17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania: Pieśniarze i ich opowieści

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania: Pieśniarze i ich opowieści

17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania: Pieśniarze i ich opowieści

Udostępnij

Między 16, a 20 listopada Mazowiecki Instytut Kultury odda głos opowiadaczom. Tematem tegorocznej edycji festiwalu będą "Pieśniarze i ich opowieści". Wsłuchamy się w głosy z Bałkanów, Ukrainy czy Danii, ale nie zabraknie także rodzimych wątków i historii. Festiwalowi towarzyszy wystawa obrazów prof. Andrzeja Bieńkowskiego, która sama w sobie jest opowieścią o odchodzącym świecie ostatnich ludowych artystów – muzykantów i pieśniarzy.

Tytuł tegorocznej edycji festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie „Grupa Studnia O” i Mazowiecki Instytut kultury nawiązuje do słynnej książki Alberta Lorda Pieśniarz i jego opowieść i poszukuje odpowiedzi na pytanie - Czy dzisiaj pieśniarz/pieśniarka to wciąż twórca/twórczyni opowieści na żywo?

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania to obecnie najbardziej znaczące wydarzenie w dziedzinie sztuki opowiadania nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowej. Dotychczasowe edycje zgromadziły kilkadziesiąt tysięcy widzów i opowiadaczy z wielu krajów, którzy prezentowali widowiska narracyjne z bardzo różnych tradycji o bardzo wysokim poziomie artystycznym i oryginalnej formie scenicznej.

W tym roku, podążając za Lordem dotrzemy na Bałkany, do Ukrainy, Danii, Polski, a nawet Burkina Faso. Porozmawiamy m.in. z badaczami i badaczkami o toposie zamurowanej kobiety i posłuchamy pieśni epickich, w wykonaniu pieśniarki bułgarskiej Niny Nikoliny i jej zespołu. Lirnik z Równego Andrij Liaszuk z lirnikiem Jackiem Hałasem zbudują mist/most między muzycznymi tradycjami epickimi Polski i Ukrainy. Poetki Hałyna Kruk ze Lwowa i Aneta Kamińska z Warszawy, swoimi wierszami zabiorą głos wobec toczącej się wojny. Roksana Pietruczanis i Margarita Udovichenko wprowadzą nas w świat baśni ukraińskich, a Tetiana Sopiłka z zespołem Dziczka poprowadzi nas we wspólnym śpiewaniu wielogłosowych pieśni podczas NOCY OPOWIEŚCI. Głos w sprawie wojny zabiorą także artyści z Danii: Jesper la Cour Andersen i Troe las King Eising, powołując na nowo do życia staroangielski epos Beowulf, czyli Wilk Wojny. Podobnie opowiadacz-kowal z afrykańskiego ludu Mossi, zwany przez wszystkich KPG (skrót od imion i nazwiska), opowie, wyśpiewa i wytańczy trzydniowe powstanie ludowe z 2014 roku w Burkina Faso, które doprowadziło do obalenia dyktatora.

Przywołamy też Janis Joplin i Zuzannę Ginczankę. Przywrócimy żywą, ustną postać tekstom literackim, karmiąc je muzyką i osobistym doświadczeniem. Pokażemy również, jak można pracować z materią wspomnień, własnych i cudzych.

Festiwalowi towarzyszy wystawa obrazów prof. Andrzeja Bieńkowskiego, która sama w sobie jest opowieścią o odchodzącym świecie ostatnich ludowych artystów  – muzykantów i pieśniarzy.  

Program i szczegóły dostępne pod poniższym linkiem:

www.mik.waw.pl


17. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania: Pieśniarze i ich opowieści
Data: 16-20 listopada 2022
Miejsce: Mazowiecki Instytut Kultury, ul. Elektoralna 12, Warszawa
Organizatorzy: Grupa Studnia O., Mazowiecki Instytut Kultury
Bilety i program: https://bit.ly/3DrlkZl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się