Grosman, Gustavsson i Obioma gwiazdami ósmej edycji Big Book Festival

Grosman, Gustavsson i Obioma gwiazdami ósmej edycji Big Book Festival

Grosman, Gustavsson i Obioma gwiazdami ósmej edycji Big Book Festival

Udostępnij

Dziesięciu zagranicznych autorów, w tym z izraelski pisarz, laureat Bookera Dawid Grosman, szwedzka dziennikarka, która ujawniła skandal w Akademii Szwedzkiej Matilda Gustavsson oraz nigeryjski pisarz Chigozie Obioma, będzie gościć na ósmej edycji literackiego Big Book Festival.

Festiwal odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia w Warszawie. Transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na stronie internetowej oraz na kanale YouTube festiwalu.

Na wydarzenie zostało zaproszonych dziesięciu autorów z zagranicy. Jednym z nich jest Dawid Grosman, uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy izraelskich, laureat prestiżowych nagród literackich, w tym Międzynarodowej Nagrody Bookera przyznanej w 2017 r. za powieść „Wchodzi koń do baru”.

Obok powieści ma w dorobku literaturę faktu, eseje, książki dla dzieci i artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie. Międzynarodową sławę przyniosła mu trzecia powieść „Patrz pod: Miłość” przetłumaczona na angielski w 1989 roku. „The New York Times” przyrównał ją do takich książek, jak „Wściekłość i wrzask” Williama Faulknera, „Blaszany Bębenek” Guntera Grassa i „Sto lat samotności” Gabriela Garcia Marqueza. Spotkanie z autorem zaplanowano na niedzielę, 30 sierpnia na godz. 18.

Z czytelnikami spotka się także szwedzka dziennikarka śledcza, która ujawniła skandal seksualny i korupcyjny w Akademii Szwedzkiej - Matilda Gustavsson. Jej reportaż, który ukazał się w listopadzie 2017 r. w dzienniku „Dagens Nyheter” wywołał najpoważniejszy kryzys od początków istnienia organizacji przyznającej Literacką Nagrodę Nobla. Na skutek ujawnionych przez Gustavsson faktów Akademia Szwedzka nie wskazała laureata w roku 2018. Reporterka odebrała Grand Prize For Journalism - najważniejsze wyróżnienie dziennikarskie w Szwecji. Czytelnicy będą mogli posłuchać Gustavsson w sobotę, 29 sierpnia, o godz. 16.

Gwiazdą festiwalu będzie także nigeryjski pisarz Chigozie Obioma, który dwukrotnie znalazł się w finale Międzynarodowego Bookera - w 2015 r. za debiutanckich „Rybaków”, a cztery lata później za „Orkiestrę istot pomniejszych”.

Obioma mówi czterema językami. Zna język swych przodków - igbo, a także język joruba, pisze po angielsku, opanował też turecki, bo studiował we wschodniej części Cypru. Autor wiąże w swoim pisarstwie współczesność z warstwą mitologiczną i afrykańską kosmologią, tworzy historie tragiczne. Publikuje eseje w brytyjskiej prasie, m.in. w „The Guardian” i „The New Statesman”. Rozmowa z pisarzem w sobotę, 29 sierpnia, o godz. 20.

Na liście zagranicznych gości festiwalu znalazła się także m.in. szwedzka pisarka, poetka i dramatopisarka Agneta Pleijel, wielokrotnie nagradzana (w tym  Nagrodą Nordycką Akademii Szwedzkiej, nazywaną „małym Noblem”), kanadyjska ginekolożka położniczka ze specjalizacją w leczeniu bólu, autorka książki „Biblia waginy” Jen Gunter oraz brytyjska wizjonerka żywienia i miast przyszłości, autorka rewolucyjnych koncepcji zmian społecznych i ekonomicznych poprzez jedzenie Carolyn Steel.

Cały program festiwalu dostępny jest na jego stronie.

Hasło tegorocznej edycji to: „czysta miłość # pure love”. „Big Book Festival celebruje książki jako wielką i łagodną siłę miłości. Literatura nie krzywdzi - otwiera, łączy, zachwyca. Czytamy bez uprzedzeń i podziałów. Z zaangażowaniem, oddaniem i namiętnością” - deklarują organizatorzy.

źródło: PAP, Katarzyna Krzykowska


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się