10-lecie Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci
Konkurs im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci, który wspiera młodych, polskich twórców, obchodzi w tym roku jubileusz 10-lecia. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć wstecz na dekadę pełną komiksowych przygód, które nie tylko wyłoniły nowe talenty, ale też przyczyniły się do rozwoju rynku komiksowego w Polsce.
Laureaci konkursu, zarówno profesjonalni twórcy, jak i amatorzy, wykreowali barwne postaci i niezwykłe historie, które zdobyły serca najmłodszych czytelników i ich rodziców. Partnerami konkursu są Fundacja Kreska im. Janusza Christy oraz Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi.
Konkurs im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci daje młodym polskim twórcom komiksów (profesjonalistom i amatorom) szanse na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów dziecięcej wyobraźni. Laureaci konkursu otrzymują szansę na wydanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii, które będą promowane i trafią do szerokiej dystrybucji. Na zwycięzców konkursu czekają też nagrody pieniężne. Laureaci dotychczasowych edycji to dziś w większości cenieni i aktywni zawodowo twórcy, a ich zwycięskie prace od lat cieszą się powodzeniem wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców, a także wśród miłośników komiksów. W sumie, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, wydawnictwo Egmont wydało kilkadziesiąt albumów, które powstały za sprawą konkursu. To niepodważalny dowód na to, że konkurs wspiera młodych polskich twórców komiksów, a tym samym czytelnictwo komiksów wśród dzieci.
Patron konkursu, Janusz Christa, to jeden z największych polskich twórców komiksu. Narysował ok. 4700 komiksowych pasków, 700 plansz i olbrzymią ilość ilustracji. Wydał ok. 40 albumów komiksowych w łącznym nakładzie 10 mln egzemplarzy. Stworzone przez niego serie komiksowe „Kajko i Kokosz” oraz „Kajtek i Koko” od pokoleń cieszą się mianem kultowych, a ich bohaterowie znani są chyba wszystkim Polakom.
KIlkanaście lat temu w Polsce ukazywało się niewiele komiksów stworzonych przez rodzimych autorów. Uznaliśmy, że chcemy wesprzeć rozwój rodzimego rynku komiksowego, a jednocześnie uhonorować pamięć twórcy m.in. „Kajka i Kokosza”. Tak narodził się pomysł konkursu. - wspomina Tomasz Kołodziejczak, pomysłodawca konkursu, a latach 1998-2023 dyrektor wydawniczy działu komiksów i gier w Story House Egmont. - Uzyskaliśmy aprobatę Pauliny Christy, wnuczki artysty, i ogłosiliśmy pierwszą edycję. Autorzy mieli nam przysyłać kilkustronicowe projekty serii komiksowych. Zwycięzcy otrzymywali nagrody finansowe i propozycje realizacji pełnowymiarowych albumów. Przyznawaliśmy też specjalne wyróżnienie za „Komiks w duchu Janusza Christy”, w którym nagrodą była oryginalna grafika Mistrza. – dodaje. Konkurs im. Janusza Christy stał się miejscem debiutów, dzięki któremu młodzi autorzy mogą liczyć na wydanie pełnowymiarowych albumów i szeroką dystrybucję swoich dzieł. Wielu laureatów pierwszych edycji stworzyło własne serie, a niektórzy – jak Maciej Kur i Piotr Bednarczyk - obecnie współpracują nad kontynuacją „Kajka i Kokosza”.
https://www.instagram.com/egmont_polska
https://www.facebook.com/EgmontPolska
https://www.instagram.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/swiatkomiksu
Dla mnie osobiście konkurs - praca w jury, praca redakcyjna nad komiksami, współpraca z autorami - był bardzo sympatyczną przygodą wydawniczą, w której cele czysto biznesowe łączyły się z artystycznymi. - podkreśla Kołodziejczak. - Promowaliśmy polską młodą kulturę, jednocześnie powiększając katalog firmy o interesujące tytuły.
Konkurs im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci, dla mnie osobiście, jest jednym z najważniejszych wydarzeń upamiętniających mojego Dziadka - mówi Paulina Christa, wnuczka Janusza Christy i prezeska Fundacji „KRESKA” - Z jednej strony promuje komiks w Polsce, z drugiej stwarza niesamowitą szansę nowym, zdolnym twórcom na zaistnienie na trudnym rynku wydawniczym. O tym, jak dobre komiksy ukazały się dzięki minionym edycjom konkursu, świadczą głosy najmłodszych czytelników i ich rodziców. Dla Pauliny Christy inicjatywa konkursowa ma też inny wymiar osobisty - co roku przekazuje kilkadziesiąt wydanych w ramach konkursu komiksów dzieciom z gdyńskiej podstawówki, a jej syn z zapałem śledzi przygody „Lila i Puta” oraz „Cząberka”.
