Poznajcie program Europejskiej Nocy Literatury w Podróży!

Poznajcie program Europejskiej Nocy Literatury w Podróży!

10 książek, 10 miejsc, 10 czytających: poznajcie program Europejskiej Nocy Literatury w Podróży!

Udostępnij

29 sierpnia ruszamy na Powstańców Śląskich – przez całe popołudnie, wieczór i noc to wrocławskie osiedle rozbrzmiewać będzie prozą najlepszych europejskich i światowych autorów. 9. odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się pod hasłem „Podróż” – wybrane fragmenty ułożą się w literacką mapę Europy. Jak zawsze 10 wybranych tekstów usłyszymy w 10 nietypowych lokalizacjach, czytane przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury.

   

Europejska Noc Literatury to realizowany w wielu miastach kontynentu projekt prezentujący twórczość europejskich pisarzy. To święto czytelników, którzy w ten jeden wieczór usłyszeć mogą znakomitą prozę w interpretacjach wybitnych twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. We Wrocławiu wydarzenie zagościło po raz pierwszy w 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Kolejna okazja do usłyszenia najlepszej beletrystyki w wykonaniu osobowości polskiej kultury już wkrótce – 9. edycja ENL odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich. Czytania rozpoczną się w tym samym czasie i będą powtarzane co godzinę między 14:00 a 22:00, co nie tylko umożliwi uczestnikom wysłuchanie wszystkich 10 tekstów, ale i ułatwi bezpieczne wejście do i opuszczanie miejsca czytania.

Już po raz kolejny program ENL przygotowany został przez zaproszonego do współpracy eksperta – kuratorem 9. odsłony wrocławskiego wydarzenia jest dziennikarz literacki i pisarz Max Cegielski. To właśnie on jest autorem koncepcji tematycznej Europejskiej Nocy Literatury 2020,  która odbędzie się pod hasłem „Podróż”. Kluczem doboru tekstów nie będzie ich gatunek czy data wydania – zamiast tego wybrane książki połączy motyw szeroko pojętej podróży. – Dzięki temu możemy mieszać klasykę ze współczesnymi hitami wydawniczymi, literaturę wysoką z bardziej popularną, autorów poczytnych z mniej znanymi – tłumaczy Cegielski. – Wybrane fragmenty ułożą się w mapę gatunków literackich Europy, epok historii oraz mapę geograficzną – zapewne nie całego kontynentu, ale przynajmniej większości jego regionów.

Literatura pod gwiazdami

Jak co roku, 10 wybranych przez kuratora fragmentów dzieł literackich zinterpretowane zostanie na żywo przez 10 znakomitych postaci polskiej kultury w 10 ciekawych, na co dzień trudno dostępnych lokalizacjach – w tym roku ze względu na trwającą pandemię aż 8 z 10 z nich to przestrzenie plenerowe. Wśród plenerów Europejskiej Nocy Literatury nie mogło zabraknąć ikony i serca osiedla, czyli ronda Powstańców Śląskich – w jego centrum Grzegorz Małecki  przeczyta fragment „Szlaków. Opowieści o wędrówkach” autorstwa Roberta Macfarlane’a. Kolejnych dwóch czytań będziemy mogli wysłuchać w bezpośrednim sąsiedztwie okrągłego placu: po jego wschodniej stronie, w ogrodzie Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz, Anna Dziewit-Meller zinterpretuje „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” Jennie Dielemans, po zachodniej – w Psim Parku (czyli na dawnej Górce Friebego) spotkamy Jarosława Boberka, czytającego powieść Sylvaina Tessona „Lato z Homerem”.

    

                   Anna Dereszowska                                                                                     Andrzej Konopka

Szkoła muzyczna nie będzie jedyną placówką edukacyjną, w której 29 sierpnia rozbrzmiewać będą podróżnicze teksty europejskich i światowych autorów. Na dziedzińcu Liceum Ogólnokształcącego nr VIII im. Bolesława Krzywoustego zobaczymy Elizę Rycembel, która odczyta fragment biograficznych „Buntowniczek. Niezwykłego życia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley” pióra Charlotte Gordon. Zieleniec między budynkami Uniwersytetu Ekonomicznego odwiedzi natomiast Andrzej Konopka, z okazji Europejskiej Nocy Literatury interpretujący powieść Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”. Kolejnemu przystankowi na trasie literackiej podróży patronować będzie Jurij Andruchowycz – ustęp z jego osobistego przewodnika zatytułowanego „Leksykon miast intymnych. Swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki” na przedwojennym stadionie Młodzieżowego Centrum Sportu przeczyta Krzysztof Czeczot. Stamtąd już tylko kilka kroków dzieli nas od dawnego Szpitala Kolejowego, dziś znanego jako biurowy pop-up Pod Ciśnieniem – właśnie tam usłyszymy Magdalenę Popławską, która – dzięki Kapce Kassabovej i jej „Granicy. Na krawędzi Europy” – zabierze nas na rubieże kontynentu.



               Krystyna Czubówna

Najdalej wysuniętym na południe punktem tegorocznej edycji i jednocześnie ostatnią z plenerowych lokalizacji będzie Wrocławskie Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. W jego przepięknym ogrodzie Krystyna Czubówna zaprezentuje sceny z „Ksiąg Jakubowych” dolnośląskiej noblistki Olgi Tokarczuk. Dwa ostatnie czytania odbędą się we wnętrzach: w dawnym kinie „Oko”, czyli klubie 4. Regionalnej Bazy Logistycznej usłyszymy fragmenty „Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna czytane przez Annę Dereszowską; a w najwyższej wieży Wrocławia, czyli w Sky Tower, wycinek „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda zinterpretuje Andrzej Zieliński.

 Europejska Noc Literatury odbędzie się 29 sierpnia na osiedlu Powstańców Śląskich, a kolejne czytania rozpoczynać się będą między 14:00 a 22:00 – ich pełna lista czytań znajduje się w załączniku. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji wydarzenia znaleźć można na stronie Strefy Kultury Wrocław oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się