650-lecie Austriackiej Biblioteki Narodowej

650-lecie Austriackiej Biblioteki Narodowej

650-lecie Austriackiej Biblioteki Narodowej

Udostępnij

W 2018 r. Austriacka Biblioteka Narodowa, mieszcząca się w sercu Wiednia w cesarskim pałacu Hofburg, obchodzi swój 650 jubileusz. Biblioteka jest jedną z najstarszych i najbardziej znaczących bibliotek na świecie, główną biblioteką akademicką w Austrii.

W roku 1368 powstał pisany złotymi literami, bogato ilustrowany Ewangeliarz Jana z Opawy, który uznawany jest za najstarsze i najbardziej wartościowe dzieło przechowywane w zbiorach bibliotecznych. Stanowi on początek zbiorów habsburskiej biblioteki i jest centralnym obiektem przygotowanej z okazji jubileuszu 650-lecia wystawy "Skarbiec wiedzy".

Książę Habsburski Albrecht III. (1349/50-1395) zamówił ukończony w 1368 r. Ewangeliarz Jana z Opawy (Johannes Von Troppau). Pisana złotymi literami, z misternie wykonanymi ilustracjami i oprawiona bogato zdobioną okładką księga zaliczana jest do najbardziej wartościowych zbiorów dzisiejszej Austriackiej Biblioteki Narodowej. Ewangeliarz, rękopis, gromadzący wszystkie cztery ewangelie Nowego Testamentu, stanowi początek zbiorów habsburskiej biblioteki.

Wystawa prezentowana jest w przy Josefsplatz 1 w Wiedniu, a do 13 stycznia przyszłego roku zaprasza na podróż przez 650 lat kultury i historii biblioteki. Ponad 170 bezcennych obiektów, wśród nich wspaniałe rękopisy, unikalne starodruki, zapisy nut, wartościowe mapy, zdjęcia i grafiki opowiedzą nie tylko historię biblioteki lecz również historię Austrii, europejskiego księgarstwa i myśli intelektualnej oraz historię mediów od czasów papirusu ze starożytnego Egiptu po dzisiejszą technikę cyfrową.

Część eksponatów z powodów konserwatorskich nie może być wystawiana stale. Prezentowane są one jako tzw. "obiekt miesiąca" w ściśle określonym czasie np. oryginalny zapis "Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta z 1791 r. (można oglądać w dniach od 30.03 do 29.04.2018), słynną Biblię Gutenberga licząca 1286 stron (od 01.06 do 01.07.2018), jak również wpisaną na międzynarodową listę UNESCO Pamięć Świata, antyczną mapę Tabula Peutingeriana (od 01.11 do 30.11.2018).

Prezentacja odbywa się w sali reprezentacyjnej Austriackiej Biblioteki Narodowej tzw. Prunksaal. Powstała w XVIII wieku sala rozciąga się na długości 80 m i ma 20 metrów wysokość. Barokowa sala mieści ponad 200.000 zbiorów, a także cztery bogato zdobione wenecjańskie globusy o średnicy ponad jednego metra.

 Wystawa "Skarbiec wiedzy"

 26 stycznia 2018 - 13 stycznia 2019

 Sala Prunksaal

 Österreichische Nationalbibliothek

 Josefsplatz 1

 1010 Wiedeń

 
źródło: www.pap.pl
https://www.wien.info/pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się