27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj” - od 19 października

27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj” - od 19 października

27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj” - od 19 października

Udostępnij

W programie 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak Dzisiaj”, który odbędzie się w Warszawie od 19 do 28 października, znajduje się 13 spektakli polskich, a wśród nich 11 przedstawień bierze udział w konkursie - mówi PAP dyr. artystyczna festiwalu Dorota Kowalkowska.

"Hasłem tegorocznego festiwalu jest bardzo szeroko rozumiana +Rodzinność+. Przyglądamy się relacjom międzyludzkim, wzmacnianiu bliskości. Pytamy, czym może być rodzina i kto może tworzyć rodzinę. Kiedy ta rodzina i +rodzinność+ są nam szczególnie potrzebne" - wyjaśniła Dorota Kowalkowska.

"Można powiedzieć, że poprzez spektakle skierowane do dzieci i młodzieży, ale również do rodziców, bo często są to przedstawienia familijne, nasz festiwal będzie ten temat eksplorować" - podkreśliła dyrektorka artystyczna.

Poinformowała, że w programie 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj", który odbędzie się w Warszawie od 19 do 28 października, znajduje się 13 spektakli polskich, a wśród nich 11 przedstawień bierze udział w konkursie. "Są też dwa spektakle z Czech - nowocyrkowe przedstawienie +Boom vol. 2+ legendarnej grupy Cirk La Putyka z Pragi oraz spektakl +Szczurołap+ z w reż. Patricka Simsa z Divadlo Radost z Brna. To nasze dwie propozycje, które mocnym czeskim akcentem otworzą tegoroczny festiwal" - wyjaśniła.

"Obok tego pojawi się tych kilkanaście propozycji z całej Polski, z mocną reprezentacją spektakli warszawskich" - mówiła. "Szczególnie zachęcam do obejrzenia przedstawień, które przyjadą do Warszawy, a będą to bardzo różne formy, bo np. na festiwalu pojawią się propozycje z nurtu tańca i nowej choreografii, pojawią się spektakle teatru formy, inscenizacje klasycznej literatury dziecięcej, a także dramaturgia współczesna. Myślę, że ta oferta jest bardzo różnorodna i skierowana do widzów w różnym wieku" - zapewniła, dodając, że "po obejrzanych spektaklach pedagożka teatru Dorota Ogrodzka poprowadzi cykl spotkań pod nazwą Klub Dobrej Rozmowy z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych".

Dyrektorka artystyczna przypomniała, że Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka jest w tym roku partnerem strategicznym Festiwalu "Korczak Dzisiaj". "Pokażemy przedstawienia na wszystkich scenach Dramatycznego, ale dla nas ważne jest to, by festiwal znajdował gościnnych partnerów i żeby inne teatry dramatyczne otwierały się na teatr dla młodych ludzi" - powiedziała. Wyjaśniła, że "festiwalowe przedstawienia prezentowane będą również w Centrum Sztuki Włączającej, w Teatrze Lalka, w TR Warszawa, w Teatrze Komedia, w Teatrze Ochoty, w STUDIO teatrgalerii w Warszawie oraz w stołecznej Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI".

"Tych scen jest kilka - i nam też na tym zależy, żeby festiwal odbywał się na rozmaitych scenach, w różnych miejscach. Chcemy współpracować z różnymi instytucjami i np. naszym partnerem jest Muzeum Karykatury, gdzie odbędą się warsztaty rysownicze dla rodzin, które poprowadzi ilustratorka i graficzka Zofia Frankowska" - mówiła. "Chcemy przede wszystkim być festiwalem dostępnym, który odwiedza bardzo różne miejsca" - zwróciła uwagę Kowalkowska.

"Nasz festiwal zakończy 28 października w Teatrze Dramatycznym pierwsze performatywne czytanie dramatu szwedzkiej autorki Rebeki Örtman pt. +Kamień w brzuchu+ w reż. Klaudii Hartung-Wójciak. Ten tekst jest inspirowany słynnym przemówieniem Astrid Lindgren pt. +Żadnej przemocy+. Autorka przyjedzie do Warszawy i będzie szansa spotkania się z nią" - mówiła. "Ten dramat przetłumaczyła Dominika Górecka, która jest kuratorką wydarzeń szwedzkich w tegorocznej odsłonie festiwalu, a także będzie odpowiadała za szwedzki moduł przyszłorocznego festiwalu" - wyjaśniła.

Zaznaczyła też, że "wśród szwedzkich akcentów pojawią się istotne elementy dyskursywne i edukacyjne". "Spotkamy się m.in. w Korczakianum z badaczką dzieciństwa z Uniwersytetu Sztokholmskiego Margaretą Aspen i razem z Martą Rakoczy i Anną Czernow porozmawiamy o pedagogice Ellen Key i Janusza Korczaka, bo oboje działali i pisali swoje wielkie dzieła w podobnym czasie" - zapowiedziała Kowalkowska, dodając, że wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa "Never violence" przygotowana przez Svenska Institutet.

"Wśród polskich przedstawień publiczność znajdzie: nowe odczytania klasycznych pozycji repertuarowych m.in. spektakl o pochwale codzienności i zwykłym życiu +Dzieci z Bullerbyn+ w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Teatru Lalka (26 października o godz. 11 i 17.30) oraz realizację Teatru Dramatycznego o dziecięcych emocjach pt. +Piotruś Pan+ w reż. Anny Ilczuk (28 października o godz. 11)" - czytamy w przesłanej PAP zapowiedzi.

Szczegółowy program 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak Dzisiaj" można znaleźć na stronie: https://korczak-festival.pl/spektakle-2023/.

Festiwal przyzna trzy nagrody - Grand Prix Festiwalu, czyli Nagrodę im. Janusza Korczaka, Nagrodę im. Stefani Wilczyńskiej, Nagrodę im. Machulskich oraz trzy wyróżnienia. Laury zostaną przyznane przez Jury Młodych, w którego skład wejdą osoby nastoletnie, zainteresowane teatrem, wyłonione w drodze otwartego naboru oraz Jury Dorosłych w składzie: Paulina Dobosz, Piotr Morawski i Karola Stepanova.

Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone 28 października podczas uroczystej gali w Teatrze Dramatycznym.

Organizatorem festiwalu jest Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Wydarzenie dofinansowano z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków m.st. Warszawy i Fundacji ORLEN.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ skp/
 

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się