100 zgłoszeń do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

100 zgłoszeń do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

100 zgłoszeń do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza

Udostępnij

Aż 100 książek zostało zgłoszonych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej debiutującym pisarzom. W tym roku na konkurs nadesłano więcej powieści, ale mniej autobiografii i reportaży niż w poprzednich latach – poinformował w piątek sekretarz kapituły nagrody Tomasz Tyczyński.

W VIII edycji konkursu biorą udział pozycje wydane w 2022 roku. Tyczyński zauważył, że liczba tytułów może się jeszcze zwiększyć, bo regulamin pozwala na zgłaszanie swoich propozycji także przez jurorów. „Książki, które przyszły do nas w ostatnich dniach, zostaną wkrótce przesłane do członków kapituły. Do przełomu marca i kwietnia jurorzy mają czas na wstępną lekturę nadesłanych tytułów” – powiedział.

Pierwsze spotkanie kapituły odbędzie się w kwietniu. W czerwcu ogłoszona zostanie piątka nominowanych. Werdykt ma być ogłoszony w połowie września podczas festiwalu „Opętani literaturą”, który odbywa się w Radomiu.

Laureat otrzyma nagrodę w wysokości 40 tys. zł. Nagrody pieniężne, po 5 tys. złotych, otrzymują też wszyscy nominowani. Kapituła wskaże także debiutującego pisarza, który w ramach rezydencji literackiej spędzi miesiąc w Vence na południu Francji, gdzie ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz.

Do siedmiu dotychczasowych edycji Nagrody Gombrowicza zgłoszono ponad 600 książek. W pierwszej edycji laureatami zostali Weronika Murek oraz Maciej Hen. W kolejnych edycjach nagradzani byli: Anna Cieplak, Marcin Wicha, Olga Hund, Barbara Sadurska. W 2021 roku laureatką nagrody została Aleksandra Lipczak. W tym samym roku kapituła po raz pierwszy przyznała także rezydencję literacką w Vence. To wyróżnienie otrzymał Maciej Bobula. Rok temu Nagrodę Gombrowicza otrzymała Barbara Woźniak za książkę „Niejedno”, a rezydencję literacką Mateusz Pakuła – za „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”.

Organizatorami nagrody są: Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Honorowy patronat sprawuje Rita Gombrowicz.

źródło: Ilona Pecka, PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się