8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony - program
8. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY 26-28 maja 2017, Przejście Garncarskie i Przejście Żelaźnicze (Rynek)
Program: piątek, 26 maja | sobota, 27 maja | niedziela, 28 maja | Sala zabaw
Godziny otwarcia:
26 maja (piątek) 11.00–18.00
27 maja (sobota) 10.00–19.00
28 maja (niedziela) 10.00–18.00
Wstęp wolny
26 maja, piątek
10:30–11:30 Spektakl Fryderyk i Mole
Interaktywne przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wesoła historia Fryderyka, który nie bardzo lubił czytać. Chłopiec w dziwny sposób trafia na półkę z książkami, zaprzyjaźnia się z nietypowymi stworzeniami, odkrywa magię literatury i postanawia zmienić nieco swoje upodobania. Zaprasza: Teatrakcja, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.
Reżyseria: Agata Skowrońska-Kartvelishvili
Scenariusz: Błażej Michalski
Występują: Agata Kaczmarek, Arkadiusz Cyran, Marek Korzeniowski, Michał Szwed, Filip Zaszewski
Produkcja: Fundacja ArtTrakcja
12:00 Kolorowa parada Książkożerców
Miłośnicy czytania z wrocławskich szkół spotkają się o godzinie 12:00 przy skrzynce bookcrossingowej w Rynku, gdzie rozpocznie się parada Książkożerców i młodych fanów dobrej literatury. Kolorowy pochód skieruje się do Przejścia Garncarskiego, gdzie swoje stoiska będą mieli Wydawcy z całej Polski. Zaprasza: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Wrocławski Dom Literatury.
Co nam się podoba w demokracji, a co nie? Czy demokracja jest jak gra? I co w niej można wygrać? Podczas warsztatów będziemy czytać książkę Co to właściwie jest demokracja i analizować ilustracje Marty Piny. Będziemy stawiać filozoficzne pytania i zastanawiać się nad możliwymi odpowiedziami. Rozważymy różne punkty widzenia. A wreszcie – pobawimy się i zorganizujemy miniwybory! Zaprasza: Wydawnictwo Tako, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.
12:00 Warsztaty filozoficzne „Czym jest czas?” – prowadzi Kamila Dolata, absolwentka filozofii i filologii francuskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. Miłośniczka alternatywnych form edukacji oraz filozofii wyobraźni, nieustannie zafascynowana geniuszem małych ludzi. Narzędziem warsztatów „Obrazy filozofii” są słowo i obraz, dialog i dyskusja. Warsztaty filozoficzne dla dzieci mają wypełnić lukę widoczną w edukacji. Dzieci, co niejednokrotnie podkreślają wybitni filozofowie, posiadają naturalną skłonność do zadawania pytań o charakterze filozoficznym, jak również krytycznym. Potencjał filozoficzny dziecka – jego zdziwienie światem, wątpienie, zapytywanie, zdumienie, konfuzja – nie może być ani marginalizowany, ani – tym bardziej – zaprzepaszczony. Warsztaty filozoficzne dla dzieci mają odpowiadać na powyższe potrzeby, jak również modelować, stymulować i twórczo rozwijać filozoficzne myślenie i obrazowanie świata. Miejsce: Księgarnia Tajne Komplety (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.
12:00 Warsztaty na podstawie najnowszej książki Martina Widmarka i Heleny Willis pt. Wakacje z Lassem i MająCiesząca się popularnością seria Biuro detektywistyczne Lassego i Mai liczy już 23 tomy. W oczekiwaniu na kolejny proponujemy książkę na wakacje dla wszystkich fanów Lassego i Mai. Znajdziecie tu nowe opowiadanie o dwójce detektywów oraz mnóstwo zadań i zagadek. Sudoku, szyfry, gra planszowa, przepis prosto z kawiarni Panini & Bernard, quiz o Valleby czy psychozabawa – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podczas zajęć przeczytamy fragment książki z zagadką detektywistyczną. Spróbujemy ją rozwiązać, a potem zajmiemy się szyframi, zabawą pamięciową i psychotestem! Zajęcia dla dzieci w wieku 7–10 lat. Zaprasza: Wydawnictwo Zakamarki, miejsce: Sala Kinowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27), wstęp wolny.
13:00 Warsztaty „Chcę być kimś! – czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”
Warsztaty z zakresu rozwoju osobistego na podstawie bestsellerowej serii książek Chcę być kimś!, prowadzone przez autora – Michała Zawadkę. Zapraszamy uczestników w wieku 12–18 lat, miejsce: Klub Proza (Przejście Garncarskie 2), wstęp wolny.
Obowiązują zapisy: biuro@mindanddream.pl
14:00–17:00 Kółko graniaste z napędem hybrydowym. O współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży (seminarium). Miejsce: Sala Kinowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27). Obowiązują zapisy: sekretariat@domliteratury.wroc.pl
Prowadzenie: Justyna Deszcz-Tryhubczak
Program:
- Anna Gemra: Uciekać czy nadstawić karku? Inwazja wampirów i potworów
- Michał Cetnarowski: Fantastyka: kosmos fantazji czy weranda fantastów?
- Jan Wieczorek: Komiks w komisie
- Adam Flamma: Gra o życia w samo południe
- Magdalena Wosik, Katarzyna Bury: Obrazki z dobrej strony
Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony można potraktować jak okazję do przyjrzenia się ewolucji formalnej (edytorskiej) publikacji adresowanych do najmłodszych czytelników. Przez kilka dni można podziwiać piękne teksty, wysmakowaną typografię i oszałamiającą grafikę, obserwować frapującą grę z tradycją czy utrwalonymi konwencjami, spostrzegać i doceniać znakomity poziom wielu dzieł. Polska grafika w tym sektorze rynku książki nadal wywołuje zachwyt. Kontrowersje i spory rodzi natomiast ewoluująca literatura ad usum Delphini: gruntownie zmienił się pokój dziecięcy, wyświetlacz ciekłokrystaliczny wyparł zaczarowane lusterko, mile podwodnej żeglugi wtopiły się w przestrzenie kosmicznych dysków i fantastycznych uniwersów. Jak w słowach znanej dziecięcej zabawy: kółko nam się połamało i rozsypało...
Zapraszamy do refleksji nad współczesną literaturą dla dzieci i młodzieży. Krótkie seminarium poprowadzi Justyna Deszcz-Tryhubczak (Pracownia Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej UWr), a udział wezmą m.in. Anna Gemra (Pracownia Literatury i Kultury Popularnej oraz Nowych Mediów UWr), Michał Cetnarowski (redaktor „Nowej Fantastyki”, pisarz), Magdalena Wosik (Pracownia Projektowania Graficznego ASP we Wrocławiu) i Katarzyna Bury (projekt Tekturowo). Spotkanie adresujemy przede wszystkim do dolnośląskich bibliotekarzy i nauczycieli. Seminarium rozpoczyna nowy cykl Wrocławskiego Domu Literatury – rozmowy o literaturze dla dzieci i młodzieży oraz książce ilustrowanej, realizowane pod hasłem Kółko graniaste z napędem hybrydowym.
Od piątku do niedzieli w godzinach trwania targów: „Pierwsza pomoc” – szkolenie PCK dla dzieci, zajęcia dla grup zorganizowanych.
Obowiązują zapisy: wdl@domlitartury.wroc.pl