2021 rok jednym z najlepszych dla francuskich wydawców i księgarzy

2021 rok jednym z najlepszych dla francuskich wydawców i księgarzy

2021 rok jednym z najlepszych dla francuskich wydawców i księgarzy

Udostępnij

Francuskie organizacje wydawców i księgarzy podsumowały ubiegły dla książki – chodź pandemiczny, to  pełen działań reformatorskich dla rynku i niezwykle udany – wzrost sprzedaży o ponad 20% w stosunku do 2021 roku.  To jeden z najlepszych wyników w historii. 

Według danych Bookstore Observatory w połączeniu z danymi Verso, łączny obrót 402 księgarń stacjonarnych oszacowano na 445 mln euro, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu do 2020 roku. Sprzedaż internetowa wzrosła natomiast o 1500%.

Te zachęcające liczby są efektem ciężkiej pracy księgarzy, ale też to sukces sztandarowego projektu ogólnokrajowego Culture Pass (Karnet kultury)m który przyczynił się do wzrostu sprzedaży i tak już popularnych we Francji komisów i mangi

Przyszłość też zapowiada się nieźle, na co wpływ mogą mieć oczekiwane zmiany prawne dla francuskich księgarzy. Nowa ustawa o kosztach wysyłki, tzw. ustawa Darcos, która wejdzie w życie pod koniec 2022 roku, określi minimalną kwotę kosztów wysyłki (kwota nie jest jeszcze znana, wyniesie w granicach od dwóch do pięciu euro); ma to uregulować stworzony przez m.in. Amazon, problem oferowania dostawy książek za jednego centa i przywrócić uczciwą konkurencję na rynku książki. Ustawa o rynku cyfrowym pozostaje przedmiotem debaty, w szczególności wokół „  interoperacyjności plików i urządzeń używanych do czytania książek cyfrowych”.

Według EIBF (European and International Booksellers Federation) trendem dla francuskich księgarzy będzie cyfryzacja: dostęp do głównych bibliotek w formie subskrypcji (Kobo, Amazon Unlimited, Youboox, Youscribe),  Federacja wskazuje również na fuzję Editis i Hachette jako jedno z największych wyzwań 2022 roku – stworzenie wydawnictwa, którego produkcja stanowić będzie od 40 do 60% obrotów niektórych księgarni lub sieci.

(źródło ActuaLitté)

Za www.wydawca.com.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się