
30 lat temu zmarł Józef Maria Bocheński, żołnierz, dominikanin, teolog, logik, filozof
30 lat temu zmarł Józef Maria Bocheński, żołnierz, dominikanin, teolog, logik, filozof


8 lutego 1995 r. zmarł we Fryburgu (Szwajcaria) Józef Maria Bocheński, żołnierz, dominikanin, teolog, logik, filozof i sowietolog. Zakazany w PRL-u - pisał, że od wielu wieków nie znano takiego poniżenia myśli ludzkiej jak to, którego doznała pod rządami marksizmu.
"Powinno więc być jasne, że przyjmowanie wszystkiego, co powiedział Marks z dodatkiem tego, co wymyślili jego wyznawcy w rodzaju Lenina, jest kompromitującym zabobonem" - pisał ojciec Bocheński w 1987 r. w książce "Sto zabobonów. Krótki filozoficzny słownik zabobonów", która w PRL-u ukazała się wówczas nakładem wydawnictw podziemnych, bowiem na gruncie ówczesnej rzeczywistości pecha wciąż przynosił czarny kot, a nie - bynajmniej! - czerwony sztandar.
Krytykował w niej nie tylko wróżbiarstwo, astrologię i numerologię, ale przede wszystkim rewidował "ustalone" pojęcia, takie jak np. pacyfizm, etyka czy tolerancja oraz nurty filozoficzne - oświecenie i właśnie marksizm.
"Marksizm jest jeszcze o tyle gorszym zabobonem, że w przeciwieństwie do wielu innych (np. do astrologii albo idealizmu) jest nadal narzucany siłą w krajach zwanych socjalistycznymi, gdzie naukowcy, filozofowie itd., choć wiedzą, że chodzi o zabobony, korzą się przed władzą i wysławiają marksizm, jak gdyby był nieomylnym proroctwem. Można bez przesady powiedzieć, że od wielu wieków nie znano takiego poniżenia myśli ludzkiej jak to, którego doznała pod rządami marksizmu" - wyjaśnił dominikanin.
Foto:Wikipedia. Pbochenski
źródło: https://dzieje.pl