40 biografii zgłoszonych w tegorocznej edycji nagrody „Juliusz”

40 biografii zgłoszonych w tegorocznej edycji nagrody „Juliusz”

40 biografii zgłoszonych w tegorocznej edycji nagrody „Juliusz”

Udostępnij

40 książek zgłoszono to tegorocznej edycji przyznawanej w Rybniku Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. W konkursie rywalizują biografie wydane w ubiegłym roku. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone w październiku, podczas dorocznych Rybnickich Dni Literatury.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie ustanowione przez prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, od 2019 roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię. Patronuje jej żyjący w XIX wieku zasłużony dla Rybnika lekarz, entomolog i etnolog Juliusz Roger.

Jak poinformował Urząd Miasta Rybnika, w tegorocznej, ósmej edycji o nagrodę i statuetkę będzie walczyło 40 pozycji. Książki do konkursu mogły zgłaszać między innymi wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim, a także członkowie kapituły konkursowej.

Spośród zgłoszonych propozycji kapituła do 30 czerwca wybierze 5 nominowanych biografii, natomiast nazwisko zwyciężczyni lub zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 21 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Laureat otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę, a także zaproszenie do prac przyszłorocznej kapituły.

Nagroda „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Od 2019 roku otrzymują ją autorzy najlepszych biografii napisanych i wydanych po polsku w roku poprzednim. Nagroda została ustanowiona na kanwie jednego z najstarszych wydarzeń literackich w Polsce – Rybnickich Dni Literatury. Po siedmiu edycjach stała się rozpoznawalną marką i na stałe wpisała Rybnik na mapę miast, dla których rozwój i promowanie czytelnictwa są ważne – zaznaczają przedstawiciele lokalnych władz.

Dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku i sekretarz kapituły ubiegłorocznej edycji Nagrody Aleksandra Klich zwraca uwagę, że biografie cieszą się ogromnym powodzeniem wśród czytelniczek i czytelników.

„Gdy wystawiłyśmy na półkach naszej biblioteki książki nadesłane do tegorocznego Juliusza, prawie wszystkie zniknęły błyskawicznie. Teraz do ich wypożyczenia są kolejki. To najlepszy dowód, że nasz konkurs odpowiada na potrzeby ludzi. Chcąc rozszerzyć jego formułę, jesienią w ramach Rybnickich Dni Literatury organizujemy pierwszy w Polsce Festiwal Biografii. Będą spotkania autorskie, warsztaty kreatywnego pisania dla starszych i młodszych, dyskusje, wystawy i animacje” – zapowiedziała.

W dotychczasowych edycjach nagrody triumfowały książki: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016), „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017), „Dar meneli” Roberta Rybickiego (2018), „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksandra Kaczorowskiego (2019), „Jaremianka. Biografia” Agnieszki Daukszy (2020), „Nasza pani z Ravensbrück” Marty Grzywacz oraz, w ubiegłym roku, „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego. 

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się