Tegoroczny jubileusz konkursu, to także 10. urodziny dwóch serii, które zostały nagrodzone w pierwszej edycji: „Lil i Put” oraz „Kubatu”.Lil i Put” autorstwa Macieja Kura (scenariusz) i Piotra Bednarczyka (rysunki) to utrzymana w konwencji fantasy humorystyczna seria przedstawiająca barwne perypetie dwóch Małoludów, Lila i Puta, która serwuje czytelnikom slapstickowy humor oraz satyrę pełną odniesień do literatury i popkultury. W ciągu 10. lat ukazało się 6 tomów przygód Małoludów, a w planach są kolejne. Od 2017 roku przygody Lila i Puta publikowane są również w „Nowej Fantastyce” - stały się najdłużej ukazującym się komiksem w historii tego magazynu.
Scenarzysta Maciej Kur podkreśla, jak cieszy go sukces serii, która nie tylko przetrwała dekadę, ale wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników: Cieszy mnie, że wytrwaliśmy tak długo i nie czujemy potrzeby się zatrzymywać. Wiele serii umiera po 2-3 albumach, a „Lil i Put” mają się dobrze – my, autorzy, mamy zapał by kontynuować te serię, a fani czekają na kolejne przygody. Świat stworzony przez Kura i Bednarczyka z roku na rok się rozrasta, a kolejne pomysły nieustannie pojawiają się na horyzoncie. Jak ujawnia Maciej, z okazji 10-lecia planowane są dwa nowe albumy – pełnometrażowa historia zatytułowana „Królewna Chłodu” oraz zbiór krótkich opowiadań (roboczy tytuł: „Brrr...!!!”).
https://www.instagram.com/egmont_polska
https://www.facebook.com/EgmontPolska
https://www.instagram.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/swiatkomiksu
Mi ten świat się nie znudził – wręcz przeciwnie – wciąż pojawiają się nowe pomysły na jego rozbudowę i kontynuację. Na pewno pomaga to, że mamy liczną i barwną obsadę postaci pobocznych, jak chociażby Miksja, Kieszonka, Świętopełk... Każda z nich mogłaby mieć swoją serię, ale jako „społeczeństwo” prezentują się równie dobrze. Ten świat żyje, ewoluuje, a my chcemy odkrywać, co w nim słychać nowego. - dodaje Kur.
Obecność Lila i Puta w polskiej kulturze popularnej wykracza już poza same albumy – bohaterowie pojawili się w podręcznikach szkolnych, magazynach takich jak „SMASH” i „Relax”, a także jako elementy gadżetów, m.in. na skarpetkach. Z okazji 10-lecia życzę, by Lil i Put nie zwalniali kroku i dalej bawili dużych i małych.
Również seria „Kubatu” autorstwa Jakuba Sytego (scenariusz) i Przemysława Surmy (rysunki) podbija serca dzieci i rodziców od dekady. To ciepła i zabawna opowieść dla młodszych dzieci ubarwiona elementami science fiction która zabiera czytelników do świata, w którym mogą spotkać ożywione przytulanki. Głównym bohaterem serii jest chłopiec imieniem Kaj, a tytułowa Kubatu to jego wyjątkowa przytulanka papuga, która ożywa i prowadzi go przez tajemniczy świat pełen magii i przygód. Ważnym bohaterem serii „Kubatu” jest również Pan Inżynier, który ożywia zabawki i wysyła je do świata ludzi, by opiekowały się dziećmi.
https://www.instagram.com/egmont_polska
https://www.facebook.com/EgmontPolska
https://www.instagram.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/swiatkomiksu
W ciągu dziesięciu lat ukazało się pięć tomów serii „Kubatu”. Przygody ożywionych maskotek zdobyły dużą popularność wśród czytelników, a autorzy nieustannie zaskakują ich nowymi, udanymi pomysłami na rozwijanie tego wyjątkowego świata.
Konkurs im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci to nie tylko hołd dla dorobku mistrza polskiego komiksu, ale też przestrzeń dla nowoczesnych historii, które przyciągają i inspirują młodych czytelników. Serie, które trafiły na księgarskie półki dzięki konkursowi, to oprócz „Lila i Puta” i „Kubatu” między innymi: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” Bereniki Kołomyckiej, „Krasnolud Nap” Macieja Jasińskiego i Krzysztofa Trystuły, „Maja i Minizaury” Kajetana Wykurza, „Oskar i Fabrycy” Mieczysława Fijała czy „Cząberek” Aleksandry Michoń i Wiktora Talagi. Jubileusz jest doskonałą okazją do podziękowania uczestnikom wszystkich dotychczasowych edycji oraz zachęcenia kolejnych twórców do spróbowania swoich sił w konkursie. Twórzcie piękne rysunki, piszcie niesamowite historie i bawcie się tym, bo o to w tym wszystkim chodzi – zachęca Paulina Christa.
https://www.instagram.com/egmont_polska
https://www.facebook.com/EgmontPolska
https://www.instagram.com/swiatkomiksu
https://www.facebook.com/swiatkomiksu
Informacja nadesłana