8. Międzynarodowe Warszawskie Targi Książk,

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony - program

Udostępnij

8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY  26-28 maja 2017, Przejście Garncarskie i Przejście Żelaźnicze (Rynek)

Program: piątek, 26 maja | sobota, 27 maja | niedziela, 28 maja | Sala zabaw


Godziny otwarcia:

26 maja (piątek) 11.00–18.00
27 maja (sobota) 10.00–19.00
28 maja (niedziela) 10.00–18.00

Miejsce: Przejście Garncarskie i Przejście Żelaźnicze, Wrocław

Wstęp wolny

 26 maja, piątek

10:30–11:30 Spektakl Fryderyk i Mole
Interaktywne przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wesoła historia Fryderyka, który nie bardzo lubił czytać. Chłopiec w dziwny sposób trafia na półkę z książkami, zaprzyjaźnia się z nietypowymi stworzeniami, odkrywa magię literatury i postanawia zmienić nieco swoje upodobania. Zaprasza: Teatrakcja, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.
Reżyseria: Agata Skowrońska-Kartvelishvili
Scenariusz: Błażej Michalski
Występują: Agata Kaczmarek, Arkadiusz Cyran, Marek Korzeniowski, Michał Szwed, Filip Zaszewski
Produkcja: Fundacja ArtTrakcja

12:00 Kolorowa parada Książkożerców
Miłośnicy czytania z wrocławskich szkół spotkają się o godzinie 12:00 przy skrzynce bookcrossingowej w Rynku, gdzie rozpocznie się parada Książkożerców i młodych fanów dobrej literatury. Kolorowy pochód skieruje się do Przejścia Garncarskiego, gdzie swoje stoiska będą mieli Wydawcy z całej Polski. Zaprasza: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wrocławski Dom Literatury.

12:00 Warsztaty edukacyjne „Akcja demokracja!”

Co nam się podoba w demokracji, a co nie? Czy demokracja jest jak gra? I co w niej można wygrać? Podczas warsztatów będziemy czytać książkę Co to właściwie jest demokracja i analizować ilustracje Marty Piny. Będziemy stawiać filozoficzne pytania i zastanawiać się nad możliwymi odpowiedziami. Rozważymy różne punkty widzenia. A wreszcie – pobawimy się i zorganizujemy miniwybory! Zaprasza: Wydawnictwo Tako, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.

12:00 Warsztaty filozoficzne „Czym jest czas?” – prowadzi Kamila Dolata, absolwentka filozofii i filologii francuskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. Miłośniczka alternatywnych form edukacji oraz filozofii wyobraźni, nieustannie zafascynowana geniuszem małych ludzi. Narzędziem warsztatów „Obrazy filozofii” są słowo i obraz, dialog i dyskusja. Warsztaty filozoficzne dla dzieci mają wypełnić lukę widoczną w edukacji. Dzieci, co niejednokrotnie podkreślają wybitni filozofowie, posiadają naturalną skłonność do zadawania pytań o charakterze filozoficznym, jak również krytycznym. Potencjał filozoficzny dziecka – jego zdziwienie światem, wątpienie, zapytywanie, zdumienie, konfuzja – nie może być ani marginalizowany, ani – tym bardziej – zaprzepaszczony. Warsztaty filozoficzne dla dzieci mają odpowiadać na powyższe potrzeby, jak również modelować, stymulować i twórczo rozwijać filozoficzne myślenie i obrazowanie świata. Miejsce: Księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.

12:00 Warsztaty na podstawie najnowszej książki Martina Widmarka i Heleny Willis pt. Wakacje z Lassem i Mają

Ciesząca się popularnością seria Biuro detektywistyczne Lassego i Mai liczy już 23 tomy. W oczekiwaniu na kolejny proponujemy książkę na wakacje dla wszystkich fanów Lassego i Mai. Znajdziecie tu nowe opowiadanie o dwójce detektywów oraz mnóstwo zadań i zagadek. Sudoku, szyfry, gra planszowa, przepis prosto z kawiarni Panini & Bernard, quiz o Valleby czy psychozabawa – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podczas zajęć przeczytamy fragment książki z zagadką detektywistyczną. Spróbujemy ją rozwiązać, a potem zajmiemy się szyframi, zabawą pamięciową i psychotestem! Zajęcia dla dzieci w wieku 7–10 lat. Zaprasza: Wydawnictwo Zakamarki, miejsce: Sala Kinowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27), wstęp wolny.

13:00 Warsztaty „Chcę być kimś! – czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”
Warsztaty z zakresu rozwoju osobistego na podstawie bestsellerowej serii książek Chcę być kimś!, prowadzone przez autora – Michała Zawadkę. Zapraszamy uczestników w wieku 12–18 lat, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: biuro@mindanddream.pl

14:00–17:00 Kółko graniaste z napędem hybrydowym. O współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży (seminarium). Miejsce: Sala Kinowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27). Obowiązują zapisy: sekretariat@domliteratury.wroc.pl

Prowadzenie: Justyna Deszcz-Tryhubczak
Program:

  1. Anna Gemra: Uciekać czy nadstawić karku? Inwazja wampirów i potworów
  2. Michał Cetnarowski: Fantastyka: kosmos fantazji czy weranda fantastów?
  3. Jan Wieczorek: Komiks w komisie
  4. Adam Flamma: Gra o życia w samo południe
  5. Magdalena Wosik, Katarzyna Bury: Obrazki z dobrej strony

Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony można potraktować jak okazję do przyjrzenia się ewolucji formalnej (edytorskiej) publikacji adresowanych do najmłodszych czytelników. Przez kilka dni można podziwiać piękne teksty, wysmakowaną typografię i oszałamiającą grafikę, obserwować frapującą grę z tradycją czy utrwalonymi konwencjami, spostrzegać i doceniać znakomity poziom wielu dzieł. Polska grafika w tym sektorze rynku książki nadal wywołuje zachwyt. Kontrowersje i spory rodzi natomiast ewoluująca literatura ad usum Delphini: gruntownie zmienił się pokój dziecięcy, wyświetlacz ciekłokrystaliczny wyparł zaczarowane lusterko, mile podwodnej żeglugi wtopiły się w przestrzenie kosmicznych dysków i fantastycznych uniwersów. Jak w słowach znanej dziecięcej zabawy: kółko nam się połamało i rozsypało...
Zapraszamy do refleksji nad współczesną literaturą dla dzieci i młodzieży. Krótkie seminarium poprowadzi Justyna Deszcz-Tryhubczak (Pracownia Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej UWr), a udział wezmą m.in. Anna Gemra (Pracownia Literatury i Kultury Popularnej oraz Nowych Mediów UWr), Michał Cetnarowski (redaktor „Nowej Fantastyki”, pisarz), Magdalena Wosik (Pracownia Projektowania Graficznego ASP we Wrocławiu) i Katarzyna Bury (projekt Tekturowo). Spotkanie adresujemy przede wszystkim do dolnośląskich bibliotekarzy i nauczycieli. Seminarium rozpoczyna nowy cykl Wrocławskiego Domu Literatury – rozmowy o literaturze dla dzieci i młodzieży oraz książce ilustrowanej, realizowane pod hasłem Kółko graniaste z napędem hybrydowym. 

Od piątku do niedzieli w godzinach trwania targów: „Pierwsza pomoc” – szkolenie PCK dla dzieci, zajęcia dla grup zorganizowanych.
Obowiązują zapisy: wdl@domlitartury.wroc.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się