44 x Mickiewicz – rozpoczął się nabór do programu

44 x Mickiewicz – rozpoczął się nabór do programu

44 x Mickiewicz – rozpoczął się nabór do programu

Udostępnij

Autorski program Instytutu Adama Mickiewicza 44 x Mickiewicz dedykowany jest instytucjom podległym i nadzorowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu współorganizowane będą projekty mające na celu pokazanie, w jaki sposób polski romantyzm staje się wehikułem nowoczesności.

Tytuł nawiązuje do najbardziej tajemniczej liczby. Nie wiadomo, co lub kogo miał na myśli Adam Mickiewicz, pisząc: „A imię jego będzie czterdzieści i cztery”. Nie zmienia to jednak faktu, że do dziś mickiewiczowskie hasło jest raczej symbolem czegoś niejasnego, ekwiwalentem największej, mistycznej, patriotycznej, apokaliptycznej tajemnicy narodowej, dlaczego może być przechwytywane i wykorzystywane nie tylko artystycznie. Projekty realizowane w programie 44 x Mickiewicz chcemy potraktować jako okazję do pokazania i przypomnienia wkładu polskiej kultury w kulturę europejską. Jako działania, które reaktywują romantyczne idee, nawiązując jednocześnie do pewnych niepowtarzalnych elementów polskiego romantyzmu. Mickiewicz był w XIX wieku traktowany jako geniusz, który urodził się na Słowiańszczyźnie i daje światu coś wyjątkowego, a wręcz tajemniczego. Realizacja programu 44 x Mickiewicz winna dowodzić, że dziedzictwo romantyczne jest niezwykle aktualnym rezerwuarem wyobraźni, wrażliwości, nawiązaniem do konstrukcji świata opartej na duchowej i dialogicznej sile oddziaływania tego, co ukryte w wielu wymiarach. Ponadto, projekty realizowane w programie 44 x Mickiewicz powinny ukazywać idee polskiego romantyzmu, jako punkt krzyżowania się wielu kultur, poglądów, nurtów w sztuce. Współcześnie tradycja romantyczna silnie rezonuje i oddziałuje na polskich i zagranicznych twórców, stwarzając możliwość do dialogu językiem sztuki i ekspresji artystycznej.

Realizując program 44 x Mickiewicz pragniemy spojrzeć na kulturę XIX–wieku z perspektywy współczesności.

Celem programu 44 x Mickiewicz nie jest bynajmniej zachęta do rozwikłania tej tajemnicy, wręcz przeciwnie – to zaproszenie do pogłębienia i reaktywacji dziedzictwa romantycznego we współczesnych projektach kulturalnych i artystycznych.

Prognozowana wielkość środków przeznaczonych na realizację programu wynosi 1.500.000 zł.

Strategicznym celem programu 44 x Mickiewicz jest ukazanie aktualności idei romantycznych i inspiracji kulturą XIX wieku w myśleniu koncepcyjnym i działaniach artystycznych współczesnych twórców.

Szczegóły na stronie IAM-u.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się