Biblioteka Analiz - Szajka
20. Miesiąc Spotkań Autorskich 2019, gość honorowy Rumunia

20. Miesiąc Spotkań Autorskich 2019, gość honorowy Rumunia

20. Miesiąc Spotkań Autorskich 2019, gość honorowy Rumunia

Udostępnij

Organizatorzy Miesiąca Spotkań Autorskich zapraszają 08. 07. w poniedziałek / luni / Mediateka / Plac Teatralny 5 na spotkanie  o godz. 19.00 tej z czeskim poetą  Pavlem Kolmačką: Śmierć myszy, nawał wiatru (moderator Anna Wanik) a o godz. 20.30 z rumuńską poetką Simoną Popescu: Nadrzeczywistość (moderator Jakub Kornhauser, tłum. Radosława Janowska-Lascar)

Nota o Pavlu Kolmačka

Autor pięciu tomików poezji o tematyce duchowej – debiutu Vlál za mnou směšný šos („Powiewała za mną śmieszna poła“, 1994), czy ostatniego Život lidí, zvířat, rostlin, včel („Życie ludzi, zwierząt, roślin, pszczół”, 2018). Napisał też dwuczęściową powieść Stopy za obzor („Ślady za horyzont”, 2006) i dziennik Jedna věta („Jedno zdanie”, 2012). Urodzony w 1962 roku w Pradze, gdzie ukończył Wydział Elektrotechniczny ČVUT, a następnie religioznawstwo na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Pracował w różnych zawodach (sanitariusz w zakładzie opieki społecznej i domu starców, tłumacz, nauczyciel w szkole średniej). „Wszystko, co się dzieje w tekście Życia… jest przedstawiane jako fakt. Autor jedynie spostrzega rzeczywistości opisywane w wierszu: w żaden sposób nie ocenia śmierci myszy, nawałnicy uginającej brzozy ani chińskiego wydobycia złota. Opisuje wydarzenia ze świata z dystansu, jakby był tylko obserwatorem, podczas gdy sprawcami są inni, ludzie, zwierzęta albo rzeczy” – napisała o jego najnowszej książce Klára Soukupová.

 
 
Nota o Simonie Popescu:
 

Poetka, prozaiczka, eseistka urodzona w 1965 roku. Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Bukareszteńskiego, obecnie jest docentem w katedrze literatury rumuńskiej. Swoje pierwsze trzy tomiki poezji z lat dziewięćdziesiątych wydała w autorskiej antologii Juventus și alte poeme („Juventus i inne wiersze“). By przybliżyć poezję studentom, wydała tomik Lucrări în verde. Pledoaria mea pentru poezie („Zielona praca. Moja obrona poezji“). Autorka autobiograficznej prozy Exuvii („Wylinka“). Oczarował ją surrealizm, czuje pokrewieństwo z pisarzem Gellu Naumem, który jest kluczową postacią rumuńskiego ruchu surrealistycznego. Poświęciła mu dwie książki eseistyczne: Salvarea speciei. Despre suprarealism și Gellu Naum („Ochrona gatunku. O surrealizmie i Gellu Naumie”), Clava. Critificțiune cu Gellu Naum („Clava. Krytyfikcja z Gellu Naumem) oraz przygotowała wydanie krytyczne jego twórczości. „Surrealiści są bardzo czuli na poezję świata zwykłego oraz tego, którego nie widzimy. Ona istnieje!“ – mówi. Wylinka ukazała się po polsku w 2002 roku w przekładzie Justyny Struzińskiej.

 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się