151 tytułów zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

151 tytułów zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

151 tytułów zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Udostępnij

151 książek dla dzieci, które ukazały się w ubiegłym roku nakładem 59 wydawnictw, zostało zgłoszonych do 32. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – podała we wtorek Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki miejskiej, która organizuje wydarzenie.

Zgłoszona została rekordowa liczba książek dla dzieci w całej historii nagrody. 2 października podczas uroczystej gali poznamy laureata, który otrzyma statuetkę Koziołka Matołka” – powiedziała PAP Monika Sobota.

Zwycięzcę wyłoni jury złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dziecięcą. Zasiadają w nim Alicja Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Małgorzata Wójcik-Dudek z Uniwersytetu Śląskiego, a także Grażyna Lewandowicz-Nosal, Anna Maria Krajewska i Katarzyna Kujawa. Swojego faworyta wskażą również najmłodsi czytelnicy.

Główną nagrodą jest statuetka przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza postać Koziołka Matołka.

Monika Sobota powiedziała, że konkursowi będą towarzyszyły różne wydarzenia. „Chcemy zaprosić młodych czytelników do udziału w działaniach, które rozbudzą w nich zamiłowanie do czytania. Sięgniemy po kamishibai, kolaż literacki, model czytania wrażeniowego. Podczas spotkań w >>Bibliotece Pacanów<< wspólnym czytaniem będą się cieszyły całe rodziny. Czytanie performatywne ożywi bohaterów oraz historie i miejsca najlepszych książek nagrodzonych Koziołkiem. Sprawimy, że zajęcia z książką będą zaskakujące i nowoczesne, ale także będą zapadały w pamięć i zainspirują do dalszego kontaktu z literaturą” – powiedziała.

W ubiegłym roku na konkurs napłynęły 94 książki 50 wydawnictw. Główny laur otrzymało „Kruche życie pancernika” Arlety Remiszewskiej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Skrzat. Autorka porusza na przykładzie relacji w rodzinie istotne tematy życiowe, jak choroba, potrzeba empatii czy samodzielnego myślenia.

Jury w składzie:

dr hab. Alicja Ungeheuer-Gołąb prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego,
dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek, prof. Uniwersytetu Śląskiego,
dr Grażyna Lewandowicz-Nosal,
dr Anna Maria Krajewska,
Katarzyna Kujawa,
podejmie się przeczytania i zrecenzowania 151 tytułów!

2 października podczas uroczystej gali poznamy Laureata, który otrzyma Statuetkę Koziołka Matołka.

Przeczytaj artykuł:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się