60. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii już od poniedziałku

60. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii już od poniedziałku

60. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii już od poniedziałku

Udostępnij

W poniedziałek rozpocznie się 60., jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii najbardziej prestiżowej imprezy poświęconej książce dziecięcej. W tym roku wśród wystawców znalazło się 43 wydawnictwa z Polski, które prezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki.

„To wspaniałe kończyć 60 lat i wciąż czuć się tak dobrze, to wielka radość kończyć 60 lat i widzieć, jak bliskie relacje łączą nas z międzynarodową społecznością książkową. To dla nas jednak także odpowiedzialność i zachęta, by zawsze robić więcej. (…) Na targach nie brakuje nowych projektów, a my jesteśmy gotowi zakasać rękawy przez kolejną dekadę i, jak głosi nasze motto z 2023 roku, wciąż być na fali!” – mówi Elena Pasoli, dyrektorka imprezy.

Z okazji jubileuszu Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci zaprosiły największe nazwiska z całego świata w dziedzinie ilustracji, publikacji i krytyki literatury dziecięcej i młodzieżowej. W gronie gości znaleźli się m.in.: Albertine Zullo, Beatrice Alemagna, Rotraut Susanne Berner, Marc Boutavant, Rebecca Dautremer, Laura Carlin, Suzy Lee, Nicholas Jubber, Katsumi Komagata, David Levithan, Leonard Marcus, Manuel Marsol, Sarah Mazzetti, Hasan Mousavi, Fabian Negrin, Roger Mello, Elena Odriozola, Martin Salisbury, Alessandro Sanna, Axel Scheffler, Susanna Tamaro, Klaas Verplancke.

Bologna Book Plus

W ramach Bologna Children’s Book Fair (BCBF) po raz drugi stacjonarnie odbywają się także branżowe targi Bologna Book Plus, które zostały pomyślane jako uzupełnienie głównej imprezy. Bologna Book Plus została zainaugurowana wirtualnie w roku 2021. To program szkoleń branżowych, konferencji, seminariów i nowych międzynarodowych projektów. W tym roku w ramach BBP odbędzie się pierwsza edycja Market of Honor, w której w głównej roli wystąpi Grecja, zainaugurowany zostanie także Pawilon Wydawców Włoskich. Kolejnym istotnym elementem Bologna Book Plus będzie targowe centrum praw, które po raz pierwszy otworzy swoje podwoje dla agentów z sektora wydawniczego dla dorosłych.

Targowe wystawy

Z okazji zaplanowano wystawę Pejzaże i portrety BCBF, uroczysty hołd dla estetyki targów, na który złożą się ilustracje wybrane spośród prac zgłoszonych w konkursie otwartym dla zwycięzców ostatnich dziesięciu edycji Wystawy Ilustratorów. Ponadto zaplanowano wspólne malowanie na żywo – w zabawie polegającej na tworzeniu w kolorach logo BCBF wezmą udział ilustratorzy goszczący na imprezie.

W roku setnej rocznicy urodzin Italo Calvino Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii uhonorują także tego wielkiego włoskiego pisarza w ramach wystawy Italian Excellence. Illustrations for Italo Calvino (Włoska Doskonałość. Ilustracje do utworów Italo Calvino). Na wystawie zaprezentowanych zostanie 120 ilustracji inspirowanych twórczością literacką Calvino, w tym premierowe prace zwycięzców międzynarodowego konkursu organizowanego przez BCBF.

Czteroletni europejski projekt badający związki między wczesnym dzieciństwem a sztuką performatywną zakończy się dużą wystawą finałową konkursu The Children Spectators (Dzieci Widzowie): zwycięskie ilustracje z czterech poprzednich edycji konkursu staną się ramą dla niepublikowanych dotąd prac autorstwa twórców inicjatywy, czyli kwartetu Fabian Negrin, Manuel Marsol, Katsumi Komagata i Klaas Verplancke.

Odbędzie się również wystawa upamiętniająca pierwsze 10 lat ARS IN FABULA – Grant Award, wystawa najpiękniejszych książek, które otrzymały nagrodę BolognaRagazzi The BRAW Amazing Bookshelf, ze szczególnym naciskiem na kategorię Opera Prima (w tym roku nagroda ta przyznawana jest po raz piętnasty), a także – trakcyjnie już – prestiżowa Wystawa Ilustratorów wraz z towarzyszącymi jej inicjatywami.

