10 książek po stronie kobiet. Odsłaniamy program Europejskiej Nocy Literatury
Programowi 10. edycji Europejskiej Nocy Literatury, organizowanej przez Strefę Kultury Wrocław 21 sierpnia na osiedlu Karłowice, przyświecać będzie hasło „Po stronie kobiet”. Dziesięć książek, którymi rozwija ten tytuł kuratorka wydarzenia, Anna Dziewit-Meller, to zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne – wszystkie jednak stworzone przez kobiety.
- Program, choć skupiony na jednej tylko płci, jest bardzo zróżnicowany – opowiada o koncepcji na Europejską Noc Literatury 2021 kuratorka. – Selekcja tekstów proponuje skomplikowany, niejednoznaczny, pełen ambiwalencji obraz kobiety, kobiecych spraw, kobiecości. W selekcji literackiej znajdziemy książki twórczyń różnych gatunków i epok, opowiadające o tym, jak kobiece doświadczenie kształtowało się na przestrzeni dziejów, ale i po prostu podejmujące uniwersalne problemy dotykające każdego człowieka. Nie brakuje w niej klasyczek, które na przestrzeni wieków wprowadzały do literatury wątki kobiece. Uczestnicy i uczestniczki ENL-u będą więc mogli usłyszeć m.in. fragmenty dzieł ikonicznych dla literatury feministycznej: choćby napisanego w 1929 roku eseju Virginii Woolf zatytułowanego „Własny pokój” czy wydanej dwie dekady później rozprawy Simone de Beauvoir „Druga płeć”. W programie, który o doświadczeniu kobiecości opowiadać ma w wielowymiarowy sposób, znalazło się miejsce i dla romantycznej powieści autorstwa Jane Austen („Emma”), i dla klasyki literatury dziecięcej stworzonej przez Astrid Lindgren („Ronja, córka zbójnika”); na Karłowicach odczytane zostaną urywki rozmów prowadzonych przez Orianę Fallaci („Wywiad z historią”), ale i reportaży Swietłany Aleksijewicz („Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”).
Anna Dziewit-Meller o temacie Europejskiej Nocy Literatury: LINK
Program uzupełniają propozycje zdecydowanie bardziej współczesne – niektóre na księgarnianych półkach obecne od kilku lat, inne od zaledwie kilku miesięcy. Wśród nich znalazły się pozycje tak głośne, jak będąca przykładem katolickiego feminizmu i domagająca się równouprawnienia w życiu religijnym książka „Kościół kobiet” polskiej teolożki Zuzanny Radzik czy rozprawiający się patriarchalną przemocą symboliczną esej amerykańskiej felietonistki i aktywistki Rebekki Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat”. – Uważam, że w literaturze jest dziś wiele wspaniałych kobiecych głosów, podnoszących bardzo istotne tematy, a przy tym pięknie literacko rezonujących – tłumaczy Anna Dziewit-Meller. – Mam nadzieje, że cały zestaw 10 tekstów jest interesującym, choć szalenie subiektywnym obrazem twórczości kobiet.
Program Europejskiej Nocy Literatury 2021:
1. Virginia Woolf „Własny pokój” (tłum. Agnieszka Graff, Wydawnictwo OsnoVa)
2. Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika” (tłum. Anna Węgleńska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia)
3. Rebecca Solnit „Mężczyźni objaśniają mi świat” (tłum. Anna Dzierzgowska, Wydawnictwo Karakter)
4. Swietłana Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” (tłum. Jerzy Czech, Wydawnictwo Czarne)
5. Zuzanna Radzik „Kościół kobiet” (Wydawnictwo WAM)
6. Oriana Fallaci „Wywiad z historią” (tłum. Agnieszka Czepnik, Anna Osmólska-Mętrak, Joanna Ugniewska, Wydawnictwo Świat Książki)
7. Jane Austen „Emma” (tłum. Jadwiga Dmochowska, Wydawnictwo Świat Książki)
8. Simone de Beauvoir „Druga płeć” (tłum. Gabriela Mycielska, Maria Leśniewska, Wydawnictwo Czarna Owca)
9. Sarah Moss „Nocne czuwanie” (tłum. Paulina Surniak, Wydawnictwo Poznańskie)
10. Petra Hůlová „Macocha” (tłum. Julia Różewicz, Wydawnictwo Afera)
Tegoroczna odsłona Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 21 sierpnia na Karłowicach. Fragmenty dziesięciu wybranych przez kuratorkę Annę Dziewit-Meller pozycji literackich odczytane zostaną dziesięciokrotnie przez dziesięć wybitnych postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach zielonego osiedla na północy Wrocławia. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Więcej informacji na temat nadchodzącej edycji Europejskiej Nocy Literatury znaleźć można na stronie NocLiteratury.pl oraz na Facebooku: facebook.com/ENLWroclaw.