7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (10-15 maja 2022)
W maju, już po raz siódmy, odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Gościem honorowym będą Niemcy a jednym z najważniejszych elementów programu ogłoszenie nominacji w kategoriach Debiut i Książka roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Poznamy również nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej.
Odbędą się premiery nowych książek poetyckich, debaty, wydarzenia wokół setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego, Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, czytania poezji, koncert a nawet spektakl.
Festiwal Silesius pierwszy raz odbył się w 2016 roku jako element obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i wydarzenie towarzyszące wręczeniu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Od tego czasu formuła imprezy ewoluowała, na co wpływ miały modyfikacje wprowadzane przez organizatorów (Wrocławski Dom Literatury), ale i czynniki zewnętrzne takie jak pandemia. To już druga edycja, podczas której nie poznamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jedynie nominowanych do niej oraz nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Najlepsze książki poetyckie ubiegłego roku poznamy z kolei w październiku podczas wspólnej gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Ogłoszenie nominacji w maju sprawia, że przez niemal pół roku o tych tytułach będzie można dyskutować także podczas innych festiwali. Dla tak niszowej dziedziny literatury, jaką jest poezja, ten czas jest niezwykle istotny i – zanim poznamy zwycięzców – pozwala nominowanym tomikom poetyckim lepiej zaistnieć w świadomości czytelników oraz dłużej funkcjonować w obiegu krytycznoliterackim.
Sam Festiwal przez te kilka lat zmienił się z kilkudniowej imprezy w całoroczne pasmo wydarzeń poetyckich. Majowy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i październikową galę nagród łączą m.in. odbywające się przez cały rok Salony Silesiusa (spotkania z poetami i poetkami), lekcje poetyckie (organizowane w szkołach) czy przedsięwzięcia realizowane w sieci (podcasty i retransmisje wydarzeń). Ten całoroczny wymiar i różnorodność działań wyróżnia wrocławskie święto poezji na tle innych podobnych inicjatyw w kraju i sprawia, że Festiwal Silesius można uznać za jedyne tak wielowymiarowe przedsięwzięcie literackie w Polsce.
W maju zaś, gdy następuje tygodniowa kumulacja festiwalowych wydarzeń, Wrocław śmiało można uznać za polską stolicę poezji. W tym roku, jeszcze przed startem głównej części imprezy, odbędzie się prezentacja twórczości młodych poetek i poetów z Wrocławia i okolic („Permutacje. Wrocławski przegląd młodej poezji”, niedziela 8 maja, godz. 19.00). Natomiast już od 10 do 15 maja każde popołudnie i wieczór warto spędzić w klubie Proza (Wrocławski Dom Literatury, Przejście Garncarskie 2), gdzie będzie okazja doświadczać poezji w wielu różnych odsłonach. W programie m.in. spotkanie z Jackiem Podsiadłą (11.05) i Piotrem Sommerem (15.05), prezentacja poezji ukraińskiej (w oryginale i przekładzie, 11.05), debata programowana przez poetkę Julię Fiedorczuk pt. „Queerowanie ekologii” (13.03) i Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (13.05). Nie zabraknie także premier książek poetyckich m.in. Macieja Roberta, Piotra Janickiego i Aldony Kopkiewicz.
Tegoroczny Festiwal Silesius zakończy się wyjątkowym autorskim spektaklem Pawła Palcata pt. „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”, w którym artysta wykorzystując motywy z „Burzy” Szekspira, próbuje w eksperymentalny sposób zbadać relację człowiek-zwierzę. Na scenie Palcatowi towarzyszy pies Mania. I to ta relacja i jej dynamika jest próbą opowiedzenia o miejscu nadwrażliwców w dzisiejszym świecie (spektakl zostanie zagrany w klubie Proza, w niedzielę 15.05 o 19.00, wstęp wolny).
***
Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można na stronie: https://literatura.wroclaw.pl/7-miedzynarodowy-festiwal-poezji-silesius-program/
Organizatorem 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.