20. Miesiąc Spotkań Autorskich 2019, gość honorowy Rumunia
Organizatorzy Miesiąca Spotkań Autorskich zapraszają 08. 07. w poniedziałek / luni / Mediateka / Plac Teatralny 5 na spotkanie o godz. 19.00 tej z czeskim poetą Pavlem Kolmačką: Śmierć myszy, nawał wiatru (moderator Anna Wanik) a o godz. 20.30 z rumuńską poetką Simoną Popescu: Nadrzeczywistość (moderator Jakub Kornhauser, tłum. Radosława Janowska-Lascar)
Nota o Pavlu Kolmačka
Autor pięciu tomików poezji o tematyce duchowej – debiutu Vlál za mnou směšný šos („Powiewała za mną śmieszna poła“, 1994), czy ostatniego Život lidí, zvířat, rostlin, včel („Życie ludzi, zwierząt, roślin, pszczół”, 2018). Napisał też dwuczęściową powieść Stopy za obzor („Ślady za horyzont”, 2006) i dziennik Jedna věta („Jedno zdanie”, 2012). Urodzony w 1962 roku w Pradze, gdzie ukończył Wydział Elektrotechniczny ČVUT, a następnie religioznawstwo na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Masaryka w Brnie. Pracował w różnych zawodach (sanitariusz w zakładzie opieki społecznej i domu starców, tłumacz, nauczyciel w szkole średniej). „Wszystko, co się dzieje w tekście Życia… jest przedstawiane jako fakt. Autor jedynie spostrzega rzeczywistości opisywane w wierszu: w żaden sposób nie ocenia śmierci myszy, nawałnicy uginającej brzozy ani chińskiego wydobycia złota. Opisuje wydarzenia ze świata z dystansu, jakby był tylko obserwatorem, podczas gdy sprawcami są inni, ludzie, zwierzęta albo rzeczy” – napisała o jego najnowszej książce Klára Soukupová.
05. 07. piątek – 20:30 – Brno
06. 07. sobota – 18:00 – Košice
07. 07. niedziela – 20:30 – Ostrava
08. 07. poniedziałek – 19:00 – Wrocław / Mediateka / Plac Teatralny 5
09. 07. wtorek – 18:30 – Львів
Poetka, prozaiczka, eseistka urodzona w 1965 roku. Absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Bukareszteńskiego, obecnie jest docentem w katedrze literatury rumuńskiej. Swoje pierwsze trzy tomiki poezji z lat dziewięćdziesiątych wydała w autorskiej antologii Juventus și alte poeme („Juventus i inne wiersze“). By przybliżyć poezję studentom, wydała tomik Lucrări în verde. Pledoaria mea pentru poezie („Zielona praca. Moja obrona poezji“). Autorka autobiograficznej prozy Exuvii („Wylinka“). Oczarował ją surrealizm, czuje pokrewieństwo z pisarzem Gellu Naumem, który jest kluczową postacią rumuńskiego ruchu surrealistycznego. Poświęciła mu dwie książki eseistyczne: Salvarea speciei. Despre suprarealism și Gellu Naum („Ochrona gatunku. O surrealizmie i Gellu Naumie”), Clava. Critificțiune cu Gellu Naum („Clava. Krytyfikcja z Gellu Naumem) oraz przygotowała wydanie krytyczne jego twórczości. „Surrealiści są bardzo czuli na poezję świata zwykłego oraz tego, którego nie widzimy. Ona istnieje!“ – mówi. Wylinka ukazała się po polsku w 2002 roku w przekładzie Justyny Struzińskiej.