10. rocznica śmierci Marka Edelmana

10. rocznica śmierci Marka Edelmana

10. rocznica śmierci Marka Edelmana

Udostępnij

Dziesięć lat temu, 2 października 2009 roku, zmarł Marek Edelman. Był powstańcem, lekarzem, opozycjonistą, strażnikiem pamięci o getcie warszawskim, a przede wszystkim „zasłużonym dla swojego narodu Żydem i wielkim Polakiem” – jak pisze we wspomnieniu o nim Barbara Toruńczyk.

 
Celem Marka Edelmana stała się walka o każde ludzkie istnienie i angażowanie się w pomoc kiedy to tylko możliwe. Wspomnienie o nim ukazuje jak pełne było jego życie, jak wiele spraw znalazło jego poparcie i jak wielu osobom poświęcił swoją uwagę.

Zapraszamy do czytania.
» czytaj
edelman zapiski
Marek Edelman „Nieznane zapiski o getcie warszawskim”
Po raz pierwszy opublikowane wstrząsające zapiski Marka Edelmana o życiu w getcie warszawskim. Wspomnienia spisane dla żony Aliny Margolis-Edelman są niezwykłym świadectwem okrucieństwa i człowieczeństwa zarazem.
» kup teraz
zl_138
Numer 138 „Zeszytów Literackich”
ze wspomnieniem Marka Edelmana pt. „Wielka Akcja“
„Ciągle ktoś wpada i ciągle tak samo jedziesz na Umschlag, wyczekujesz godzinami na odpowiedni moment, aż ci się uda [wyciągnąć kogoś z transportu], jak ci się nie udaje — nagłe ładowanie — wracasz sam ledwo z życiem i naprawdę się nie możesz wytłumaczyć, dlaczego się nie udało. [Abraham Sznajdmil] Berek bardzo obstaje, a idź jeszcze raz. Nic nie odpowiadasz i idziesz — wiesz, że to na nic, ale idziesz i znów wracasz z niczym, ale też cię już nikt nie pyta, w międzyczasie zapomniano, tyle nowych spraw, nie, nie spraw — ludzi, ludzi znów zginęło. I nie ma rady, idziesz znów na noc na Umschlag. Noce są zawsze bardziej szczęśliwe.“ — Takie były początki Marka Edelmana jako bojownika w getcie warszawskim. Szerzej opisał je w książce „Nieznane zapiski o getcie warszawskim“ wydanej przez ZL.
» kup teraz
edelman pakiet
Trzy numery „Zeszytów Literackich”: 102, 103 i 108
ze wspomnieniami Marka Edelmana i o Marku Edelmanie
Marek Edelman „Miłość w getcie” („ZL” 102) i „Strzępy pamięci” („ZL” 103) o udziale w powstaniu warszawskim, oraz Wspomnienie o Marku Edelmanie pióra Barbary Toruńczyk („ZL” 108).
» kup teraz

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się