naszym środowiskiem w celu ratowania polskiego księgarstwa i czytelnictwa. W najwyższym stopniu niepokoi nas skrajnie niski poziom czytelnictwaw naszym kraju – zajmujemy trzecie miejsce od końca w Unii Europejskiej. Tak samo martwi nas upadek ponad tysiąca księgarni w ostatnich kilkunastu latach, a te sprawy są ze sobąściśle powiązane.
Młody Lothar
Imperium zniszczenia
Wrocławska Abrakadabra
Fake news
Złowrogie morze
Portal Księgarski
Apokalipsa według Pana Jana
Helena Rubinstein
Dlaczego medytujemy?
Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.
Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.
Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.
Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.