Najmniejsza Biblia świata

Najmniejsza Biblia świata

300-letnia, najmniejsza na świecie Biblia trafiła na licytację

Udostępnij

Ponad 300-letnia Biblia właśnie trafiła na licytację. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że ten antyk to najmniejszy (o wymiarach zaledwie 3 cm x 4 cm), drukowany egzemplarz Pisma Świętego na świecie, który zachował się do naszych czasów w niemal idealnym stanie.

 

 

 

 

 

 

Datowane na 1727 rok miniaturowe wydanie Biblii, najpopularniejszej księgi wszechczasów, właśnie trafiło na licytację. Ten niewielki, mający zaledwie 3 cm x 4 cm, egzemplarz to prawdziwe arcydzieło – oprawiony w skórę starodruk zdobią unikatowe ilustracje i ryciny.  Dzięki zachowaniu Biblii w tak doskonałej jakości nadal możliwe jest przeczytanie. Eksperci oceniają, że ten biały kruk ma wartość około 15 000 zł. Licytacja unikatowej księgi odbędzie się już w najbliższą niedzielę.

Bardziej niewiarygodnym od istnienia książki o tak małych rozmiarach może być jedynie fakt, że przetrwała ona przeszło 3 wieki, nie ulegając zniszczeniu czy zagubieniu. Miniaturowa Biblia jest przykładem niezwykłej precyzji techniki drukarskiej i zdobienniczej – egzemplarz dekorują misterne ilustracje oraz 14 rycin, które przetrwały do naszych czasów w niemal idealnym stanie.

 

 

Job Kwakman – ekspert Catawiki ds. starodruków, zwraca uwagę na niezwykły kunszt rzemieślniczy twórców przedmiotu: „w przeszłości introligatorzy i drukarze eksponowali swoje specjalistyczne umiejętności poprzez tworzenie książek w najmniejszych, możliwych rozmiarach. Biblia, która trafiła na licytację, idealnie obrazuje ten trend – choć podejmowano również inne próby stworzenia miniatury, ten egzemplarz jest najmniejszym na świecie, powstałym przy użyciu technik drukarskich dostępnych w tamtych czasach.”

Skąd tak małe rozmiary Biblii? Kwakman jest zdania, że wiązało się to z chęcią zapewnienia jej użytkownikom dodatkowej korzyści. W czasach, gdy powstawała ta niezwykła wersja Pisma Świętego chrześcijanie odbywali liczne podróże, podczas których, ze względu na narastającą nietolerancję religijną, nie zawsze mogli czuć się bezpiecznie. Zaletą miniaturowego wydania była możliwość łatwego schowania, co chroniło jej posiadaczy przed prześladowaniami.

Eksperci szacują, że ten unikatowy, najmniejszy na świecie drukowany egzemplarz Biblii, jest wart około 3.000 funtów (15 000 zł). Zainteresowani mogą nabyć białego kruka za pośrednictwem portalu aukcyjnego Catawiki: www.catawiki.com/bible.

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się