100. rocznica urodzin Stanisława Lema w Jedynce Polskiego Radia

100. rocznica urodzin Stanisława Lema w Jedynce Polskiego Radia

100. rocznica urodzin Stanisława Lema w Jedynce Polskiego Radia

Udostępnij

Już za kilka dni przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema – wielkiego wizjonera i autora niezwykłych powieści. Program 1 Polskiego Radia wspomni jego postać oraz dokonania. Na antenie m.in. rozmowy z zaproszonymi gośćmi, przegląd najciekawszych filmów i sztuk teatralnych na podstawie dzieł Lema oraz najważniejsze fakty z życia autora.

Kariera literacka Stanisława Lema zaczęła się od współpracy z czasopismami („Kuźnica”, „Tygodnik Powszechny”, „Nowy Świat Przygód”). Kamieniem milowym w jego karierze pisarskiej byli z pewnością „Astronauci” - jego pierwsza powieść fantastyczna. Od tej pory Lem całkowicie poświęcił się temu gatunkowi.

Jego dzieła przetłumaczono na 52 języki i wydano łącznie w ponad 41 milionach egzemplarzy, co czyni go jednym z najpoczytniejszych autorów. Pisał nie tylko utwory fantastyczne, choć to z nich właśnie jest najbardziej znany szerokiej publiczności, ale parał się także filozofią i futurologią. Był też znakomitym felietonistą, aktywnym do ostatnich dni swojego życia.

Program 1 Polskiego Radia uczci 100. rocznicę urodzin wielkiego pisarza. Już dziś o godz. 19.30
w audycji „Eureka” rozmowa z fizykiem, prof. Łukaszem Turskim m.in. o ideach Lema, które się sprawdziły. Autor jako młody człowiek pragnął studiować na politechnice i zostać uczonym. To niezrealizowane marzenie ziściło się niejako w jego twórczości, w której prognozował kierunki rozwoju nauki i techniki. Jak trafne były stworzone przez Lema wizje zagrożenia rozwoju cywilizacyjnego?
A może ubierając swoją literaturę w kostium „science fiction” chciał powiedzieć jedynie coś ważnego
o kondycji ludzkości swoich czasów?

W sobotę 11 września o godz. 14.45 w audycji „Kultura na weekend” przegląd najlepszych ekranizacji twórczości Lema. W niedzielę o godz. 23.00 w „Kulturalnej Jedynce” świat niezwykłego futurologa
w rozmowie dr. Krzysztofem M. Majem z Akademii Górniczo-Hutniczej. Pojawi się także przegląd teatralnych adaptacji utworów Lema. W poniedziałek 13 września przez cały dzień na antenie krótkie odcinki biograficzne poświęcone postaci i twórczości pisarza. Odcinki będą emitowane o godz. 8.50, 10.50 13.50, 14.50, 18.50 i 20.50.


***

Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Portal polskieradio.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się