30 października mija termin zgłoszeń do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2022

30 października mija termin zgłoszeń do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2022

30 października mija termin zgłoszeń do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2022

Udostępnij

Do 30 października można zgłaszać twórców do siódmej Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności w 2022 r. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka prasowa Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku Marta Bańka.

W trwającym naborze do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2022 rozpatrywane będą utwory poetów i poetek piszących w następujących językach (a także wszystkich ich istniejących formach i dialektach): język albański, język czeski, język estoński, język niemiecki oraz języki górno- i dolnołużycki, język polski oraz język kaszubski, język norweski oraz języki saamskie (lapońskie) i język kweński, język słoweński oraz język ukraiński” - podała rzeczniczka IKM.

Podkreśliła, że zmodyfikowane zostały zasady konkursu.

„Dotąd podstawowym kryterium zgłaszania poetów i poetek był kraj ich pochodzenia, obecnie zaś obowiązywać będzie kryterium języka. Ta zmiana wynika ze świadomości, że twórców znacznie bardziej definiuje język, w którym tworzą niż miejsce zamieszkania czy obywatelstwo” - wyjaśniła Bańka.

Zgłoszenia poetów i poetek tworzących w językach obcych mogą przesyłać tłumacze i tłumaczki literatury specjalizujący się w danym języku. Natomiast polskich twórców mogą typować wydawnictwa i inne podmioty publikujące poezję.

W nowym cyklu Nagrody Europejski Poeta Wolności możliwe są zgłoszenia zarówno całej twórczości (zakładające dokonanie przez tłumaczy autorskich wyborów poezji danego twórcy), jak i pojedynczych, już opublikowanych tomów.

W jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności zasiadają: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk.

Zwycięski poeta Nagrody Literackiej Miasta Gdańska otrzyma 100 tys. zł, a tłumacz 20 tys. zł.

Laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności 2020 została irlandzka autorka Sin,ad Morrissey za tom wierszy „O równowadze” oraz jej tłumaczka Magda Heydel. Laury wręczono 31 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Do 6. edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności nominowanych było osiem tomów poezji.

Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez Miasto Gdańsk w 2008 r. Przyznawana jest co dwa lata poecie z kraju europejskiego, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o „wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych oraz jako prawo do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej”.

W 2010 r. zwycięzcą pierwszego konkursu został białoruski poeta Uładzimier Arłou za tom „Prom przez kanał La Manche” w przekładzie Adama Pomorskiego. Dwa lata później nagrodę zdobył niemiecki poeta Durs Gruenbein za tom „Mizantrop na Capri”, który przetłumaczył Andrzej Kopacki. W 2014 r. „Kanapą na rynku” - w tłumaczeniu Małgorzaty Wierzbickiej - konkurs wygrała Dorta Jagić z Chorwacji. W 2016 r. zwyciężyła Ana Blandiana z Rumunii tomikiem poezji „Moja ojczyzna A4” w tłumaczeniu Joanny Kornaś-Warwas. Natomiast w 2018 r. laur zdobyła poetka z Islandii Linda Vilhjalmsdottir za tomik „Wolność” przełożony przez Jacka Godka.(PAP)

źródło: PAP, Robert Pietrzak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się