15 października wręczenie Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

15 października wręczenie Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

15 października wręczenie Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Udostępnij

Pięć wydanych w ub. roku biografii, wybranych spośród 51 zgłoszonych książek tego gatunku, rywalizuje w tym roku o Górnośląską Nagrodę Literackiej „Juliusz”, zainicjowaną przez samorząd Rybnika. Nazwisko laureata siódmej edycji nagrody zostanie ogłoszone w sobotę 15 października.

Wręczenie nagrody „Juliusz” będzie jednym z wydarzeń trwających w październiku 53. Rybnickich Dni Literatury. Na ich program składają się spektakle, koncerty, wystawy, prezentacje literackie, warsztaty i spotkania autorskie. Doroczne Dni należą do najstarszych w Polsce organizowanych nieprzerwanie wydarzeń poświęconych literaturze.

W tym roku nominację do nagrody „Juliusz” uzyskały książki: „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia” Anny Arno, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego, „Różewicz. Rekonstrukcja” – Magdaleny Grochowskiej, „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki oraz „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” Grzegorza Piątka.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od 2019 roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Zgodnie z regulaminem nagrody, zwyciężyć może tylko jedna książka, za którą jej autor otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Decydując o nagradzaniu biografii, pomysłodawcy samorządowej nagrody argumentowali, iż ten gatunek nie miał wcześniej w Polsce swojego wyróżnienia, a jednocześnie jest to forma literacka, po którą chętnie sięgają czytelnicy.

Kapitułę konkursu w tym roku tworzą: filolog, eseista, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Zbigniew Kadłubek; literaturoznawca, poeta, tłumacz prof. Tadeusz Sławek; laureatki poprzednich edycji nagrody Agnieszka Dauksza i Marta Grzywacz oraz dziennikarka Agata Passent, a sekretarzem jury jest dziennikarka i pisarka Aleksandra Klich.

W dotychczasowych edycjach przedsięwzięcia tryumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.), „Dar meneli” Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy (2020) oraz, w ubiegłym roku, „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz.

W siódmej edycji kapituła wybrała finałową piątkę spośród 51 zgłoszonych biografii. Uroczysta gala, podczas której poznamy zdobywcę tegorocznej nagrody „Juliusz”, odbędzie się 15 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej, zaś dzień wcześniej nominowani pisarze spotkają się z czytelnikami w rybnickim Edukatorium Juliusz.

W ramach Rybnickich Dni Literatury wręczona zostanie także Honorowa Złota Lampka Górnicza, która w niedzielny wieczór 9 października trafi do świętującej w tym roku 75-lecie Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”. Z orkiestrą wystąpią wokaliści, z którymi orkiestra współpracuje ma co dzień, a także goście specjalni: Kayah i Piotr Cugowski oraz pochodzący z Rybnika Sabina Jeszka i Rafał Kozik.

Wiele wydarzeń w ramach Rybnickich Dni Literatury zaplanowano w miejscowej bibliotece, która realizuje dofinansowane ze środków resortu kultury przedsięwzięcie „Czarna seria”, adresowane do miłośników powieści kryminalnych. Zaplanowano spotkania z pisarzami tego gatunku Jędrzejem Pasierskim i Robertem Małeckim. Będzie też okazja do „uzyskania amnestii” w trakcie gry „Morderstwo w bibliotece” i uczestnictwa w warsztatach kreatywnego pisania „Opowiem Wam o zbrodni”. Dla dzieci przygotowano warsztaty literacko-detektywistyczne.

W bibliotece odbędzie się też spotkanie poświęcone historii żużla w Rybniku – 17 października autorzy książki „Czarny sport – czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku. 1932-2022” opowiedzą nie tylko o sporcie, ale też o przywiązaniu, tradycji, emocjach, których rybniccy kibice żużlowi są świadkami od 90 lat.

W Teatrze Ziemi Rybnickiej zaplanowano koncert piosenki autorskiej i poetyckiej „Z niejednej półki” w wykonaniu Teatru Na Pół, wystawę fotografii Henryka Tkocza „Do mojej ciszy”, projekt Ewy Lipskiej i Leszka Hefi Wiśniowskiego „Awaria Świata”, a także spotkanie z trenerem piłkarskim Antonim Piechniczkiem oraz autorami poświęconej mu książki. 50-lecie działalności artystycznej będzie świętować w rybnickim teatrze Grażyna Łobaszewska; na scenie pojawią się jej goście specjalni: O.S.T.R., Stanisław Sojka i Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się