50. r ocznica śmierci Romana Ingardena

50. r ocznica śmierci Romana Ingardena

50. rocznica śmierci Romana Ingardena

Udostępnij

W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. Z tej okazji w Galerii Alfa prezentujemy monograficzną wystawę blisko 150 jego fotografii powstałych w latach 1942–1970 i wybranych spośród pięciu tysięcy zdjęć znajdujących się w Archiwum MOCAK-u. Nasz wybór obejmuje wszystkie tematy obecne w twórczości fotograficznej filozofa. Pokazujemy autoportrety i portrety, przyrodę, architekturę i martwe natury. Ekspozycja ujawnia nieznaną – i pełną wdzięku – twarz Romana Ingardena. Okazuje się on człowiekiem romantycznym, psychologicznie wnikliwym, czułym na ulotność piękna. Pomnikowy filozof odkrywa swoją ludzką wrażliwość i nieśmiałość wobec świata, na który patrzy.

Roman Ingarden (1893–1970) urodził się w Krakowie, studiował matematykę i filozofię we Lwowie, Getyndze, Wiedniu i Fryburgu Bryzgowijskim. Pracę doktorską, obronioną w 1918 roku, napisał pod kierunkiem Edmunda Husserla. Pracował jako nauczyciel i wykładowca. W 1933 roku został profesorem na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1950–1956 musiał z powodów politycznych zawiesić pracę uniwersytecką. Wówczas powstała większość fotografii prezentowanych na wystawie. W 1957 roku został kierownikiem Katedry Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie dzięki niemu powstał najsilniejszy ośrodek polskiej fenomenologii. Był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem wielu książek, artykułów oraz przekładów: od filozofii literatury poprzez estetykę i teorię poznania po ontologię. Roman Ingarden zyskał na świecie uznanie głównie dzięki swoim pracom z dziedziny ontologii i estetyki. Wystawa jest okazją do skonfrontowania jego myśli filozoficznej i praktyki fotograficznej.

Ekspozycja wpisuje się w nasz cykl projektów, w których pokazujemy wybitnych poetów, prozaików i myślicieli w innych rolach twórczych – jako malarzy, rysowników, twórców kolaży czy fotografów. Dotychczas odbyły się wystawy między innymi Wisławy Szymborskiej, Zbigniewa Herberta, Joachima Ringelnatza, Leona Chwistka i Herty Müller. Każdej ekspozycji towarzyszy obszerna publikacja analizująca i porównująca różne dziedziny twórczości.

Roman Ingarden (1893–1970) należy do najbardziej znanych na świecie polskich filozofów. Był uczniem Husserla i od niego przejął metodę fenomenologiczną, którą konsekwentnie stosował w rozważaniach ontologicznych i estetycznych. Często pisał równolegle w języku polskim i niemieckim. Jego największym wkładem w interpretację dzieła sztuki są teksty dotyczące literatury i wprowadzenie terminu „konkretyzacja”. Tą koncepcją połączył dzieło z odbiorcą, rozszerzając refleksje nad odbiorem o zagadnienie przeżycia estetycznego. Prywatnie był pasjonatem fotografii. Robił zdjęcia wszystkiemu, co pozwalało na „wyabstrahowanie ładności”. W tej publikacji prezentujemy kilka tematów dominujących w jego twórczości artystycznej.

Publikacja zawiera teksty Sebastiana Stankiewicza, Marii Anny Potockiej i Marleny Nikody oraz wspomnienia Władysława Stróżewskiego o Romanie Ingardenie.

język publikacji: polski, angielski
redakcja: Maria Anna Potocka
teksty: Marlena Nikody, Maria Anna Potocka, Sebastian Stankiewicz
projekt graficzny, DTP: Rafał Sosin
format: 170 × 230 mm
liczba stron: 240
ISBN 978-83-65851-37-6
Kraków 2020
cena: 30 zł

Katalog wydany w związku z wystawą:
Roman Ingarden
Filozof i fotograf
kurator: Marlena Nikody
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
12.5–27.9.2020

Kup teraz

Nowość!

Roman Ingarden

 
30,00 zł
DODAJ

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się