Szekspir. Hamlet. Romeo i Julia

17 z 44 sztuk Szekspira ma więcej niż jednego autora

Udostępnij

W roku szekspirowskim eksperci ustalili, że aż 17 z 44 sztuk wielkiego dramaturga ma więcej niż jednego autora. Zespół literaturoznawców i lingwistów z 5 krajów potwierdził właśnie na podstawie analizy językowej, że współautorem trzyczęściowego “Henryka VI” był rywal Szekspira, Christopher Marlowe.

Już w XVIII wieku uważano, że być może Marlowe był autorem wszystkich sztuk Szekspira, podpisując się pseudonimem. Tak daleko idące teorie są dziś zdyskredytowane. Równie często jednak w przeszłości niechętnie dopuszczano myśl, że Szekspir współpracował z innymi dramaturgami. W poprzednim wydaniu zbiorowym jego sztuk tylko 8 wymieniało na stronie tytułowej współautorów. Ale najnowsze badania komputerowe uznano za tak definitywne, że w nowym wydaniu Oxford University Press, na stronach tytułowych trzech części “Henryka VI” znajdą się po raz pierwszy nazwiska Szekspira i Marlowe’a.
“Henryk VI” to najbardziej patriotyczny z dramatów Szekspira, przemawiający szczególnie do Anglików, z tak słynnymi scenami jak mowa króla do żołnierzy: “Do końca świata w pamięci ludzkiej będziemy żyć – my wybrańców garść, kompania braci”.
Eksperci nie zdradzili na razie, czy te słowa wyszły spod pióra Williama Szekspira, czy Christophera Marlowe’a, autora “Tamerlana” i “Doktora Fausta”.

Grzegorz Drymer/Londyn


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się