Ponadto zaplanowano wystawy indywidualne: Suzy Lee, laureatki edycji 2022 Nagrody H. C. Andersena i autorki okładki Illustrators Annual (Rocznik wydawców), oraz Andrésa Lópeza, laureata Międzynarodowej Nagrody Ilustratorskiej Fundación SM.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przewidziano także wystawę Women donne femmes frauen 女性 mujeres wanawake نساء ..., na której zaprezentowane zostaną najlepsze dzieła poświęconych kobietom, które ukazały się w ostatnich latach na całym świecie. Z kolei wystawa A Dive Into The Sea Of New Italian Comics, 2019-22 (Skok w morze nowego włoskiego komiksu) poświęcona będzie najlepszym włoskim komiksom, a Ukraine illustrated, organizowana przez Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał” w Kijowie i Klub Ilustratorów Pictoric, przybliży ilustracje ukraińskich artystów i przedstawi różne spojrzenia na doświadczenie wojny.

Nagroda BolognaRagazzi i inne laury

Podczas imprezy wręczone zostaną także prestiżowe laury, w tym Nagroda BolognaRagazzi za najlepsze ilustrowane książki opublikowane w ostatnim czasie na rynku międzynarodowym, w tym roku zostanie ona przyznana także w kategorii Fotografia. BolognaRagazzi CrossMedia Award z kolei wyłoni najlepsze projekty wydawnicze, które poszerzają narrację o inne media lub przenoszą narracje z innych mediów na papier.

Tredycyjnie wręczona zostanie także Premio BOP – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year, czyli laur dla najlepszych wydawców ze świata. W ramach ósmej edycji Strega Prize Ragazze e Ragazzi wyłoniony zostanie również zwycięzca drugiej edycji konkursu „Narracja dla obrazów”.

Młodsi ilustratorzy powalczą o Międzynarodową Nagrodę Ilustratorską Fundación SM dla twórców do 35 roku życia, a także o ARS IN FABULA – Grant Award dla twórców do 30 roku życia.

Ogłoszeni zostaną również zwycięzcy konkursu translatorskiego In Altre Parole („Innymi Słowy”) oraz nagrody Poesio Award poświęconej najbardziej kreatywnej włoskiej pracy dyplomowej z zakresu literatury dziecięcej.

Na bolońskiej imprezie poznamy także laureatów najważniejszych nagród międzynarodowych: zwycięzców Astrid Lindgren Memorial Award, IBBY przedstawi zaś krótką listę nominowanych do przyznawanej co dwa lata Nagrody im. Hansa Christiana Andersena, która zostanie wręczona w 2024 roku.

Debaty, panele, dyskusje

Podczas tegorocznej edycji imprezy odbędą się spotkania dotyczące najbardziej aktualnych zagadnień dotyczących przyszłości rynku wydawniczego: od cenzury w książkach dla dzieci (wśród gości m.in. amerykański autor David Levithan), przez nową rolę sztucznej inteligencji, promowanie czytelnictwa w ubogich rejonach świata (z Bel Santos Mayer, promotorem czytelnictwa, Biblioteca Caminhos da Leitura, Brazylia), możliwości i wyzwania w afrykańskiej działalności wydawniczej (wśród gości będzie Julia Norrish z projektu South African Book Dash), po nowe oblicze ukraińskiej ilustracji jako narzędzia komunikacji i oporu (na targach pojawią się Oleg Gryszczenko i Anna Sarvira, artyści i współzałożyciele klubu ilustratorów Pictoric oraz Julia Kozłowec z Międzynarodowego Festiwalu „Książkowy Arsenał”)

Po raz pierwszy na BCBF znajdzie się także duża powierzchnia poświęcona inicjatywie PublisHer, czyli ruchowi założonemu przez wydawnictwo Bodoura Al Quasimi na rzecz promowania równości płci w świecie wydawniczym. Organizatorzy poświęcą także miejsce sektorowi komiksowemu. Impreza będzie również okazją, by spojrzeć w przeszłość, na historię wydawnictw dziecięcych przez pryzmat najwybitniejszych twórców.

Podczas tegorocznej imprezy odbędzie się także druga edycja Spotlight on Africa, strefy wystawienniczej zarezerwowanej dla wydawnictw afrykańskich, oraz World Lounge dla wydawców z całego świata.

Targi w mieście

Jak co roku, bolońska impreza wyjdzie poza sale wystawowe, by zagościć w miejscowych centrach kultury, bibliotekach, szkołach i pałacach. Wśród głównych wydarzeń w ramach BOOM!, programu imprez odbywających się w mieście organizowanych przez Gminę Bolonia przy wsparciu BCBF, zaplanowano wielką wystawę „Piękno i świat. Nowa książka obrazkowa non-fiction” prezentowana w Bibliotece Salaborsa, z wyborem ponad 600 najciekawszych książek obrazkowych non-fiction z całego świata. W pomieszczeniach Fondazione del Monte odbędzie się natomiast wystawa indywidualna poświęcona ilustratorce Beatrice Alemagna, której w 2022 roku przyznano Niezwykłą nagrodę dla niezwykłego artysty, czyli laur dla twórcy ucieleśniającego istotę Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się