61. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii już od poniedziałku

61. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii już od poniedziałku

61. Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii już od poniedziałku

Udostępnij

W poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się 61. edycja Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii, najbardziej prestiżowej imprezy poświęconej książce dziecięcej. W tym roku wśród wystawców znalazło się 38 wydawnictw z Polski, które zaprezentują się na polskim stoisku, organizowanym przez Instytut Książki.

Stoisko organizowane przez IK, podobnie jak w zeszłym roku, będzie miało 160 m2. Wśród gości tegorocznej edycji znaleźli się m.in. Tina Oziewicz, Aleksandra Zając, Piotr Karski, Marek Kamiński.

Podczas 61. Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii uhonorowany zostanie Piotr Karski za książkę „Złapię cię! Tutu i pojazdy”, która otrzymała jedno z trzech wyróżnień („Special Mention”) przyznanych w kategorii książek dla najmłodszych dzieci („Toddlers”) w ramach prestiżowej Bologna Ragazzi Award.

Już po raz pięćdziesiąty ósmy odbędzie się w Bolonii także doroczna wystawa prac ilustratorów książek dla dzieci z całego świata. W tym roku zaprezentuje się na niej Aneta Łukiańska. Międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2024 spośród 3520 zgłoszeń z 81 krajów wybrało 79 ilustratorek i ilustratorów, których prace będą prezentowane podczas tegorocznych 61. Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii. Obok pracy Anety Łukiańskiej na wystawie znajdą się ilustracje artystów z 31 krajów świata.

W ramach wystawy The BRAW Amazing Bookshelf zaprezentowanych zostanie sto najpiękniejszych książek wydanych w ubiegłym roku, w tym pięć poniższych pozycji polskich autorek i autorów:

  • ,,Butelka”; tekst Artur Gębka, ilustracje Agata Dudek (Wydawnictwo Widnokrąg)
  • ,,Pa, pa baloniku!”; tekst Agata Loth-Ignaciuk, ilustracje Małgorzata Nowak (Wydawnictwo Druganoga)
  • „Malote” Marianny Oklejak (Wydawnictwo bookolia z Hiszpanii)
  • ,,Jedzcie dzieci, czyli przecinek i spółka”; tekst Elżbieta Pałasz, ilustracje Dominika Czerniak-Chojnacka (Wydawnictwo Dwie Siostry)
  • ,,Ziemianie”; tekst Ewa Solarz, ilustracje Robert Czajka (Wydawnictwo Druganoga)

Ponadto w panelach dyskusyjnych podczas targów wezmą udział Anna Zdrojewska-Żywiecka z wydawnictwa Mamania (panel „Pisa in Bologna. How to fight low reading skills, organizowany przez EURead, którego członkiem jest Instytut Książki) i Magdalena Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia (panel „The publishing of picture books between independence and militancy”).

Już w niedzielę 7 kwietnia zaś, jeszcze przed oficjalną inauguracją imprezy, odbędzie się konferencja „L’occhio del mondo”, czyli dzień prezentacji i paneli dyskusyjnych dla nauczycieli, bibliotekarzy, autorów i wszystkich miłośników literatury dziecięcej. W bolońskiej bibliotece Salaborsa spotkają się ci, którzy chcą podzielić się refleksją nad relacją między książkami ilustrowanymi i edukacją, a także doświadczeniami w promocji czytania. Magda Kłos-Podsiadło z wydawnictwa Wytwórnia została zaproszona do dyskusji pt. „Wydawanie książek obrazkowych: między niezależnością a zaangażowaniem”. Konferencja, organizowana przez wydawnictwo Topipittori i Stowarzyszenie Hamelin we współpracy z miastem Bolonia, zakończy się otwarciem wystawy prezentującej twórczość artystów oraz wybory edytorskie zaproszonych wydawnictw. Wśród 12 wydawców z całego świata swoje książki i ilustracje pokaże wydawnictwo Wytwórnia.

Targi, w których weźmie udział około 1500 wystawców, potrwają do czwartku 11 kwietnia.

Więcej informacji znaleźć można na stronie imprezy.

KC/IK


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się